22. júla 2018

Cestopisy, detektívky či literatúra faktu. Aj to čítajú úspešné slovenské manažérky a podnikateľky počas leta. Šesť top žien biznisu, ktoré sa tento rok dostali do rebríčka Forbes, sa s nami podelilo o najzaujímavejšiu knihu, ktorá sa im za posledné obdobie dostala do rúk.

Eleonóra Fedorová (predsedníčka predstavenstva a spolumajiteľka, CK Satur)

Tiziano Terzani – A Fortune-Teller Told Me

Kniha, ktorú napísal taliansky novinár žijúci v Ázii ako korešpondent, rozpráva príbeh novinára, ktorému jasnovidec z Hongkongu neodporúčal celý rok cestovať lietadlom. A tak sa rozhodol cestovať vlakom, autobusom, loďou či peši, pričom za rok prešiel viaceré ázijské krajiny, ako sú Laos, Barma, Kambodža, Thajsko, Vietnam, Čína, Mongolsko.

Reklama

Premýšľajte ako Hessel, Kulich či Cifra. Aké knihy odporúča 5 top slovenských CEO?

„Páči sa mi jeho rozprávanie o živote ľudí, o sile viery v živote, o rôznych kultúrach a vnímaní sveta, o tom, aký vplyv ma západná kultúra na ázijské krajiny, a o kontraste medzi minulosťou a novými cestami,“ hovorí spolumajiteľka cestovnej agentúry Satur. Tvrdí, že najviac číta počas dovolenky, keď stihne prečítať vždy aspoň dve či tri knihy.

Janette Kučerková (konateľka a riaditeľka pre oblasť nehnuteľností, Kaufland Slovenská republika)

Frederic Laloux – Budúcnosť organizácií

„Rada čítam knihy od Paula Coelha, no táto kniha bola posledná, ktorá ma zaujala. Je o budovaní organizácie v súlade so stavom vedomia človeka, popisuje, ako sa človek organizoval a ako sa organizuje v súčasnosti,“ hovorí Kučerková.

Autor v knihe vybral príklady firiem z celého sveta, ktoré fungujú netradičným spôsobom bez manažérov či hierarchie. Je manuálom na to, ako vybudovať „modernú firmu“ pre súčasného človeka, a obsahuje aj reálne príklady z praxe.

Eva Stejskalová (spoluzakladateľka a výkonná riaditeľka, MicroStep)

Alec Ross – The Industries of the Future

Spoluzakladateľka spoločnosti MicroStep číta najradšej literatúru faktu. Nedávno to bola kniha od bývalého poradcu Hillary Clintonovej pre inovácie, ktorá sa venuje technológiám s najväčším potenciálom ovplyvniť globálnu ekonomiku v najbližších rokoch.

REBRÍČEK: Toto sú top podnikateľky Slovenska. Šéfujú miliónom v tržbách

„Zaujal ma v nej najmä autorov pohľad na to, ako si udržať konkurencieschopnosť v rýchlo sa meniacom svete. Jeden z problémov Európy v porovnaní s USA vidí v tom, že manažéri zavedených firiem málokedy berú vážne názory mladých ľudí a musím sebakriticky uznať, že má pravdu,“ hovorí.

Ivana Piňosová (riaditeľka Úseku generálneho riaditeľa a financií, Slovenská pošta)

Renáta Názlerová – Návod na obsluhu dieťaťa

Motivačná kniha, ktorá ukazuje príbehy slovenských rodín, ktorým do života vstupuje psychologička. Samotná autorka o knihe hovorí ako o „zdravo motivačnom románe“, pri ktorého čítaní nájdeme samého seba, prípadne spoznáme niekoho nám blízkeho.

Reklama

REBRÍČEK: Mocné ženy korporátneho sveta. Toto sú top manažérky Slovenska

„Veľmi ma zaujala veta, ktorá je uvedená na obálke: ´Neexistuje na svete nič, čo by vám tak spoľahlivo vrátilo vaše investície ako dieťa´,“ hovorí Piňosová. Najčastejšie však číta detektívky alebo životopisné knihy.

Marcela Výbohová (členka predstavenstva, ČSOB)

Nicholas Evans – Slučka

Táto kniha je podľa Marcely Výbohovej veľmi príjemným čítaním pre milovníkov zvierat a ľudí, núti k zamysleniu sa nad medziľudskými vzťahmi. Je od autora bestselleru Zaklínač koní, ktorý rozpráva dojímavý príbeh o mužovi, ktorý musí zachrániť syna aj samého seba pred hriechmi minulosti. „Knihy čítam rada už od detstva, a čím dlhší a pútavejší je príbeh, román alebo thriller, tým lepšie,“ hovorí.

Miriam Poništová (konateľka a spolumajiteľka, DeutschMann Internationale Spedition)

Jim Collins – Z dobrého skvelé

Miriam Poništová si naposledy obľúbila knihu od amerického autora Jima Collinsa, ktorá je už niekoľko rokov americkým bestsellerom. „Píše o tom, že nestačí mať len niečo, čo je dobré, musí to byt skvelé, aby to pretrvávalo, aby to bolo výnimočné. Či už ide o produkt, firmu, riadenie ľudí a podobne,“ vysvetľuje.

Preniká do fungovania spoločností a objasňuje, ako sa aj tie najkonzervatívnejšie spoločnosti môžu zmeniť. A navyše prináša tipy, ako.

Hlavná foto: Pexels