9. októbra 2020

Za normálnych okolností by som v septembri bol na jachtárskej šou v Monaku, kde by holandská lodenica Royal Huisman predstavovala najnovšie koncepty svojich superjácht v spolupráci s dizajnérom Malcolmom McKeonom.

Napríklad ich novú plachetnicu (šalupu) Apex 850, ktorá zapôsobí najmä svojou výškou. Tá sa vyrovná mrakodrapu s 35 poschodiami.

Musím priznať, že je to veľká škoda, keď sa o takýchto megalomanských správach dozvedám počas videokonferencie. Táto jachta má skutočne obrie rozmery: je dlhá 85 metrov a vysoká neuveriteľných 107 metrov.

Vysoká, vyššia, najvyššia

Pravdupovediac, nemusím byť osobne pri tom, aby som uznal, že McKeon spolu s holandskou lodenicou Huisman dokázali splniť veľmi náročnú úlohu – postaviť masívnu, ale nekompromisne elegantnú jachtu, úplne odlišnú od všetkých dizajnov, ktoré ste dosiaľ videli.

Dizajnér Malcolm McKeon dizajnér hovorí: „Pôžitok z plavby na Apex 850 bude úžasný, za väčšiny podmienok prekoná jachta rýchlosť vetra. Vďaka svojmu rozloženiu váhy, zaťahovateľnému kýlu a malému uhlu nakláňania, sa maximalizujú stabilita pohodlie a bezpečnosť.“

Reklama

Superjachta ako labuť.
Pozrite si asi najčudnejší dizajn lodiarskeho roku 2020

Jan Timmerman, CEO lodenice Royal Huisman, dopĺňa: „Dve z desiatich najväčších plachetníc na svete, Athena a Sea Eagle II, pochádzajú z našej dielne a Apex 850 ich skvelo doplní. Každá z našich lodí benefituje z toho, čo sme sa naučili pri stavbe všetkých predchádzajúcich kúskov, vďaka čomu bude táto jachta tou najlepšou, akú máme v ponuke.“


Na porovnanie, aká vysoká bude plachetnica Apex 850. Foto: Forbes.com/Royal Huisman

Azda je jasné, že jej budúci vlastník musí mať hlboko do vrecka. Zamiluje si ju však hneď, ako vstúpi na palubu a uvidí priestrannú vstupnú halu, kde sa schody spájajú so salónikom, ktorému dominujú sklené priečky.

Celkovo sa na túto luxusnú jachtu zmestí 12 hostí. Iba vnútorné priestory pre majiteľa zaberajú plochu 250 štvorcových metrov, pričom okrem hlavnej spálne a kúpeľne patrí medzi ne aj súkromné kino a vlastný plážový klub.

Odhalili koncept jachty, ktorú by si užil Freddie Mercury,
ohúrila by aj skromného Forresta Gumpa

Hlavnú spálňu, ktorej dominujú drevené trámy, sprevádza veľkú obývacia miestnosť, gigantická televízna obrazovka, sauna, priestranný šatník a nádherná kúpeľňa.

Priľahlý plážový klub a kino oddeľujú od vonkajších priestorov len sklenené priečky, vďaka čomu je odtiaľ fantastický výhľad na more. Na palube nájdete pôsobivý bazén s rozlohou 50 štvorcových metrov, posilňovňu a tiež spoločenské priestory s priamym vstupom do spomínaného plážového klubu.

Minimalizmus a elegancia

Iba niekoľko krokov od hlavnej paluby, hneď za obývacou miestnosťou, sa nachádzajú hosťovské izby, kde si môžu oddýchnuť. Sú umiestnené tak ľavoboku, ako aj na pravoboku lode.

Hlavnými prvkami tejto plachetnice sú minimalizmus a elegancia, a aj preto si veľkú spoločenskú miestnosť na prvý pohľad ani len nevšimnete. Priehľadné sklo, ktoré umožňuje z interiéru hľadieť na morskú hladinu a ktoré zamedzuje akýmkoľvek zrkadlovým odrazom, iba umocňuje tento elegantný dojem.

Ako dovolenkujú boháči?
Miliardár Jay-Z s Beyoncé si v Chorvátsku prenajali luxusnú superjachtu

Práve dizajn plachetnice je jej najväčšou devízou. Namiesto toho, aby upriamoval pozornosť na jej masívnosť, priam navádza ľudí, aby sa rozhliadli okolo a užili si pohľad na horizont, ku ktorému sa jachta približuje vysokou rýchlosťou.

Napriek svojej veľkosti je hliníkový trup lode ľahší ako oceľ a na vlnách sa hýbe tichšie ako karbón. Odolný je aj voči korózii. Plachetnicu podopiera karbónový sťažeň s rozkladacími rahnami, ktoré sú ešte pospájané karbónovými lanami, aby udržali masívnu konštrukciu.

Tá sa rozprestiera na 3 200 štvorcových metroch, keď plachtí po vetre, a na pôsobivých takmer 4 700 štvorcových metroch, keď proti vetru. Napriek rozmerom dokáže rozvinúť plachty v priebehu pár minút, a to dokonca bez toho, aby ste museli naštartovať motor.

Ako námorník môžem povedať, že som nadšený. A na to, aby som sa dostal na palubu tejto plachetnice, by som priletel kamkoľvek.

Prispievateľ Bill Springer píše pre Forbes.com o jachtách a lietadlách. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?