28. mája 2018

Vyškoliť dobrého obchodníka stojí veľa času, úsilia a najmä peňazí. A keďže tento typ práce v súčasnosti nie je veľmi populárny, stáva sa, že zamestnanec po krátkom čase odchádza a firme sa investícia do neho nevráti.  Katarína Klinková, spoluzakladateľka Staffino a bývalá dvojnásobná členka rebríčka Forbes 30pod30, na problém v obchode reagovala založením firmy Deal Factory,  ktorá firmám prenajíma obchodníkov alebo vyškolí priamo ich zamestnancov.

Myšlienka na tento druh biznisu vznikla približne rok a pol dozadu, hoci podnikanie v tejto oblasti nebolo nikdy Klinkovej plánom.  Ľudia v startupovej komunite si však všimli jej vysoké predajné čísla a postupne ju začali oslovovať rôzne firmy.

REBRÍČEK: Top startupistky Slovenska. Majú potenciál a milióny v investíciách

Chceli, aby im pomohla nastaviť predajné procesy a obchodný tím. Až sa ich nazbieralo toľko, že bolo nevyhnutné založiť firmu a prijať ďalších zamestnancov. „Na Slovensku je s predajom problém. Toto povolanie chce robiť málokto a chýbajú kvalitne vyškolení ľudia,“ hovorí Klinková. Mnoho firiem preto nevie predať svoje produkty. A preto vzniklo Deal Factory, ktoré má v súčasnosti dve pobočky – v Bratislave a Žiline a zamestnáva osem obchodníkov.

Klinková reprezentovala Slovensko v Sillicon Valley počas WE4startup. Foto: Katarína Klinková (archív)

Tých si však nemôže prenajať hocikto. „Zákazníkov si vyberáme podľa toho, či sa nám ich produkt páči a či veríme, že zlepší život jeho cieľovej skupine,” hovorí Klinková.  V Deal Factory sa orientujú najmä na segment B2B (business-to-business) prípadne na dohadovanie partnerstiev pre firmy.

Hovorí, že najlepšie sa im predávajú technológie a produkty zo startupovej scény. Napríklad firme Ditis, ktorá vyvinula úspešný systém RENA na presné počítanie zákazníkov v gastro prevádzkach a obchodoch, prináša Deal Factory už viac ako rok spoluprácu s tými najväčšími retailovými sieťami na Slovensku.

Kto je Katarína Klinková

Katarína Klinková je spoluzakladateľkou Staffina, s predajom neskôr pomáhala aj v známych startupoch Culcharge či Orderlord.  Slovensko reprezentovala ako zástupkyňa startupov v Silicon Valley počas WE4startup. Magazínom Forbes bola dvakrát zaradená medzi 30 najtalentovanejších mladých ľudí pod 30 rokov a za svoje úspechy v predaji získala niekoľko cien a nominácií v súťažiach ako Podnikateľka roka či Startup Awards. Prešla mnohými školeniami, napríklad vo Facebooku a Google HQ v Silicon Valley. Okrem toho je vášnivá tanečníčka, ktorá založila a vedie úspešnú tanečnú školu Bounce Chicks.

Časť tímu Deal Factory. Foto: Katarína Klinková (archív)

Výhodou pre ich klientov je aj to, že obchodníci u nich fungujú najmä na províziách. Klinková odhaduje, že prenájmom jej „salesákov“ dokážu firmy ušetriť aj polovicu platu ich interného zamestnanca, ktorý navyše potrebuje auto, telefón či notebook. To láka najmä startupy, ktoré v začiatkoch nemajú toľko finančných prostriedkov. Medzi ich klientov patria už spomínaní Ditis, IP Kamery, Fit&Co, Payowallet, Gscan, Metaapp, Kreativ Gang a iní.

FOTO: Najúspešnejšie ženy krajiny sa stretli na jednom mieste. Ako to vyzeralo?

„Predajné techniky sú pri väčšine produktov rovnaké. Nám teda stačí dôkladne si ho naštudovať a využívať osvedčené techniky a stratégie,“ vysvetľuje.

Okrem prenájmu obchodníkov však Deal Factory ponúka aj školiace tréningy pre obchodníkov na mieru, vypracovanie obchodnej stratégie a obchodné poradenstvo. „Ide o individuálne sedenia, kde preberáme problémy, no chodíme s klientmi aj na obchodné stretnutia a snažíme sa ich nasmerovať a poradiť im, ako zvýšiť konverzie predaja,“ hovorí Klinková.

REBRÍČEK: Toto sú top podnikateľky Slovenska. Šéfujú miliónom v tržbách

Klinkovej cieľom je postupné rozširovania do ďalších miest na Slovensku, najbližším plánom sú Košice. „Už tam hľadám správnych a šikovných ľudí. Keďže obchodné pozície v súčasnosti nie sú lákavé, trvá to dlhšie,“ vraví a dodáva, že v budúcnosti chce pod hlavičkou Deal Factory združovať najšikovnejších obchodníkov v krajine a vytvárať komunitu obchodníkov.

Hlavná foto: Katarína Kinková, Visual Gang