11. novembra 2018

Túto situáciu už určite poznáte. Našli ste voľné pracovné miesto a máte oň záujem. Absolvujete pohovor a dokonca si vás ľudia zo spoločnosti vyskúšajú už i v praxi. Odchádzate domov a čakáte, že sa vám ozvú. No nič sa nedeje. Zavolajú vám až vtedy, keď potrebujú ďalšiu vec, ktorú by ste pre nich mohli urobiť. Bez zmluvy je to, samozrejme, zadarmo.

Nerobte to. Inak si budete bezplatnou prácou postupne vykopávať čoraz hlbšiu jamu (a znižovať vlastnú hodnotu). Tu máte 10 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť zadarmo:

1. Sedieť na pracovnom mítingu alebo sa ukázať v práci rovnako ako tí ľudia, ktorí sú v spoločnosti zamestnaní. Ak to od vás vyžadujú, tak sa nechajte najať alebo zaplatiť ako jednodňový alebo poldňový konzultant. Na sadzbe sa samozrejme dohodnite.

Prečo manažéri hľadajú skôr priemerných zamestnancov? S výbornými je problém

2. Vytvoriť marketingový plán, úvodný text pre webovú stránku alebo akýkoľvek iný materiál len preto, že ste milý človek. Chápem, že budete musieť nejaký čas obetovať na to, aby ste vedúcim v spoločnosti ukázali, akí inteligentný ste. Skúste tento čas obmedziť na jednu hodinu. Žiadny marketingový plán predsa ešte nikto nenapísal za 60 minút!

Reklama

3. Viesť pohovory s kandidátmi alebo byť pri takýchto pohovoroch vôbec prítomní.

4. Navštevovať klientov alebo i potenciálnych klientov, pracovať v stánku na výstave/konferencii/expo alebo sa zúčastňovať virtuálneho stretnutia s klientom.

5. Cestovať v mene spoločnosti.

Ste múdrejší, ako si myslíte. Týchto 10 znakov dokazuje, že titul nie je všetko

6. Vytvoriť tréningový program, prezentáciu v Power Pointe (cez hranicu onej jednej hodiny) alebo inak učiť ostatných to, čo viete. Možno nikdy nezamestnajú vás ani nikoho iného. Môžu si na celý týždeň naplánovať také aktivity, vďaka ktorým len zadarmo získajú nápady od uchádzačov o zamestnanie.

7. Zúčastniť sa pohovoru viac ako trikrát.

8. Vyriešiť do detailu najväčší problém spoločnosti. Ak vás o to požiadajú, tak im povedzte: „Rád by som sa pustil do tohto projektu, ak ste ale vy pripravení formálne potvrdiť náš vzťah, a to ponukou práce alebo inou zmluvou.“ Povedzte im, ako by ste do projektu vkročili a nie o tom, aké by pravdepodobne boli vaše závery.

9. Poskytnúť im vaše osobné kontakty.

10. Prijímať telefonáty od HR manažéra alebo iných zamestnancov spoločnosti, ktorí chcú od vás získať radu. Zdvorilo ich nasmerujte späť k aktuálnej téme, ktorou je otvorené pracovné miesto a stav vášho pohovoru.

Tu máte návod ako na to:

Vy: Tu Anna Nová!

Oni: Ahoj, Anna! Tu Peter z Itchy Systems. Stretli sme sa minulý týždeň. Chcel by som sa s tebou porozprávať o tom, čo si myslíš o jednom klientovi, ak si teda na mňa nájdeš chvíľu.

Vy: Ahoj, Peter! To znie skvele. Počuj, ako som na tom, čo sa náboru týka? Nemám žiadne nové informácie. Je už prichystaná nejaká ponuka práce? Rada by som ti samozrejme pomohla. Ak sme kolegovia, tak je to v poriadku.

Oni: Ja, ehm, neviem. Myslím, že sa ešte musíš stretnúť s nejakými ľuďmi zo spoločnosti.

Vy: Ou, ok. Ďakujem za info! To znie dobre. V tom prípade počkám, kým sa mi ozve HR manažér. Možno by sme sa my dvaja mohli porozprávať až vtedy, keď bude všetko zariadené.

Oni: Ja ale teraz potrebujem len chvíľu tvojho času…

Vy: Ja to chápem Peter, a rada by som s tebou hovorila, no nie je to vhodné. Ešte pre spoločnosť predsa nepracujem. Akonáhle bude všetko oficiálne, tak sa ti môžem ozvať.

Reklama

Oni: Ehm, dobre.

Nikto ešte nedostal prácu vďaka tomu, že toleroval všetku neúctu, ktorú mu ľudia z firmy preukazovali a dúfal, že nakoniec spoločnosť urobí správnu vec. Jediný spôsobom, ako zistíte, či vás potrebujú alebo len využívajú, je to, že sa za seba postavíte. Nastavte si hranice. Ste profesionáli. Je čas hovoriť!

Hlavné foto: Pexels.com/Moose Photos/icons8.com

Autorka Liz Ryan je CEO a zakladateľka Human Workplace a autorka Reinvention Roadmap. Pre Forbes.com píše o úspechu v práci.