13. septembra 2020

Čo majú spoločné Freddie Mercury a Forrest Gump? Popravde, nič – ale o to tu ide. Prvý z nich bol rockovou hviezdou, známou pre svoje divoké predstavenia a odvážne kostýmy, kým druhý bol skôr mĺkvou a hlavne fiktívnou postavou, ktorú si spájame najmä s pokrikom: „Utekaj, Forrest, utekaj!“

No a predsa tieto dve postavy niečo spája. Najnovší koncept jachty od holandskej lodenice Feadship, ktorý pomenovala Project FG (Freddie Gump).

Ako budú vyzerať jachty budúcnosti?

Táto lodenica zvyčajne neukazuje koncepty dizajnových jácht. Samozrejme, súčasťou zákazky na mieru pre nejakého klienta je aj koncept jachty, avšak až kým ju nepostavia, lodenica tieto náčrty nezverejňuje. Naopak, starostlivo si ich stráži a maximálne ich ukáže svojim dizajnérom, aby ich inšpirovala v ich tvorbe.

No tento september sa deje niečo nevídané. Holandská lodenica odomkne pomyselný zámok od archívu konceptov, a aby ľuďom aspoň trocha spríjemnila nepekný začiatok tohto roka, zverejní hneď osem zo svojich dizajnov jácht. Prvý z nich už uzrel svetlo sveta.

„Máme odložených mnoho konceptov vrátane tých, ktoré sa týkajú jácht budúcnosti. Avšak mnohé z nich nevyplávajú na vodu skôr ako o 50 rokov,“ usmieva sa marketingový riaditeľ lodenice Feadship Farouk Nefzi. „Snívať môže každý. No skutočne vytvoriť niečo pozoruhodné za pomoci technológií, ktoré sú k dispozícii, to si vyžaduje veľkú vôľu. Tú teraz ukazujeme,“ dodáva.

Ako dovolenkujú boháči?
Miliardár Jay-Z s Beyoncé si v Chorvátsku prenajali luxusnú superjachtu

„Keď sa ľudia pozrú na tieto koncepty, pohne to nimi, budú chcieť technológie, ktoré sa doteraz pri jachtách ani nepoužívali. Nechceme sa pohybovať v začarovanom kruhu tohto odvetvia. Naopak, chceme ukázať, ako môže vyzerať jachtárstvo budúcnosti a že je možné pracovať na ňom už teraz. To, čo zverejňujeme, k tomu povedie. Samozrejme, pokiaľ si budeme myslieť, že naši klienti už sú pripravení do takýchto jácht investovať,“ dopĺňa Farouk Nefzi.

Dva extrémy

Project FG, alebo ak by sme mali použiť jeho celé meno, Project Freddie Gump, je prvým z ôsmich konceptov jácht, ktoré bude postupne na svojej stránke a na svojich sociálnych sieťach Feadship zverejňovať počas najbližších mesiacov.

A síce je väčšina z nich vytvorená na mieru rôznym zámožným klientom, Project FG je jedinečný. Stoja za ním viacerí brokeri, ktorí na jednom workshope o predaji dostali zadanie, aby vytvorili ideálnu jachtu pre seba a svojich klientov.

Star Trek na oceáne.
Pozrite si, ako bude vyzerať jedna z najzaujímavejších superjácht

„Skupina chcela vytvoriť charakter jachty, ktorý by v sebe spájal extrémy,“ hovorí obchodná riaditeľka lodenice Feadship Marsha Van Buitenen. „Premýšľali nad klientom, ktorý si na jednej strane naplno vychutnáva život, no zároveň je pokorný a zostáva pri zemi. Preto skombinovali fiktívnu osobnosť Forresta Gumpa, ktorý reprezentuje skromnosť, s majstrom divokého žúrovania Freddiem Mercurym. Tak vznikla nová jachta – Freddie Gump.“

Hlavný dizajnér tejto holandskej lodenice Jan Schaffers potiahol tento nápad ďalej, podobne ako mnoho iných ikonických jácht, na ktorých už pod touto značkou pracoval.

„Táto jachta musela byť skutočne kráľovská. Predsa je to veľká loď, dlhá až 109 metrov,“ hovorí Schaffers a pokračuje v opise: „Jachta ubytuje až 22 hostí vrátane majiteľa. Má hneď niekoľko prvkov, ktoré by zaujali oboch pánov, na ktorých sa bral ohľad pri jej tvorbe. Na jednej strane je veľký vonkajší plážový klub, v ktorom možno usporiadať párty pre 200 až 300 ľudí, ale zároveň aj spoločenský priestor s pianom, kde si môže vlastník zložiť nejakú pieseň. A potom si zahrať tenis na kurte alebo ping-pong na jednom z pop-up stolov.“

Klub v útrobách lode

Práve stôl na stolný tenis (odkaz na filmového Forresta Gumpa, ktorý bol šampiónom v tejto disciplíne), ktorý sa na požiadanie vynorí z podlahy, je jedným z najinovatívnejších prvkov celej jachty. „Chceli sme stôl na stolný tenis, ale loptička je veľmi ľahká a mohol by ju odviať vietor. Preto sme nadizajnovali sklenenú tubu, do ktorej musí najprv človek vstúpiť cez malé dvierka, keď si chce zahrať ping-pong. To ho uchráni od vetra,“ vysvetľuje Schaffers.

Korona nezastavila stavbu najväčšej superjachty.
Nechýba jej kino, bazén ani heliport

Stôl na stolný tenis nie je jediným na prvý pohľad neviditeľným prvkom tejto jachty. Ďalšou zaujímavosťou je tajný klub. „Hostia musia tento klub najprv nájsť, pričom nedostanú žiadne inštrukcie. Známe bude len to, že kdesi za motorom sa skrývajú dvere, cez ktoré sa môže človek vplaziť do útrob lode. A tam sa skrýva nočný klub, kde sa odohrávajú tie najšialenejšie párty,“ usmieva sa Schaffers.

Pri pohľade na exteriér jachty môžeme vidieť prenikavé a ikonické oranžové sklo, inšpirované dobre známymi okuliarmi rovnakej farby, ktoré zvykol nosiť Freddie Mercury.

Podobne zaujímavá je aj prova lode a predná paluba, ktorá sa nápadne podobá na ďalšiu z ikonických jácht Feadshipu Savannah, na ktorej Schaffers tiež pracoval. Ten priznáva, že je ňou síce táto jachta inšpirovaná, ale je asi štyrikrát väčšia a možno na nej usporiadať párty aj pre 200 ľudí.

A čo je najobľúbenejšia časť lode samotného dizajnéra? „Najviac sa mi páči veľké piano v spoločenskej miestnosti, pretože v sebe spája obe osobnosti, ktoré tvorbu jachty inšpirovali. Je to kdesi na pomedzí Forresta Gumpa a Freddieho Mercuryho a myslím, že obaja by tu radi trávili čas. Piano je srdcom celej lode, ale rovnako sa mi páči aj tajomný klub. Aha, vidíte, asi som sám rozpoltenou osobnosťou,“ hovorí so smiechom Schaffers.

Prispievateľka Rachel Ingram píše pre Forbes o luxusných lodiach a lietadlách.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?