23. januára 2020

Aj keď sme na pohovore často zvedavý na to, koľko budeme na danej pozícii zarábať, mali by sme byť trpezlivý. Klásť chúlostivé otázky počas interview príliš skoro alebo nevhodne, nám môže sen o novom pracovnom mieste úplne zničiť. 

Rodičia nás učili, že ak sa chceme niečo dozvedieť, musíme sa pýtať. Pri určitých situáciách však existujú hranice toho, čo je ešte v poriadku a čo už nie. Jednou z nich sú aj pracovné pohovory. Možno to pre niektorých bude znieť ako sci-fi, ale naozaj aj na Slovensku existujú uchádzači, ktorí sa hneď pri prvej príležitosti nemajú problém spýtať, či musia chodiť do práce naozaj každý deň, alebo či nadriadení sledujú, čo robí zamestnanec na počítači. 

Podľa HR odborníkov je pri téme otázok na pohovore základom trpezlivosť. Záujemca o prácu má jednoducho počkať, kým ho personalista sám nevyzve, aby položil otázky, ktoré má. Skákanie do reči či vypýtanie si slova skôr, ako je to vhodné, môže pôsobiť neúctivo, čo na pohovore znižuje šance na úspech. Napriek tomu, že nás môže zaujímať, či má firma kávu na pracovisku zadarmo, odporúča sa byť v tejto časti interview naozaj striedmy. 

Ďakujeme, nie ste vhodný uchádzač. Odborníci na HR radia, ako odmietnuť zamestnancov na pohovore

Ako pre Forbes vysvetľuje produktová špecialistka portálu Kariera.sk Eva Sulovcová, úplne tabu je pýtať sa, ako firma vníma napríklad porušovanie pravidiel, koľko môže mať zamestnanec absencií či ako často môže meškať do práce. „Uchádzači by mali dobre zvážiť, čo sa personalistu na pohovore spýtajú. Samozrejme, každého zaujíma, ako firma upravuje platy, prípadne či poskytuje dni voľna navyše. Je však chybou, ak sa tieto otázky kladú medzi prvými,“ radí Sulovcová. 

Reklama

Opraty drží HR

Platové podmienky by mali byť na pohovoroch prebrané prirodzene. Tému má však načať práve personalista. Ak však zistíme, že pohovor sa blíži ku koncu a táto otázka stále nepadla, môžeme sa na to spýtať. „Nie je to nič neslušné, dá sa to príjemne vysvetliť, že uchádzač očakával, že zistí aj tieto informácie,“ opisuje jednoduchý spôsob pýtania sa na platové pomery PR manažérka spoločnosti Profesia Nikola Richterová. 

Tenkým ľadom, po ktorom občas záujemcovia o prácu zvyknú chodiť, je vyzvedanie informácií o možných benefitoch. Medzi úplné tabu patria napríklad aj otázky, či je možné vziať si dovolenku navyše. Môže to totiž indikovať, že uchádzač chce mať čo najviac voľna a nie je ochotný poriadne pracovať.

„Na dovolenku navyše je dobré sa pýtať vtedy, keď ide o skutočne uvoľnený pohovor, ktorý sa vyvíja podľa uchádzačových predstáv,“ hovorí Richterová. Zároveň upozorňuje, že je lepšie pýtať sa skôr na benefity, ktoré firma ponúka, ako na konkrétne voľno navyše. Sulovcová pri tejto otázke dodáva, že ak kandidát predsa len požaduje flexibilitu a prispôsobenie si pracovného času, vhodnejšie je opýtať sa, či firma umožňuje zamestnancom prácu z domu. 

Hľadáte si nové zamestnanie? Týchto 10 vecí nikdy nerobte zadarmo

Pýtať sa na benefity však nemusí v každom prípade znamenať niečo zlé. Ak chceme navodiť dojem, že sme tímový hráč a spoločenský tvor, môžeme sa personalistu na záver spýtať napríklad, či zamestnávateľ organizuje spoločné aktivity pre kolegov. „Ak by sa však len spýtal, aké benefity ponúka zamestnávateľ svojim zamestnancom, mohlo by to vyznieť, že ho zaujíma iba to, aké výhody v danej spoločnosti získa,“ dopĺňa produktová špecialistka.

V zásade platí, že priestor, ktorý dostaneme na pýtanie sa, by sme mali využiť na to, aby sme čo najpresnejšie zistili, čo by malo byť našou pracovnou náplňou, či sa stotožňujeme s firemnou kultúrou a či nám bude vyhovovať kolektív. Pretože často to, že sme v práci spokojní, býva viac ako ponúkané benefity. 

Pozor na príliš veľký záujem o vzdelávanie

Čo sa týka samotných personalistov, práve v čase, keď na rôznych pozíciách chýba množstvo ľudí, je dôležité odhaliť nelojálnych zamestnancov už vopred. To, že prijatý uchádzač môže odísť z firmy pár mesiacov po prijatí, môže indikovať napríklad zvýšený záujem o firemné vzdelávanie. Zo skúseností HR expertov totiž vyplýva, že nastavajú situácie, keď sa záujemca chce zúčastniť na všetkých kurzoch, ktoré firma ponúka. Keď sa dovzdelá, nakoniec odíde do inej firmy, s už lepším životopisom a novými skúsenosťami. 

Firmy sa nesmú pýtať na plány s materstvom.
Ženská diskriminácia aj tak potichu prechádza

Pre aké odvetvia či pozície je typické špekulovať, si odborníci netrúfajú povedať. „V každej oblasti sa dá natrafiť na osobu, ktorá si neuvedomuje zdravú hranicu, čo je vhodné opýtať sa a čo už môže spôsobiť, že si personalista k jej menu priradí otáznik alebo výstražný výkričník,“ hovorí Sulovcová. Ako dopĺňa Richterová, záujemca často ani nemusí vedieť, že niečo „prestrelil“, pretože HR experti emócie radšej nedávajú najavo. Je to aj z toho dôvodu, že finálne slovo padne až v momente, keď sa uzatvorí celé kolo pohovorov s uchádzačmi.

Príklady otázok, ktoré na pohovore radšej neklásť:

Musím chodiť každý deň do práce?                

Je tu v okolí nejaká dobrá kaviareň?

A vy tu koľko zarábate?

Sledujete dochádzku?

Sledujete, čo robia vaši zamestnanci na počítači?

Sú na firemnom počítači blokované sociálne siete?

Ako firma toleruje vzťahy na pracovisku?

Po akom čase zvyšujete platy?

Reklama

Budete požadovať aj odpis z registra trestov?

Dostanem telefón, notebook a firemné auto na súkromné účely?

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk