30. januára 2018

Firmy, ktoré by dokázali veľmi rýchlo vyrásť, vznikali na Slovensku za posledných päť rokov len vzácne. Aj v skupine malých podnikov s tržbami pod 10 miliónov eur ich je len zopár.

Ani jeden startup sa minulý týždeň nepodarilo nájsť medzi stredne veľkými slovenskými firmami (nad 10 miliónov eur v tržbách a vyše 100 zamestnancov), ktoré fungujú najviac päť rokov. Známe slovenské technologické firmy zväčša potrebovali na takýto rast viac rokov, prípadne zostali tesne pod uvedenou hranicou.

Zmení sa niečo, ak sa v Registri účtovných závierok či vo Finstate pozrieme na dáta o päťročnom raste tržieb a počtu zamestnancov v kategórii malých firiem? Teda menších ako 10 miliónov v tržbách, prípadne ako 100 zamestnancov, alebo menších v oboch ukazovateľoch? Opäť ide o spoločnosti, založené najskôr v priebehu roku 2012 a ich výsledky za rok 2016.

Našli sme (opäť) hlavne pobočky

Začneme s firmami pod 10 miliónov, ale viac ako 100 ľudmi. Štatistiky hneď ukazujú, že aj v tejto skupine dominujú pobočky zahraničných výrobcov: napríklad dodávateľ automotive plastov pre Peugeot, firma Novares zo Zavaru alebo Bia Plastic and Plating Technology, ktorá rozšírila kapacity na Slovensku po príchode Jaguaru Land Rover.

Forbes 50: Automotive ťahá ekonomiku, najväčšou firmou je Volkswagen

Reklama

Menší automotive dodávatelia vznikali v posledných rokoch aj mimo západného Slovenska: lichtenštajnská firma Oerlikon Balzers Coating zamestnala 150 ľudí vo Veľkej Ide neďaleko U.S. Steelu, rakúska Neuman Aluminium Service rozšírila kapacity v Žarnovici, ďalšie menšie automotive, strojárske, mechatronické, či gumárenské firmy vznikali v blízkosti žilinskej Kie alebo na Považí.

Takáto firma síce nie je startup, ale vyrastie rýchlo a zamestná pomerne veľa ľudí. Foto: SITA

V digitálnych sektoroch môžu byť príkladom rýchleho rastu v tejto veľkostnej kategórii pobočka americkej outsorcingovej firmy GlobalLogic, ktorá v Košiciach za dva roky nabrala vyše 300 ľudí a poskočila k 8 miliónom v tržbách, prípadne „digitálne-účtovnícka“ firma Genpact (160 ľudí, tržby takmer 9 miliónov). Tak ako v automotive či strojárstve, stále ide o pobočky zahraničných firiem. Celkovo je asi najčastejším typom rýchlo rastúcej novej firmy v tejto skupine personálna agentúra, či agentúra dočasného zamestnávania, čo je prejavom nedostatku pracovných síl na trhu.

Povedzte mi niečo o sebe. Ako zareagovať na pohovore

Ak sa pozrieme na skupinu firiem s 50 až 100 ľuďmi, pribudne malých stavebných firiem, dopravcov, špecializovaných obchodníkov, podnikov z oblasti horeca a gastro, či reklamných agentúr. A konečne sa objavia aj prvé firmy, ktoré sú aspoň v niečom podobné startupom.

Korporátny startup?

Na úrovni tržieb okolo 15 miliónov eur je príkladom „nového malého tímu“, hoci aj v korporátnom prostredí žilinský IS – Industry Solutions, odčlenený zo Siemensu a orientovaný na elektrotechnické projekty. Tradíciu v materskej firme má však pochopiteľne podstatne dlhšiu ako päť rokov. Za ďalší príklad akéhosi „startupu v korporáte“ by sme s trochou fantázie mohli označiť Deutsche Telekom Pan-Net, ktorý zjednocuje technológie a produkty jednotlivých národných zložiek veľkého európskeho operátora.

Inovatívnou technologickou firmou, aj keď nie originálne slovenskou, je aj jediná svetová pobočka americkej firmy zameranej na priemyselný dizajn, PLH Advanced Engineering. Martinská firma (tržby tri milióny, zisk pol milióna, vyše 60 ľudí) navrhuje, vyvíja a prototypizuje priemyselné stroje najmä pre poľnohospodárstvo, stavebníctvo či ropný priemysel.

V potravinárstve bol, prinajmenšom pred časom, startupom aj globálny výrobca bublinkového ochuteného čaju Bubbleology, ktorý s tržbami 3 milióny (a stratovým hospodárením) predáva svoje nápoje aj v slovenských nákupných centrách. V podobnom biznise je ním v istom zmysle snáď aj trnavská firma Meskro, výrobca radu nápojov s prísadou aloe vera (tržby 2,8 milióna).

So startupmi má spoločné korene aj nová firma United Classifieds, ktorá vo vydavateľstve Ringier Axel Springer (RAS) Slovakia prevádzkuje online portfólio. To je v RAS po odpredaji Nového času prakticky dominantné. Generálny riaditeľ RAS Milan Dubec, zakladateľ Azetu, Pokecu, Aktuality.sk a ďalších online projektov, je prostredníctvom svojho podielu v RAS spoločníkom aj v United Classifieds.

Napokon, medzi firmami s 25 až 50 zamestnancami patria medzi najväčšie nové firmy podľa tržieb napríklad obchody s komoditami, autami či nábytkom, prípadne menšie fabriky na plasty alebo viacerí dopravcovia. Takmer všetky dosahujú obrat v nízkych desiatkach miliónov eur.

Hry a obrazovky

Skutočne rýchlo rastúca a výrazne zisková pôvodne slovenská technologická firma so silnou pozíciou na európskom trhu sa objavuje pri tržbách 8,5 milióna – so ziskom 1,1 milióna eur. Je ňou ColosseoEAS, výrobca veľmi veľkých obrazoviek, najmä závesných „kociek“ pre hokejové štadióny, či ukazovateľov skóre na futbale, ktorý zamestnáva tri desiatky ľudí.

Ďalšou podobne veľkou firmou, ktorá bola – v 90. rokoch – vlastne tiež akýmsi startupom, je niekdajšia sieť sci-fi kníhkupectiev a predajca hier Brloh. Tá už však je vyše päť rokov súčasťou českej skupiny JRC. Naopak, inovatívneho predajcu 21. storočia reprezentuje sieť e-shopov electronic-star dvoch mladých slovenských zakladateľov Dominika Brichtu a Petra Botha (tržby 3,4 milióna, zisk 0,5 milióna).

Napokon, niekoľko firiem, ktoré by mohli tiež byť rýchlo rastúcimi technologickými podnikmi, odhalí podrobnejší pohľad medzi nové malé firmy, v sektore informačných technológií či programovania.

Na hranici mikro

S tržbami zo služieb dátovej analytiky tesne pod piatimi miliónmi (v roku 2015 dokonca až 18,8 milióna) dosahuje zaujímavé výsledky bratislavská firma essential data s 15 zamestnancami. Obrat nad hranicou troch miliónov vykazuje aj malá banskobystrická serverová a integrátorská firma Synergon a niekoľko pobočiek menších zahraničných IT firiem.

Napokon, hranicu dvoch miliónov, ktorá podľa európskych štatistikov od malých firiem oddeľuje už vyslovené mikro firmy, atakovali v roku 2016 napríklad softvérové B2B štúdio Soft for Solutions, firma poskytujúca služby pre platobné systémy Danube Pay, alebo outsorcingová firma Unique People z Košíc. Prudký rast smerom k tejto hranici v roku 2016 dosiahla zo “známych startupov” napríklad marketérska Exponea, prípadne konferenčné sli.do.

Exponea na novembrovej titulke Forbesu.

Dva diely pátrania po výraznejších slovenských startupoch medzi novými slovenskými firmami teda veľa „zásahov“ nepriniesli. Možno bola hranica päť rokov od založenia príliš tvrdá a analýza založená na výsledkoch z jedného konkrétneho roka príliš úzka. Viac nádejných firiem by sa asi našlo medzi malými podnikmi, ktoré sa v štatistike neprezentujú ako IT firmy.

V každom prípade však prechádzanie číslami jasne ukazuje, aké dominantné je u nás postavenie automotive a aké množstvo pracovných miest dodávajú aj jeho dodávatelia. A naopak, aké ťažké je vybudovať zo Slovenska „pravý“ startup.

Hlavné foto: Inštalácia ColosseoEAS v Tauron arene v poľskom Krakowe. Foto: ColosseoEAS