2. marca 2020

Firmy si dnes nevyberajú ľudí len na základe toho, koľko jazykov ovládajú alebo aké majú tituly zo školy. Do popredia sa čoraz častejšie dostávajú takzvané soft skills. Teda zručnosti ako komunikatívnosť, zmysel pre spoluprácu či empatia. 

Názorný príklad: firma hľadá zamestnanca, ktorý bude lojálny a zapadne do už zabehnutého kolektívu. Personalista dostane dvadsiatku životopisov. Keďže v tomto prípade ide o pozíciu, kde budú musieť zamestnanca zaškoliť, nepozerá sa na jeho odborné znalosti, ale na takzvané soft skills, teda mäkké zručnosti. 18 uchádzačov zo spomínanej vzorky uvedie, že sú kreatívni, tímoví hráči, zodpovední a spoľahliví.

Ďalší dvaja uvedú, že sa za tímového hráča považujú preto, lebo pre svoj predchádzajúci tím organizovali pravidelne školenia alebo opíšu náročné obdobie, v ktorom podržali svojich kolegov. Nie je veľmi zložité uhádnuť, koho personalista pozve na pohovor.

Aj keď je stále pravdou, že odborné zručnosti alebo takzvané hard skills sú dôležité (najmä znalosť jazykov či základných počítačových programov), prihliada sa na ne skôr v technických odboroch, v IT či na analytických pozíciách. Za fakt, že sa do popredia dostávajú mäkké zručnosti, môže podľa hovorkyne portálu Profesia.sk Nikoly Richterovej aj nedávne obdobie, keď počet ponúk rástol a zamestnávatelia nemali len problém získať nového človeka, ale nedostávali na inzerát ani odozvu.

V prvom rade konkrétnosť

„Dôraz na soft skills začali zamestnávatelia klásť z toho dôvodu, že sa dnes do firiem nehľadajú „len“ odborníci na danú oblasť. Spoločnostiam tiež záleží na tom, aby uchádzač zapadol do firemnej kultúry, aby bol príjemným kolegom a tiež zamestnancom, ktorý bude svojím správaním vhodne reprezentovať firmu,“ vysvetľuje zasa pre Forbes produktová špecialistka portálu Kariéra.sk Eva Sulovcová.

Reklama

Ako teda zamestnávateľovi ukázať, či už v životopise alebo na pohovore, že ste to práve vy, kto má ideálny mix mäkkých zručností? HR experti radia jednoznačne: buďte konkrétny! „Mám rada životopisy s príbehom. Nie len okopírovanú náplň práce z pracovnej zmluvy,“ hovorí headhunterka a majiteľka personálnej agentúry Exact Recruitment Ivana Brutenič.

Preto radí, samozrejme v prípade, že je táto informácia pravdivá, k vyhláseniu, že ste zodpovedný, aj dodať, že sa vám napríklad podarilo vybudovať nové oddelenie od základov a následne ste viedli desiatky zamestnancov. Alebo ak ste komunikatívny, povedzte, že radi vezmete na plecia prezentáciu projektov. Kreatívni uchádzači môžu napríklad povedať, koľko nápadov za týždeň prinesú tímu.

„Uchádzači by si mali pripraviť niekoľko príbehov zo situácií v pracovnom živote, v ktorých preukázali konkrétnu mäkkú zručnosť,“ dopĺňa Sulovcová s tým, že najjednoduchšie sa na pohovore odprezentuje z mäkkých zručností komunikatívnosť. „Aj personalisti sa na pohovoroch často pýtajú na situácie, ktoré môžu preukázať soft skills uchádzača, je preto dobré, ak je na to kandidát pripravený,“ vysvetľuje.

Richterová však zároveň upozorňuje, že fenomén soft skills bol na Slovensku dlhé roky podceňovaný a ľudia s ním neprichádzali do styku. Aj preto si mnohí  môžu myslieť, že sú komunikačne zruční, pritom na pohovore zistia, že pri konfrontácii s odborníkom, ktorý sa téme venuje, zlyhávajú či majú veľké medzery.

Aj preto je dôležité prísť na pohovory pripravení. Brutenič napríklad radí mať pripravenú odpoveď, ak sa personalista spýta, akých je našich desať silných a desať slabých stránok.

Po otázkach môžu prísť logické úlohy

Nie sú to pritom len sofistikované otázky, ako napríklad „Povedzte mi, kedy ste museli porušiť firemné pravidlá, aby ste uspokojili zákazníka a ako to dopadlo“, ktoré donútia uchádzača sústrediť sa na odpoveď. Nezriedka, najmä v ďalších kolách pohovorov, sa využívajú aj testy, ktoré firme odkryjú čo-to o mäkkých zručnostiach. „Uchádzači, ktorí sa hlásia na analytické pozície, sa zase môžu pripraviť na to, že budú dostávať úlohy, kde sa ukáže ich logické myslenie,“ hovorí Richterová.

Aj keď je testovanie soft skills neodmysliteľnou súčasťou pri pohovoroch na manažérske pozície, čím ďalej, tým viac sa dostávajú do popredia. A to občas aj doslova. Richterová radí, aby uchádzači začali uvádzať mäkké zručnosti v životopise na začiatku, nie na konci, ako to bolo dlhé roky zvykom. Ale určite na tie odborné zabúdať netreba. Brutenič zasa odporúča prelínať mäkké s tvrdými. „To znamená uviesť v životopise tri až štyri vety ako kariérny príbeh a potom náplň práce.“

Na záver je však potrebné dodať, že sa určite nevyplatí tieto formulácie akokoľvek kopírovať z portálov zameraných na tvorbu životopisov. Personalisti ich totiž poznajú a na prvý pohľad nádejný kandidát sa takto môže zaradiť k tým neúspešným.

„Z uchádzača sa môže ľahko vykľuť zamestnanec, ktorý často mešká do práce, neplní si úlohy načas alebo je konfliktný typ. Aj preto sú opatrní a overujú si, ako môžu uchádzači potvrdiť svoje tvrdenie o tej-ktorej mäkkej zručnosti,“ dopĺňa na záver Sulovcová.

Ktoré z mäkkých zručností sú najdôležitejšie? 

V januári 2020 zverejnil LinkedIn najžiadanejšie soft skills, na základe viac ako 660 miliónov profilov a 20 miliónov pozícií.

Patria sem:

1. Kreativita

2. Presvedčivosť

3. Schopnosť spolupracovať

4. Adaptabilita

5. Emocionálna inteligencia

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?