11. februára 2020

Nezáleží na tom, akí kvalifikovaní alebo talentovaní ste, na pracovnom pohovore môžete stále urobiť niekoľko chýb. Dokonca takých, ktoré znížia vaše šance na získanie pracovnej ponuky. Nižšie nájdete štyri prešľapy, ktorým by ste sa mali za každú cenu vyhnúť.

Zlý dojem pri príchode

Váš pracovný pohovor sa začína v momente, keď prejdete cez dvere budovy. Preto buďte zdvorilí voči všetkým ľuďom, ktorých stretnete. Nech už ide o vrátnika alebo ďalšie osoby, s ktorými nastúpite do výťahu. Len čo sa hlásite u recepčnej, zložte si slúchadlá a odložte smartfón. Takto prejavíte rešpekt a navyše vás nebudú vyrušovať upozornenia. 

Firmy pri výbere kandidátov vyhľadávajú pomoc svojich tímov a zamestnancov. To v praxi znamená, že vaša interakcia s recepčnou je v skutočnosti súčasťou pracovného pohovoru. A posudzovaní budete na základe toho, ako ste s ňou zaobchádzali.

To isté platí aj pre vrátnika – poďakovali ste mu, ak vám otvoril dvere, alebo ste len mlčky prešli okolo? Spôsob, akým zaobchádzate s ľuďmi, keď vás nikto nesleduje, hovorí za všetko.

Preto sa ku každému, koho stretnete, správajte s úctou. To presahuje rámec pracovných pohovorov. S ľuďmi by ste totiž mali vždy zaobchádzať s rešpektom.  

Reklama

Sťažujete sa

Neexistuje žiadny dobrý dôvod, pre ktorý by ste sa mohli na pracovnom pohovore sťažovať. Nezáleží na tom, či máte hrozného šéfa, kolegov alebo svojou súčasnou prácou absolútne opovrhujete. Sťažovať sa na pohovore je jednosmerný lístok k tomu, aby vás firma nezobrala.  

Pokiaľ hovoríte o veciach, ktoré vám v súčasnej úlohe nesedia, skúste z toho urobiť vzdelávací zážitok. A to najmä ak sa vás personalisti opýtajú, prečo z tohto zamestnania odchádzate. Stručne opíšte situáciu a následne uveďte, čo ste sa vďaka nej naučili.  

Ak prichádzate z toxického pracoviska, porozprávajte o tom, ako vám pozitívne i negatívne skúsenosti pomohli definovať váš štýl práce a vaše preferencie. V prípade, že ste mali za šéfa mikromanažéra, hovorte o tom, ako vás baví riešenie problémov s podporou a vedením lídra.

Meškáte

Nič nie je horšie, ako prísť na pohovor neskoro. Okrem toho, že je to ľuďom neúctivé, spôsobíte si aj zbytočný stres. Ak dorazíte skôr, môžete 100 percent svojej mozgovej kapacity venovať samotnému pohovoru. Keď viete, že sa s vami v podobných situáciách pohrávajú nervy, pred stretnutím si na pár minút sadnite a uvoľnite sa.

Na pohovor by ste mali prísť najmenej 10 minút vopred. Možno budete musieť čakať na recepcii alebo natrafíte na ten najpomalší výťah na svete.

Niektoré aktivity jednoducho môžu trvať dlhšie, než by ste pôvodne čakali. Počítajte tiež s časom naviac pre dopravné alebo tranzitné oneskorenia. A taktiež pre chôdzu od zastávok alebo z parkoviska. Je lepšie doraziť skoro a sedieť v aute či blízkej kaviarni, než aby ste na pohovor dobehli neskoro.  

Nie ste pripravení

Pracovnú ponuku vám nezískajú iba talent a úspechy. Ide o to, ako sa ukážete na pohovore.

Personalisti chcú vedieť, že ste nadobudli potrebné informácie o spoločnosti a práci. Mali by ste poznať požiadavky na konkrétny post. Následne k bodom, ktoré sú uvedené v opise práce, pridajte vlastnú hodnotu. Nacvičujte si priebeh pohovorov, aby ste dokázali prekonať prípadný stres i nervy. 

Na konci rozhovoru chcete určite položiť dobre premyslené otázky. Vďaka nim sa dozviete viac o práci a firme. Personalistom tak ukážete, že máte o konkrétnu pracovnú ponuku skutočný záujem. Keď personalisti nájdu viac kvalifikovaných kandidátov, sú to práve chyby, ktoré rozhodujú. Vyhnite sa im a pohovor ukončite úprimnou rozlúčkou. Poďakujte personalistom za čas, príležitosť a ešte raz zopakujte svoj záujem o prácu. 

Prispievateľka Ashira Prossack píše pre Forbes.com o multigeneračných pracoviskách, generácii Z, leadershipe a kariére. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?