28. júna 2018

Ak chce firma míňať rozpočet na marketing efektívne, je pre ňu výhodné cieliť reklamu len na potenciálnych zákazníkov. Aj preto sa hovorí, že budúcnosť reklamy je na internete, kde jej zadávateľ dokáže jednoducho filtrovať, na aké pohlavie, aký vek či akú národnosť chce mať vplyv. 

Top reklamy a fail mesiaca: RedTube zaujímalo, ako dlho sa sprchujete

Na Slovensku však niečo podobné nie je len doménou online sveta. Startup Lurity prišiel s reklamnými bannermi novej generácie a teraz ich plánuje dostať aj za hranice našej krajiny.

Firma začala na Slovensku budovať sieť digitálnych reklamných panelov v novembri minulého roka. A ak okolo niektorého z nich prejdete, získa o vás informácie, ktoré využíva v prospech zadávateľa reklamy. Ako však upozorňuje zakladateľ a konateľ Lurity Tomáš Tiefenbach, informácie sú anonymizované a všetko prebieha v súlade s nariadením GDPR.

V súčasnosti má firma 21 panelov v Bratislave, 10 v Martine a 8 v Košiciach. Foto: archív Lurity

Panelov má startup v súčasnosti 39, nachádzajú sa v piatich nákupných centrách na Slovensku: v Bory Mall, Poluse, Shopping Palace, Atrium Optima a OC Tulip. Reklamy sa na nich striedajú v pätnásťsekundových intervaloch a základom ich práce je umelá inteligencia.

Reklama

„Tá vyhodnocuje, na ktorej ploche a kedy je umiestnenie konkrétnej reklamy najvýhodnejšie, aby zasiahla konkrétnu cieľovú skupinu,“ hovorí Tiefenbach. Na základe čŕt tváre vie systém určiť vek či pohlavie prechádzajúcich a aj to, ako dlho sa na reklamu pozerajú. Naraz vie zamerať desať ľudí až do vzdialenosti 15 metrov.

Dobrí obchodníci u nás chýbajú. Deal Factory zarába na ich prenájme

„Napríklad v obchodnom centre Optima sú vedľa seba dve uličky, v jednej je pohyb mužov vyše 60 percent, v druhej je takýto podiel žien. Na základe tejto informácie potom zobrazujeme reklamu,“ vraví Tiefenbach a dodáva, že sa chceli čo najviac priblížiť fungovaniu reklamy na Facebooku a Google.

Rozdiel oproti klasickým citylightom alebo digitálnym reklamným plochám je aj v tom, že zadávateľ neplatí priamo za prenájom plochy, ale za počet ľudí, ktorý jeho reklamu videl. Umelá inteligencia to vie totiž rozpoznať iba za 0,2 sekundy.

„Cieliť pritom môžete na všetkých okoloidúcich alebo len na konkrétne skupiny,“ hovorí Tiefenbach a dodáva, že niektorí klienti pritom využívajú aj počasie. Ak napríklad predávajú zmrzlinu a vonku prší, zobrazovanie reklamy vypnú a platiť nemusia.

Hľadáme startupy II. Sú na Slovensku nejaké aspoň medzi malými firmami?

Lurity má momentálne 107 klientov, z ktorých najväčšími sú Orange, Železničná spoločnosť Slovensko či TOP Auto Bratislava. Zatiaľ majú viacero českých klientov, ktorí si objednávajú reklamu na Slovensku, no v najbližšom čase plánujú expandovať priamo na zahraničné trhy. Prioritou sú najmä Česko, Rakúsko, Poľsko a Maďarsko.

Ďalšie rozširovanie si však podľa konateľa vyžaduje ďalší kapitál. „Na budovanie infraštruktúry sú potrebné veľké investície, v súčasnosti potrebujeme vyzbierať jeden milión eur,“ povedal a dodal, že cieľ majú zatiaľ splnený na štvrtinu. Priamo na Slovensku chcú mať do konca roka okolo 100 obrazoviek, čiže viac ako dvojnásobok súčasného počtu.

Hlavná foto: Tomáš Tiefenbach (vpravo) so spoluzakladateľom Lurity Dávidom Tiefenbachom. Foto: archív Lurity