16. septembra 2020

Budúci rok si azda užijeme dovolenku naplno. Aj preto sa oplatí pozrieť sa bližšie, aké nové hotely pribudli na mapu cestovateľského sveta. Tento výber je malou ochutnávkou každoročného testovania hotelov, ktoré oceňuje a ďalej odporúča americký Forbes Travel Guide.

Hoteloví inšpektori, ktorí pracujú pod hlavičkou Forbes, majú jasný postup. Najprv sa ubytujú v hoteli minimálne na dve noci, pričom nikomu nepovedia, že prišla inšpekcia a za izbu si sami zaplatia.

Možno to miestami pripomína tajné návštevy michelinských komisárov, ktorí rozhodujú, či nejakej reštaurácii udelia prestížnu hviezdu.

Skutočné skvosty

Hoteloví inšpektori v utajení hodnotia až 900 rôznych aspektov – napríklad, či ich pri príchode niekto uvítal do 30 sekúnd od toho, ako prekročili prah hotelovej lobby, či je ich izba výnimočne čistá a či ich na izbe čaká malý darček, ako je v lepších hoteloch zvykom.

Na základe súčtu bodov, ktoré dajú hodnotitelia v sledovaných kategóriách, sa rozhodnú, či stojí za to hotel odporúčať v ich bedekri (Forbes Travel Guide).

Reklama

Z bodov, ktoré môžu hotely získať, sa približne 75 percent týka služieb, zvyšok dopĺňa kvalita zariadenia. To znamená, že nech je hotel akokoľvek pôsobivý a jeho vybavenie luxusné, ak neponúka kvalitné služby, nemá na zaradenie do tejto brožúry šancu.

Pozrite si teda možných budúcoročných hotelových víťazov, ktorí sa prebojovali do spomínaného zoznamu. Možno sa necháte inšpirovať pri plánovaní nasledujúcej dovolenky.

Dovolenka v korunách stromov, v džungli či vo vraku lode.
Tu je 25 netradičných hotelov

Nie je veľa hotelov v Európe, pri ktorých by bolo už takto skoro jasné, že sa do bedekra prebojujú. No za všetky môžeme spomenúť The Balmoral, prvý päťhviezdičkový hotel v škótskom Edinburghu, ktorý patrí pod skupinu Rocco Forte Hotel.

Tento hotel zariadený vo viktoriánskom štýle láka návštevníkov aj na vychýrenú reštauráciu, ktorá servíruje tradičné škótske jedlá, a tiež na hotelový bar, ktorý ponúka viac ako 500 druhov single malt whisky.

Škótsky hotel The Balmoral v Edinburghu s nádychom viktoriánskej éry. Foto: Rocco Forte Hotel

Pokiaľ zablúdime do Malej Ázie, tak nemôžeme vynechať grandiózny hotel Çırağan Palace Kempinski Istanbul, ktorý v sebe spája čaro starého sveta a vymoženosti modernej doby vrátane vyhrievaného vonkajšieho bazéna s výhľadom na more.

Tento luxusný hotel v Istanbule ohúri nielen interiérom, ale aj atmosférou. Foto: Hotel Kempinski

Na Blízkom východe je novým prírastkom k päťhviezdičkovým hotelom rezort The St. Regis Saadiyat Island Resort v Abú Zabí. Tropický zovňajšok tohto hotela iba umocňuje stredomorská architektúra a rozľahlá pláž.

Rozľahlý hotel pre náročnejších dovolenkárov v Spojených arabských emirátoch. Foto: The St. Regis Saadiyat Island Resort

Ďalej na východ Ázie, presnejšie na Bali, sa nachádzajú hneď dva nové päťhviezdičkové hotely. Prvým z nich je rezort The Mulia – Nusa Dua, ktorý získal popularitu najmä vďaka dlhému nekonečnému bazénu a tiež jednej z najlepších reštaurácií na celom ostrove.

Druhý je rezort The St. Regis Bali Resort, ktorý stavil na pocit intimity v priestranných apartmánových vilách a tiež na štvorhviezdičkový wellness so všetkými balinézskymi procedúrami.

Súkromie je v tomto hoteli na Bali zaručené. Foto: The St. Regis Bali Resort

Novými zaujímavými hotelovými prírastkami, ktoré zaujali aj inšpektorov Forbes, sa môže pochváliť aj Japonsko. Pri prehľade päťhviezdičkových hotelov v tejto krajine pribudli hneď štyri hotely.

Prvým z nich je Takanawa Hanakohro, ktorý ponúka ubytovanie v 16 tatamových izbách (namiesto postelí sú bambusové podložky) s výhľadom do zakvitnutej záhrady, kde sa nachádza 230 čerešňových stromov.

