10. októbra 2019

Napriek tomu, že stále existujú odvetvia, kde sa nenájde ani jedna pozícia, na ktorej by žena zarábala viac ako muž, trend sa začína pomaly preklápať. Existujú dokonca miesta, na ktorých zamestnankyňa zarobí oproti svojmu mužskému kolegovi aj o stovky eur viac. 

Od nepamäti máme v hlave zafixovné heslo muž = vyšší plat. Aj keď sa u nás čoraz častejšie skloňuje princíp rodovej rovnosti, čo sa týka pláce za odvedenú prácu, len v hlavnom meste je rozdiel medzi zárobkom muža a ženy takmer 500 eur. Kým teda muž v Bratislave mesačne zarobí v priemere 1881,90 eura, ženy dostávajú priemerne v hrubom 1406,85 eura.

Októbrové pracovné pohovory? Toto sú 3 veci,
ktoré by o nich mali vedieť uchádzači o zamestnanie

Dôvod? Odborníci väčšinou vidia za nižšími zárobkami žien napríklad materskú dovolenku, no priznávajú aj fakt, že jednoducho pozície, na ktorých pracuje väčšie množstvo žien, sú zo skupiny tých horšie platených.

Vedie oblasť ekonomiky

Na druhej strane, analýza portálu Platy.sk, ktorý patrí pod spoločnosť Profesia, ukázala 43 pracovných pozícií, kde si ženy mesačne prilepšia viac ako muži. Najviac takýchto pozícií je v odvetviach ako ekonomika, zdravotníctvo či marketing. Napríklad zo skúmaných 28 pracovných miest v oblasti ekonomiky, na piatich dostávali ženy vyššiu výplatu.

Reklama

Jeden z najvýraznejších rozdielov, kde dostávali zamestnankyne viac peňazí, bola pozícia senior štatističky. Zamestnankyňa v Bratislave si vykonávaním tejto práce zarobí takmer dvetisíc eur v hrubom, pričom jej mužský náprotivok len niečo viac ako 1600 eur.

Naopak, v niektorých oblastiach sa nenašla ani jedna pozícia, kde by zamestnankyne dostávali viac ako zamestnanci. Z 35 odvetví, ktoré portál skúmal, bolo takýchto presne 15.

Ďakujeme, nie ste vhodný uchádzač. Odborníci na HR radia,
ako odmietnuť zamestnancov na pohovore

„Treba však zdôrazniť, že medzi sektormi, kde neevidujeme lepšie ženské platy, sú aj také, kde je tiež nízky podiel žien. Môžeme to vidieť napríklad pri pozíciách v drevospracujúcom priemysle, výrobe či strojárstve,“ píše sa v tlačovej správe portálu Profesia. Okrem toho sa tu však objavili aj odvetvia ako kultúra či umenia, či dokonca pomocné práce.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk