3. októbra 2017

Na prvom mieste rebríčka Forbes Top 50 vystriedal Volkswagen Slovensko dvojnásobného víťaza, Slovenské elektrárne.

Tržby po prvý raz nad hranicou 7,5 miliardy eur, zisk na úrovni 150 miliónov, takmer štyristotisíc vyrobených automobilov.

Takýto rok 2016 vytiahol slovenský Volkswagen po prvý raz na prvé miesto rebríčka najväčších slovenských firiem Forbes Top 50. V poradí, ktoré vychádza z údajov o tržbách, zisku, aktívach za rok 2016, a s menšou váhou aj z údajov za roky 2015 a 2014, vystriedala automobilka na špici dvojnásobného víťaza, Slovenské elektrárne.


Ocenenie za 1. miesto preberá od šéfredaktora Forbesu Juraja Porubského (vľavo) CFO a člen predstavenstva Volkswagen Slovakia pre finančnú oblasť Jens Kellerbach. Foto: Marek Mucha

„Je to pre nás špeciálne obdobie. Postupne spúšťame tri nové modely SUV, celkovo budeme na budúci rok vyrábať v Bratislave sedem modelov piatich značiek,“ povedal na slávnostnom galavečeri v hoteli Radisson Blu Carlton pri príležitosti odovzdania ceny pre víťaza člen predstavenstva Volkswagenu pre finančnú oblasť Jens Kellerbach.

Volkswagen je dlhodobo najväčšou slovenskou automobilkou a aj firmou s najvyššími tržbami. V uplynulých piatich rokoch investoval na Slovensku 1,9 miliardy eur, najmä do karosárne a montážnej haly pre Porsche. V septembi sa začali sériovo vyrábať prvé vozidlá Porsche Cayenne s pečiatkou “Made In Slovakia”, budúci rok automobilka plánuje naštartovať výrobu Audi Q8.

S počtom zamestnancov, ktorý aktuálne prekračuje 12-tisíc a plánovaným výrazným prijímaním je firma súčasne jedným z najväčších zamestnávateľov na Slovensku, ktorého možno porovnávať iba so sieťovými gigantmi ako sú železnice či pošta. (V zmysle metodológie tvorby rebríčka, ktorá vychádza z celosvetového rebríčka Forbes Global 2 000, zostavovaného americkým časopisom Forbes, sa počet zamestnancov nezohľadňuje).

Iniciatívu Volkswagenu v tejto oblasti zdôraznil v reakcii na víťazstvo firmy v rebríčku aj predseda predstavenstva VW SK Ralf Sacht. “Rozšírenie výroby si vyžaduje navýšenie personálu,” uviedol. “Do konca roka plánujeme prijať ešte tisícku nových pracovníkov, a to najmä do výroby. Ponúkame im nástupný mesačný plat od 1 050 eur v hrubom v závislosti od kvalifikácie a bohatý sociálny program,“ dodal Ralf Sacht.


Miroslav Šarišský zo Slovenských elektrární preberá ocenenie za 2. najväčšiu firmu na Slovensku. Foto: Marek Mucha

Slovenské elektrárne, ktoré klesli na druhé miesto rebríčka, dosiahli vlani tržby vyše 2 miliardy eur a čistý zisk takmer 116 miliónov. Objem všetkých investícií spoločnosti v minulom roku dosiahol takmer 550 miliónov eur, väčšina smerovala na dostavbu 3. a 4. bloku Jadrových elektrární Mochovce.

Stabilným tretím miestom zdôraznila dominanciu automotive sektora Kia Motors Slovakia, na nezmenenom štvrtom mieste figuruje vďaka vysokej ziskovosti prepravca zemného plynu Eustream, na piatom rafinéria Slovnaft.


Prezident a generálny riaditeľ Kia Motors Slovakia Dae Sik Kim s ocenením pre tretiu najväčšiu firmu Forbes50 za rok 2016. Foto: Marek Mucha

Najväčším skokanom rebríčka sa v tomto ročníka stal vďaka výrazne zlepšeným hospodárskym výsledkom U.S. Steel Košice, ktorý sa vrátil do prvej desiatky. Americký majiteľ košickej oceliarne podľa viacerých správ už dlho rokuje o predaji, naposledy sa ako takmer istý kupujúci spomínala čínska skupina He-Steel.

Najväčšou finančnou spoločnosťou sa stala Slovenská sporiteľňa, telekomunikačným operátorom Slovak Telekom, medzi retailermi dominuje dvojica Lidl a Tesco.

Údaje o niekoľko sto veľkých slovenských firiem zbiera z Registra uzávierok a webových stránok spoločností časopis Forbes, výpočet hodnoty enteprise value, čiže hodnoty, ktorú by mala firma dosiahnuť pri predpokladanom predaji, a konečné poradie v rebríčku pripravuje poradenská spoločnosť pwc. V rebríčku nefigurujú firmy, ktoré za rok 2016 vykázali negatívny prevádzkový výsledok. Takisto v rebríčku nie sú firmy, ktoré majú slovenských majiteľov a podnikajú na Slovensku, no nie sú slovenskými spoločnosťami, teda sa nenachádzajú v obchodnom registri SR.

„Kostra ekonomiky, ktorú predstavuje 50 najväčších firiem Slovenska v rebríčku Forbes 50, na číslach ukázala, že zažívame dobré časy,“ povedal šéfredaktor Forbesu Juraj Porubský.

„Nemôžeme povedať, že by sa niektorému odvetviu prestávalo dariť. Skôr je vidno, že automotive na Slovensku skutočne rastie, vďaka čomu sa do Top 50-tky prepracovalo ďalších päť spoločností,“ povedal direktor PwC Pavol Pravda.

Kompletný rebríček Forbes 50 najväčších firiem Slovenska nájdete v októbrovom Forbese, ktorý sa na stánkoch objaví 5. októbra.