Giorgio Armani býva v tropickom raji.
Pozrite si exkluzívne zábery jeho luxusných víl v Karibiku

Ďalším je The Capitol Hotel Tokyu, ktorý sa nachádza blízko cisárskeho paláca v Tokiu, potom The Prince Gallery Tokyo Kioicho s lobby na 36. poschodí, ktorý patrí pod skupinu Luxury Collection Hotel, a napokon The Ritz-Carlton s 53 poschodiami, ktorý ponúka výhľad priamo do rozľahlého hotelového wellness centra.

Panoramatický výhľad na Tokio ponúka hotel The Ritz-Carlton. Foto: The Ritz-Carlton

Nový päťhviezdičkový hotel pribudol aj v čínskom Pekingu. Mandarin Oriental Wangfujing sa týči nad Zakázaným mestom, pričom ponúka jedni z najväčších apartmánov v celom meste s vyše 22 miliónmi obyvateľov, čarovný bar na streche a celkom nové päťhviezdičkové wellness.

Pohľad na terasu tohto nového päťhviezdičkového hotela v Pekingu. Foto: Mandarin Oriental Wangfujing

Pokiaľ sa posunieme na opačnú stranu zemegule, musíme spomenúť hneď niekoľko hotelov v Severnej Amerike. Napríklad v máji minulého roka otvoril svoje brány Four Seasons Hotel Montreal, päťhviezdičkový hotel v modernom dizajne, ktorý ponúka zlatom inšpirované kúpeľné procedúry.

Nové päťhviezdičkové hotely, ktoré si zaslúžia našu pozornosť, pribudli aj v Spojených štátoch amerických. Napríklad skupina Montage Hotels & Resorts pridala pod svoju hlavičku hneď niekoľko pôsobivých hotelov vrátane Montage Deer Valley v Park City v štáte Utah, ktorý je rajom pre turistov aj lyžiarov, Montage Laguna Beach v Kalifornii či Montage Palmetto Bluff v meste Bluffton v Južnej Karolíne.

Pohľad na krásny horský hotel Montagne Deer Valley v Utahu. Foto: Montage Hotels & Resorts
Okolie tohto hotela v Utahu je priam stvorené na turistiku, ale aj na oddych. Foto: Montage Hotels & Resorts

Mimochodom, práve pod touto hotelovou skupinou sa nachádzajú päťhviezdičkové hotely Montage Kapalua Bay na Maui a ďalšie v mexickom Los Cabos.

Reklama

Prvého päťhviezdičkového hotela sa dočkal aj Houston v Texase. Je ním The Post Oak Hotel at Uptown Houston, ktorý sa môže okrem vychýreného wellnessu pochváliť aj skvelou zbierkou umenia, kníh a tiež showroomom luxusných áut značky Rolls-Royce.


Prvý päťhviezdičkový hotel v texaskom Houstone stojí za to. Foto: The Post Oak Hotel

Ďalšou zaujímavou novinkou je Four Seasons Hotel vo Filadelfii, ktorý sa nachádza v 10. najvyššej budove tejto americkej metropoly, vďaka čomu ponúka hosťom dychberúce výhľady. Za zmienku stoja skybar na 60. poschodí tohto mrakodrapu či nekonečný bazén na 57. poschodí a priľahlé spa.


Four Seasons ponúka tie najkrajšie pohľady na Filadelfiu. Foto: Four Seasons Philadephia

Pokiaľ by ste sa ocitli v San Franciscu, vyskúšajte päťhviezdičkový hotel The St. Regis, ktorý prešiel kompletnou rekonštrukciou a jeho dizajn je poctou kalifornskej zlatej horúčke z roku 1849.

V Seattli stojí za zmienku nový hotel Four Seasons s nekonečným bazénom, nad ktorým sa rozprestierajú Olympijské hory, Elliotský záliv, ale aj populárna turistická atrakcia Veľké koleso.

Dokonalý oddych v čase pandémie?
V luxusnej hotelovej izbe bez stien aj bez strechy

No a pre tých, čo nedajú dopustiť na exotiku, tu je štvorhviezdičkový hotel Grand Wailea pod skupinou Waldorf Astoria na Maui.

Pre tých, ktorí si potrpia na blízkosť pláže, je tento havajský hotel ako stvorený. Foto: Waldorf Astoria Resort

Pokiaľ by vás to lákalo ísť skôr do Latinskej Ameriky, tak vyskúšajte oblasť Los Cabos v Mexiku. Napríklad rezorty Esperanza pod skupinou Auberge Resorts Collection alebo sesterský rezort Chileno Bay Resort & Residences.

Luxus v mexickom Los Cabos definuje napríklad rezort Chileno Bay Resort. Foto: Auberge Resorts Collection

Ďalšou možnosťou v Los Cabos je hotel Solaz pod hlavičkou Luxury Collection Resort. Na opačnej strane krajiny sa zas nachádza štvorhviezdičkový hotel Grand Fiesta Americana Coral Beach Cancun, ktorý láka návštevníkov na piesočnaté pláže a azúrové more, ale aj na skrytý wellness Gem Spa, ktorý naozaj stojí za to. 

Prispievateľka Jennifer Kester píše pre Forbes o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?