27. júla 2021

Prečo si začať sporiť okamžite po skončení školy a kedy je ideálny čas premýšľať nad dôchodkom? Sféra financií sa od čias našich rodičov zásadne zmenila a čím skôr si to uvedomíme, tým lepšie pre našu budúcnosť. Na čo myslieť a ako sa pripraviť na finančnú budúcnosť vysvetľuje pre Forbes Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti Fingo.sk.

V článku sa dozviete:

  • Prečo musia mladí zvoliť iný prístup k peniazom ako ich rodičia?
  • Kedy začať myslieť na vlastné bývanie a na čo sa pripraviť?
  • Čomu sa vyhnúť?
  • Čo by odborníčka poradila čerstvým absolventom?
  • Ako ovplyvnia dobré finančné rozhodnutia náš život?

Musíme vo finančných otázkach uvažovať inak ako uvažovali naši rodičia?

Pohľad na peniaze je zásadne iný. Koľko peňazí budete mať napríklad na dôchodok, si do značnej miery ovplyvníte vy sami. To, či a kedy chcete bývať vo vlastnom a koľko ste za to ochotný mesačne platiť, vám rovnako nenastaví nikto iný ako vy. Všetko v oblasti financií dnes funguje tak, ako si to ľudia nastavia.

Na rozdiel od našich rodičov v dobe, keď mnohí dostali bývanie za minimálne odkupné sumy alebo zadarmo, dnes musíme financie na bývanie plánovať. A nielen to, lebo ak chceme bývať, musíme si sporiť a splácať úver.

Reklama

Ak chceme mať na dôchodku trošku lepší štandard, musíme si naň odkladať čím skôr. A ak chceme mať lepšiu zdravotnú starostlivosť, rovnako si ju musíme sami zaplatiť a pripoistiť sa. Sociálne istoty garantované štátom sa dnes absolútne nedajú porovnať s tými, ktoré mali naši rodičia alebo starí rodičia.

Ako sa pripraviť na budúcnosť

Ako sa môžu mladí ľudia lepšie pripraviť na svoju finančnú budúcnosť? 

Mladí ľudia by si mali určiť priority a pri míňaní peňazí myslieť aj na zadné dvierka. Poctivé šetrenie je základom finančného zdravia každého človeka.

Dnes sa väčšina mladých ľudí, ktorí sa chcú osamostatniť od rodičov, zrejme nevyhne hypotéke. Už len to, že hypotéku nedostanete na celú sumu, vás má nútiť zamýšľať sa nad tvorbou úspor, aby ste si vedeli dofinancovať kúpu bytu či domu.

Rovnako tak neuvážené úvery, ktoré si zoberiete predtým ako začnete riešiť hypotéku, vás môžu zastaviť pri plánovaní vlastného bývania o pár rokov. Na druhej strane je fajn niečo hodnotné vlastniť a vaša nehnuteľnosť, síce na úver, je do budúcna celkom dobré zabezpečenie.

Naproti tomu také auto, spotrebná elektronika či najnovšie IT „vychytávky“ rýchlo stratia na hodnote a obvykle ich životnosť skončí ešte skôr, ako splatíte pôžičku, vďaka ktorej ste ich získali.

Rada pre čerstvých absolventov

Aká je rada pre čerstvých absolventov, ktorí práve začínajú pracovať? 

Mladí ľudia väčšinou podceňujú to, že majú celý produktívny život pred sebou, a preto sa môžu na svoju budúcnosť jednoducho a bezbolestne začať pripravovať aj finančne. Čím skôr začnú, tým lepšiu finančnú budúcnosť si pripravia.

Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti Fingo.sk. Foto: archív respondenta

Už od prvej výplaty by mali mať nastavené správne dôchodkové sporenie, ktoré sa tvorí z ich odvodov. Okrem toho je ideálne začať si sporiť aj na iné ciele, napríklad na budúce bývanie, pokojne aj po malých čiastkach, ale dôležité je začať čím skôr.

V dlhodobom sporení má práve doba sporenia najzásadnejší efekt. „Čím dlhšie sporíte, tým viac nasporíte“ znie lepšie, ako „čím viac sporíte, tým viac nasporíte“.

Každý mladý človek by sa mal hneď ako začne pracovať alebo brigádovať, čím skôr stretnúť s finančným odborníkom, s ktorým sa porozpráva o tom, prečo a akým spôsobom sa treba začať pripravovať na budúce veľké finančné rozhodnutia.

Každý skôr či neskôr rieši svoje vlastné bývanie, potrebuje auto, založí si rodinu. Toto sú oblasti, nad ktorými čerství absolventi príliš nerozmýšľajú, ale neskôr ich to dobehne.

Zodpovednosťou k lepšiemu životu

Ako môžeme svoj život ovplyvniť, ak sa správame v oblasti financií zodpovedne?

Môžeme si to predstaviť napríklad pri otázke vlastného bývania. Nie každý tridsiatnik má balík peňazí od rodičov, za ktorý by si vedel kúpiť vlastný byt, alebo aspoň dofinancovať potrebných 20 % z hypotéky.

Ak si nenašetríte aspoň časť peňazí, k hypotéke sa možno nedostanete vôbec, keďže banky už nedávajú úvery vo výške 100 % z hodnoty nehnuteľnosti. Preto ak nezačnete sporiť čo najskôr, budete musieť dlhšie zostať bývať s rodičmi alebo v podnájme a platiť za bývanie niekomu inému.

Zároveň, ak nezačnete čo najskôr riešiť sporenie na dôchodok, na ktoré by vám dnes stačilo odkladať pár eur, o 10 či 20 rokov, keď už budete mať možno hypotéku a iné väčšie výdavky, dôchodkové problémy začnete vnímať realistickejšie. Lenže vtedy už budete musieť v rozpočte nájsť nie 20 eur, ale možno 200 eur, aby ste dobehli zameškané. Možno si to potom už nebudete môcť dovoliť ako teraz, keď máte menej povinných výdavkov. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Reklama

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?