18. novembra 2019

O platovej diskriminácii medzi mužmi a ženami sa hovorí často a aj na Slovensku k nej existujú štatistiky. Avšak tiché znevýhodňovanie žien sa deje už pri samotných pracovných pohovoroch, no v našich končinách k tejto téme dáta neexistujú. Firmy totiž nesmú otvorene priznať, že mladú ženu do svojich radov nevzali pre to, že môže v najbližšom období otehotnieť. 

Modelový príklad: mladá žena, pred 30. rokom života, sa rozhodne zmeniť prácu. Dôvod môže byť akýkoľvek – od platových podmienok až po potrebu zmeny kolektívu. Dá sa teda na „lov“. Z každej strany počúva, že na Slovensku je ťažké zohnať ľudí, a tak si myslí, že nebude mať problém nájsť si to pravé orechové. A tak rozosiela životopisy, chodí na pohovory.

Avšak ako plynie čas, nepočuje nič iné, len záporné odpovede. Pritom je kvalifikovaná, má pracovné skúsenosti a je mladá. Kde teda nastal problém. Práve vo veku. Napriek tomu, že na Slovensku je ilegálne diskriminovať nielen na základe veku, firmy odsúvajú mladé bezdetné ženy na okraj a dávajú prednosť mužom. Dôvod? Boja sa, že mladé ženy si budú chcieť čoskoro založiť rodinu a odídu na materskú dovolenku. 

Stále pracujete alebo ste osamelý?
5 tipov, ako prekonať nevýhody práce z domu

Hoci by to žiadny zamestnávateľ otvorene nepriznal, je faktom, že niektorí z nich pri výbere zamestnanca naozaj uprednostnia muža pred ženou vo veku, v ktorom by si mohla chcieť založiť rodinu,“ hovorí pre Forbes produktová špecialistka portálu Kariera.sk Eva Sulovcová. Robia tak, aby sa v blízkom období vyhli „problémom“, akými sú preplácanie materskej dovolenky, nárast nákladov na náhradu za matku a v neposlednom rade kolotoč nových pohovorov, jednoducho prijmú muža. 

Reklama

Na súkromie sa pýtať nesmú

Do tejto kategórie spadajú taktiež ženy, ktoré prichádzajú do zamestnania späť po materskej dovolenke. Firmy sa v tomto prípade obávajú, že žena bude kvôli deťom často v práci chýbať, a aj preto sa na pohovoroch často pýtajú, či je záujemkyňa matkou, prípadne koľko rokov majú jej deti. 

Deje sa tak aj napriek tomu, že je to vyslovene zakázané. V žiadnom prípade to však nie je len problémom na Slovensku či v okolitých krajinách. Podľa prieskumu stránky MoneyGuru zameranej na porovnávanie finančných ukazovateľov, až 70 percent britských zamestnávateľov si myslí, že ženy by mali potenciálneho zamestnávateľa upozorniť počas výberového procesu na to, že sú tehotné. 1 zo 7 zamestnávateľov sa priznal, že sa dokonca zdráha zamestnať ženu, ktorá by mohla odísť na materskú dovolenku, a dokonca 24 percent firiem si myslí, že by ženy mali po prijatí zostať vo firme pracovať aspoň rok, kým sa rozhodnú založiť si rodinu.

Ďakujeme, nie ste vhodný uchádzač.
Odborníci na HR radia, ako odmietnuť zamestnancov na pohovore

„Zamestnávateľ má právo pýtať sa iba na pracovné skúsenosti, vzdelanie, nadobudnuté zručnosti, môže zisťovať, či sa človek hodí do firemnej kultúry. Akékoľvek otázky smerujúce na to, či je žena slobodná alebo vydatá, či má deti a ak áno, v akom veku, alebo či plánuje v budúcnosti otehotnieť, sú absolútne neprijateľné,“ upozorňuje Sulovcová. Dodáva, že uchádzačka o zamestnanie na tieto otázky odpovedať nemusí a okrem toho by mala recruitera upozorniť na ich nevhodnosť.

S tým súhlasia aj právnici. „Zamestnávateľ nesmie pri prijímaní osoby do zamestnania porušiť zásadu rovnakého zaobchádzania, ak ide o prístup k zamestnaniu. Ak zamestnávateľ túto povinnosť poruší, fyzická osoba má právo na primeranú peňažnú náhradu,“ vysvetlil pre Forbes Štěpán Štarha z právnickej kancelárie Havel&Partners. Pripúšťa však, že dokazovanie takejto diskriminácie je obtiažne.

Rodina či kariéra?

Personalisti často tušia, že tieto otázky sú nevhodné, no hľadajú spôsoby, ako sa k odpovedi na citlivé témy dopátrať. Tak sa napríklad pýtajú, či by rodinu uprednostnili pred kariérou. Napriek tomu, že aj takýto trik je nelegálny, prieskum Equality and Human Rights Commission (EHRC) z roku 2018 z Veľkej Británie ukázal, že viac ako tretina matiek bola na pohovore konfrontovaná s otázkou, ako jej materstvo môže ovplyvniť jej pracovný výkon. Prieskum ukázal, že dokonca až polovica zamestnávateľov uviedla, že je rozumné sa pýtať na vek detí počas pohovoru. 

Ako si teda ženy môžu poradiť, aby vyšli z tohto začarovaného kruhu? „Ak sa ženy stretli s diskrimináciou, určite by to nemali nechať len tak. Tým potom vysielajú zamestnávateľom signál, že im takéto správanie prejde, že to, čo robia, je v poriadku,“ vysvetľuje Sulovcová. Avšak priznáva, že domáhanie vlastných práv je často únavný proces, ktorý sa mnohým nechce absolvovať, a žena často nevie úplne preukázať, že bola diskriminovaná. 

Nie v každej práci žena zarobí menej.
Toto sú pozície, kde dostane aj o stovky eur viac

Ak už však podozrenie vznikne, najlepším spôsobom, ako to zistiť, je podľa Sulovcovej spýtať sa na feedback. „Ak spätnú väzbu nedostanete, prípadne nebude konkrétna, môže to byť jeden z indikátorov, že išlo o diskrimináciu, najmä v kontexte toho, ako prebiehal pracovný pohovor,“ tvrdí.

Individuálne si žena pomôže, ak zmení oblasť pracovného pôsobenia, prípadne absolvuje preškolovacie kurzy. V prípade dobrého biznis plánu sa môže pustiť aj do podnikania. „Globálne to však nemožno považovať za úplne šťastné riešenie. Takýmto prístupom totiž ustupujeme pred diskrimináciou, obchádzame ju, a tak sa vraciame v rodovej rovnosti naspäť,“ uvádza na záver špecialistka portálu Kariera.sk. 

Otázky, ktoré sa zamestnávateľ nemá právo pýtať:

Ste slobodná/vydatá?

Máte deti?

Ak áno, koľko majú rokov?

Ak nie, plánujete mať deti?

Viete si predstaviť, kedy by ste si chceli založiť rodinu?

Ako bude vyzerať váš život o 5 rokov? Osobný aj pracovný.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk