10. júla 2020

Keď ľuďom radím, ako si nájsť prácu, nezvyknem tipy rozdeľovať podľa veku. No rozumiem rozhodnutiam, ktorým v tomto období života čelia. Predsa len je iné hľadať si prácu, keď už máte za sebou niekoľko dekád skúseností. Rovnako máte aj odlišné očakávania. 

Nedávno mi čitatelia poslali niekoľko otázok, ako si nájsť prácu po päťdesiatke. Napríklad ich zaujímalo, aké stratégie by mali zvoliť nezamestnaní päťdesiatnici, ktorí sú odborníci vo svojej oblasti a hľadajú si nové pôsobisko.

Zaujímalo ich aj, či má zmysel ešte v tomto veku meniť kariérne smerovanie, prípadne zakladať vlastný biznis, a ak áno, aké odvetvia sú najperspektívnejšie.

Pohovor sa začína, keď prekročíte prah budovy.
Tu sú 4 chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Keď ľuďom radím, ako si nájsť novú prácu, zvyčajne im odporúčam šesťbodový postup, ktorý platí pre všetky vekové skupiny a odvetvia.

Reklama

Radím im, aby: a) si stanovili svoje ciele; b) zapracovali na svojej sebaprezentácii (životopis, profil na LinkedIne, odporúčací list); c) urobili si dostatočnú rešerš spoločností a odvetví, ktoré ich zaujímajú; d) rozhodili siete a budovali si silnú komunitu; e) zotrvali ostražití a organizovaní, a keď príde vhodná ponuka, aby: f) si vyjednali dobré podmienky a podpísali zmluvu.

Samozrejme, aj tento postup sa dá upraviť pre potreby päťdesiatnikov, ktorí sa znova ocitli na trhu práce. Tu je päť odporúčaní, ktoré im môžu pomôcť nájsť si novú prácu snov či celkom zmeniť kariérne smerovanie.

1. Nestrácajte čas a stretávajte sa s ľuďmi.

Zvyčajne sa ľudia začnú stretávať so svojimi známymi, ktorí by im mohli pomôcť zohnať zaujímavú prácu až v momente, keď si ujasnili, čo vlastne očakávajú a vedia, ako by sa na pohovore odprezentovali.

Pokiaľ ste však s niektorými svojimi známymi nehovorili roky, či dokonca desiatky rokov, rozhodne nechcite, aby vaše prvé stretnutie bolo celé o tom, ako si hľadáte novú prácu.

Navyše, pravdepodobne poznáte množstvo ľudí, s ktorými už za ostatné roky nie ste v kontakte, no možno by vám vedeli pomôcť. Preto je dobré rozhodiť siete v dostatočnom predstihu.

Ako si zaistiť, aby vás pozvali na pohovor:
zaujmite životopisom, vyzdvihnite v ňom mäkké zručnosti

Namiesto toho, aby ste však prezradili, že si hľadáte prácu, sa zamerajte iba na to, aby ste obnovili váš vzťah. Porozprávajte sa o tom, čo sa u vás dialo za posledné roky, určite máte čo doháňať.

Ďalšou výhodou tohto prístupu je, že zistíte, na koho sa môžete skutočne obrátiť, keď pôjde do tuhého. Navyše, je veľmi pravdepodobné, že vám pri hľadaní novej práce viac pomôže práve dobrá sieť kontaktov než inzeráty na internete.

2. Zistite, ako veľmi ste flexibilní.

Keď máte po päťdesiatke, pravdepodobne máte v živote omnoho viac záväzkov ako mladší ľudia na trhu práce. Napríklad môžete mať deti, ktoré finančne podporujete, alebo sa staráte o rodičov, prípadne máte partnera, ktorý sa tiež práve podujal na zmenu kariérnej cesty.

Zrejme už máte kúpený vlastný dom, čiže je pre vás ťažšie len tak sa zbaliť a odsťahovať sa za prácou inam. Možno máte teraz prácu, ktorá vás vyťažuje natoľko, že je hľadanie nového zamestnania veľmi náročné.

Práve toto všetko sú veci, ktoré musíte brať do úvahy, keď si hľadáte novú prácu. Koľko času vám zostane na to, aby ste sa venovali obzeraniu sa na trhu práce? Pokiaľ ste už dali výpoveď, ako dlho vám umožnia vaše úspory zostať bez zamestnania?

Zvážte si nielen financie, ale aj množstvu času a energie, ktoré vám hľadanie novej práce zaberie.

3. Určite si ciele a nastavte podľa nich priority.

Hľadanie novej práce neovplyvnia len vaše peniaze a časové možnosti, ale aj vaše ciele. Plánujete stráviť dôchodok bez obáv o financie, a preto je pre vás kľúčový dobrý zárobok? Alebo hľadáte zmysluplnú prácu, a preto bude pre vás prvoradý pocit naplnenia?

Prípadne chcete skúsiť niečo úplne nové, a teda nezáleží ani na peniazoch či na tom, o akú prácu pôjde, pokiaľ bude zaujímavá?

Napísala som už niekoľko článkov o zmene kariéry po päťdesiatke a môžem vám povedať, že neexistuje iba jedna správna cesta. Napríklad Karen Rittenhous sa pustila do vlastného podnikania a rozhodla sa, že jej ten risk stojí za to, keď si chce našetriť na poriadny dôchodok.

Melinda Chu premenila na prácu jeden zo svojich koníčkov a vďaka svojmu okruhu známych sa dostala od práva k marketingu. Mark Prygocki hľadal zmenu, a tak sa z manažéra vo farmaceutickom priemysle stal majiteľ franšízy s donutmi.

4. Uvedomte si, v čom spočíva vaša hodnota.

Či už sa rozhodnete zmeniť zamestnanie, prejsť do nového odvetvia, alebo sa rovno pustiť do vlastného biznisu, musíte sa naučiť presviedčať druhých. Nezáleží na tom, či zamestnávateľov alebo klientov.

Reklama

Aj keď máte desiatky rokov skúseností, na trhu práce sú aj ďalší, ktorí majú rovnako pôsobivé životopisy. Premyslite si, ktoré z vašich skúseností a schopností sú jedinečné a odlišujú vás od ostatných kandidátov.

Napríklad to, že ste pracovali desiatky rokov, znamená, že poznáte trh v dobrých časoch a aj počas recesie. Možno ste počas kariéry pracovali ako s malými, tak aj veľkými klientmi, na zahraničných trhoch, zažili ste rôzne situácie alebo máte skúsenosti z viacerých odvetví.

Práca vo vašej firme je ako tovar, ktorý ponúkate.
Treba ho vedieť predať

Nenechávajte na personalistov, aby z vášho životopisu vyčítali, čo všetko dokážete. Namiesto toho im sami dajte cenné informácie o vašich kvalitách a schopnostiach. Prichystajte si aj príklady zo života, na ktorých im to ukážete.

Buďte sami strojcom príbehu, ktorý im porozprávate. A rozprávajte ho s patričným nadšením a sebavedomím.

Pokiaľ si ešte dostatočne nedôverujete, aby ste sa predali na trhu práce, venujte tejto príprave viac času a pokojne doma cvičte dovtedy, kým sa nebudete cítiť pripravení. Na to, aby ste presvedčili druhých, musíte najprv presvedčiť samých seba.

5. Buďte o krok vpred.

Sebavedomé vystupovanie či pôsobivý životopis ešte nezaručia, že vás pozvú aj na pohovor. Pozrite sa na seba očami personalistu a zamyslite sa nad tým, čo ho môže odrádzať.

Nebojte sa na tieto výkričníky rovno odpovedať vo vašej príprave. Raz som koučovala seniornejšieho odborníka, ktorý sa chcel preorientovať na biznis development a tvorbu korporátnych stratégií, čo je oblasť, do ktorej sa zväčša dostanú buď veľmi skúsení zamestnanci, ktorí už dlho uzatvárajú nové spolupráce, alebo čerství absolventi MBA.

Musím chodiť do práce každý deň?
Toto sa na pohovoroch nikdy nepýtajte

To, že sa môj klient rozhodol pre zmenu kariérneho smerovania v pokročilejšom veku, vzbudzovalo pochybnosti samo o sebe. Prirodzene sa personalisti zaujímali, prečo odchádza a či tak robí dobrovoľne. Prečo by mali riskovať s mojím klientom, keď majú dobre zabehnutý model najímania nových ľudí na tieto pozície?

Môj klient sa však nedal odbiť a namiesto toho, aby sa pred ich dotazmi obraňoval, rovno im vysvetlil, čo všetko má za sebou a aké sú dôvody, pre ktoré je lepším kandidátom než ďalší aj o 10, 15 či 20 rokov mladší uchádzači.

Naučil sa, ako odohnať obavy personalistov, a dnes šťastne pôsobí v oblasti biznis developmentu.

Ako počas dňa stihnúť viac?
Odborník odporúča tri techniky pre lepší time manažment 

Na záver ešte zopár dobrých rád. Pokiaľ nemáte nič jasné, uchádzajte sa o niekoľko ponúk naraz. To platí pre päťdesiatnikov rovnako, ako pre čerstvých absolventov univerzít, najmä ak je na trhu práce silná konkurencia.

Najmä, ak nie ste veľmi sebavedomý a zvyknete o sebe pochybovať, nezostaňte nikdy bez nejakej ponuky, o ktorú sa uchádzate. Pokračujte v hľadaní práce aj vtedy, keď už vyzerá niektorá ponuka na spadnutie.

Uchádzači o zamestnanie robia často tú chybu, že sa sústreďujú na jednu či dve ponuky. Keď im nevyjde ani jedna z nich, myslia si, že je všetko stratené a ľahko sa nechajú odradiť. Nestrácajte však nádej. Práce je dostatok – pre ľudí po päťdesiatke a aj v náročných trhových podmienkach.

Prispievateľka Caroline Ceniza-Levine píše pre Forbes o kariére.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?