9. októbra 2019

Sezónne načasovanie má veľký vplyv na hľadanie zamestnania. Môže totiž pracovať vo váš prospech, alebo tiež brániť vášmu ďalšiemu pokroku. Pre uchádzačov o zamestnanie bude každý mesiac v roku predstavovať rôzne výzvy a príležitosti.

Ak teda plánujete začať alebo pokračovať v hľadaní novej práce počas októbra, tak by ste mali vedieť, ako rozumne využiť svoj čas a maximalizovať úsilie.

1. Je to najrušnejší mesiac v roku pre zamestnávanie

Možno ste si mysleli, že najrušnejším mesiacom pre zamestnávanie nových pracovných síl je január. To ste ale na omyle. V skutočnosti je to október. Jesenný cyklus zamestnávania je krátky a intenzívny. Stúpne v septembri a spomaľuje v novembri. Najviac aktivít sa preto odohrá práve počas októbra. Pokiaľ k tomu ešte pridáte ďalšie požiadavky na sezónne zamestnávanie a príležitosti, ktoré sú k dispozícii na októbrovom trhu práce, tak zvyčajne prevýšia ktorýkoľvek iný mesiac.

Prečo chcete práve túto prácu? Tu je 7 vhodných odpovedí na onú zradnú otázku

Vo väčšine odvetví je na zamestnancov v HR oddeleniach vyvíjaný tlak. Musia ukončiť zamestnávanie nových ľudí skôr, než sa začne obdobie vianočných dovoleniek a prázdnin. HR manažéri si preto v septembri uvedomia, že potrebujú nových zamestnancov a teraz plánujú pohovory, rozhodujú sa a plnia ďalšie úlohy.

Momentálne je preto čas na to, aby ste sa opýtali sami seba, aké dôležité je pre vás získať nové zamestnanie do konca roka. Pasívni uchádzači môžu totiž využiť október na diskusie a zistiť, čo je na pracovnom trhu práve k dispozícii. Môžete si dať načas a hodnotiť ponuky s vedomím, že hoci počas sviatkov môže dôjsť k prerušeniu aktivity, tak sa k tomu intenzívnejšie vrátite v januári.

Uspieť na pohovore sa dá rôzne. Snahu získať vysnívané miesto však môže pokaziť týchto 10 viet

Ak ale chcete, prípadne dokonca potrebujete získať nové pracovné miesto počas nasledujúcich dvoch mesiacov, tak sa budete musieť v októbri sústrediť na najlepšie vyhliadky a venovať značné množstvo času hľadaniu práce. Vytýčenie tohto času, najmä pokiaľ ste momentálne zamestnaní, nebude ľahké. Musíte si preto ujasniť priority. Buďte naďalej verní vlastným cieľom a nenechajte sa rozptýliť.

2. Musíte nabrať rýchlosť

Ak si hľadáte zamestnanie práve v októbri, tak musíte čo najskôr pridať. Novembrový útlm sa dostaví skôr, než to vôbec postrehnete. Mnoho nových uchádzačov o zamestnanie trávi celé týždne prácou na svojom životopise. A to ešte skôr, než začnú s prvým kontaktom. V októbri však nemáte čas na vylepšovanie životopisu. Pracujte na ňom jeden alebo dva dni. Vyhľadajte spätnú väzbu od inej osoby, upravte ho a následne rozošlite.

Na životopisoch samozrejme záleží. Uistite sa preto, že uvádzate všetky svoje schopnosti a úspechy. Netrávte ale viac času tým, že v ňom budete vylepšovať štýl alebo prehlbovať myšlienky. Spojte fakty jednoduchým a čistým formátom. Vďaka tomu budete môcť svoj čas investovať do písania úvodných emailov, networkingu alebo príprav na pohovory. Tieto úlohy sú oveľa dôležitejšie, ak chcete uspieť.

Myslite na to, že proces prijímania nových zamestnancov je v tomto ročnom období rýchlejší. Nebudete mať celé týždne na to, aby ste sa pripravili na diskusie, rozhovory a pohovory. Začnite teda pracovať na svojom stručnom a presvedčivom kariérnom príbehu. Nuž, a napokon vedzte, že rušný októbrový trh práce nemusí viesť k množstvu pracovných príležitostí práve pre vás, keďže možno hľadáte niečo špecifické.

Október je náročný mesiac a môže preto vyvolávať veľké obavy, úzkosť alebo sklamanie. A to je normálne pre všetkých uchádzačov o zamestnanie bez ohľadu na to, akí sú talentovaní. Snažte sa zo všetkých síl, aby ste k sebe boli počas tohto procesu láskaví.

3. Vyjednávanie vás môže prekvapiť

Dobrou správou o októbri je, že prijímanie nových zamestnancov je taktiež rýchle. Táto rýchlosť však môže byť dezorientujúca a môže vás zaskočiť. Ak teda nie ste pripravení za seba vyjednávať. Keď sa začnú diskusie o plate skôr, ako očakávate, tak to zvyčajne znamená, že ste najlepším kandidátom a spoločnosť predpokladá, že ďalšie kolo pohovorov pôjde dobre. Len sa uistite, že ste pripravení hájiť svoje záujmy.

Skôr, než dostanete ponuku, by ste mali vedieť, na akých veciach vám vlastne záleží. Nech je to platový rozsah alebo iné kompenzácie, ktoré pre vás majú pridanú hodnotu (flexibilná pracovná doba, práca z domu, profesionálny rozvoj). Pripravte sa na to, aby ste na pohovore vždy vedeli uviesť svoje želania a túžby. Premýšľajte preto o tom, čo chcete a prečo to vlastne chcete. Naplánujte si čas na precvičovanie takéhoto vyjednávania rovnako, ako sa pripravujete na pohovor. Vďaka praxi budete premýšľavejší, stručnejší a prirodzenejší.

A áno, vyjednávať by ste mali v prípade akejkoľvek ponuky. Nejde o to, aby ste sa arogantne alebo agresívne snažili dosiahnuť veľké zmeny. Úctivo by ste si však mali vyžiadať jeden alebo dva ústupky (vyšší plat, nepatrnú úpravu titulu, ďalšie dovolenky a podobne), vďaka ktorým by bola pracovná ponuka pre vás ešte príťažlivejšia. Aj keby HR manažéri povedali nie, tak za opýtanie predsa nič nedáte.

Celkovo je október skvelým mesiacom na hľadanie nového zamestnania. Vyžiada si však výdrž a emócie. Príprava vám v tomto prípade dobre poslúži.

Prispievateľka Kourtney Whitehead píše pre Forbes.com o kariére, hodnotách a vzťahoch k práci. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk