3. januára 2022

Zložité časy si vyžadujú efektívne zhodnocovanie úspor. Nielen úverov, poistiek, sporenia, ale aj investovania. Mnohí Slováci však peniaze týmto spôsobom stále neinvestujú, pritom produkty sú už dostupné pre rôzne zárobkové skupiny. Ako teda začať a na čo si dať pozor? 

Efektívne zhodnocovanie úspor a investovanie prostredníctvom profesionálnych poradcov či platforiem je pre množstvo Slovákov stále veľkou neznámou. Pre neskúsených je výhodné sa pred začatím investovania poradiť s profesionálom, finančným sprostredkovateľom.

Ako vysvetľuje František Burda, analytik spoločnosti Fingo, ak máme peniaze uložené na bežnom účte alebo termínovanom vklade, podstupujeme minimálne riziko, preto na nich nič nezískame a vplyvom inflácie ešte aj stratíme.

Na bežnom účte alebo termínovanom vklade sú peniaze do 100-tisíc eur chránené Fondom ochrany vkladov, a preto sú veľmi bezpečné. Nezískame však na nich nič a vplyvom inflácie sa ich reálna hodnota dokonca ešte znižuje. Práve investovanie ponúka šancu na výnosy.

Reklama

Kým sa doňho pustíte, je dôležité pochopiť riziko súvisiace s možnými výkyvmi na finančných trhoch, chápať, do čoho investujete, a zároveň peniaze rozdeliť na viaceré „fronty“ s rôznym rizikom.

Pár bodov, ktoré môžu pomôcť:

  • Zistite, koľko peňazí máte voľných a koľko viete mesačne ušetriť. Nastavte si mesačnú mieru úspor (percento z príjmov, ktoré mesačne odložíte s cieľom investovania) a dodržiavajte ju.
  • Chcete sa zabezpečiť na dôchodok? Zaplatiť deťom o 15 rokov dobrú školu? To vám dá investičný horizont.
  • Nájdite si čas, aby ste sa o investovaní niečo dozvedeli: knihy, blogy, podcasty, webináre, kurzy či online skupiny investorov vám pomôžu zorientovať sa.
  • Vyberte si investičný produkt. Uistite sa, že chápete, aké riziko so sebou nesie, či prináša diverzifikáciu (rozloženie rizika), aké dane či odvody sú s nim spojené a aké sú poplatky. 

Odborníci však na záver zdôrazňujú, že najskôr treba mať nasporenú finančnú rezervu vo výške aspoň šesťmesačných výdavkov a keď ju mám, potom začať investovať. 

Článok je súčasťou novoročného seriálu o financiách s názvom 22 ciest k majetku.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?