28. júna 2018

Každý, kto rád rozpráva o leadershipe, vám už musel aspoň raz povedať, aby ste prijali toho najlepšieho človeka, ktorého sa vám podarí nájsť. Pokiaľ však ide o prijímanie do zamestnania, šikovní ľudia to nemajú vždy práve najľahšie.

Často sa hovorí, že výborní manažéri radi prijímajú zamestnancov, ktorí sú chytrejší, ako oni sami. Práve najlepší zamestnanci sú totiž tí, ktorí najviac prispievajú k úspechu firmy. Napriek tomu sa mnoho manažérov bojí prijať schopných a talentovaných ľudí. Radšej zoberú niekoho priemernejšieho namiesto talentovaných pracovníkov, ktorí sa neboja prejaviť svoj názor. Niekoho úslužnejšieho, kto bez odvrávania urobí, čo mu povedia.

Skroťte svojho šéfa. 6 rád, ako vyhrať hádku s nadriadeným

Najlepší zamestnanci spravia viac práce ako ostatní, to sa však manažérom nepáči, pokiaľ je spoločnosť riadená na základe čísel. Ak výsledky jednej osoby prekonajú všetkých v celom oddelení, ako má správny manažér reagovať?

Keď mu to vedenie spoločnosti nedovolí, nemôže zvýšiť najlepšiemu zamestnancovi plat alebo ho inak odmeniť. Príliš veľa firiem možno dokonca väčšina odmeňuje priemernosť a uniformitu omnoho viac ako výborné výkony. Manažéri radi hovoria, že sa snažia dosahovať mimoriadne výsledky a že ich štedro odmeňujú. Možno tomu dokonca naozaj veria, ale nie je to pravda.

Reklama

Často sa stáva, že spoločnosť, ktorá tvrdí milujeme mimoriadne výkony“, vám (a sama sebe) klame. Prijmú vás do zamestnania, dosahujete úžasné výsledky, a potom vám povedia: Prepáčte, môžeme vám dať len dvojpercentné zvýšenie platu, hoci vidíme, že ste spoločnosti zdvojnásobili predaje. Chápte nás taká je naša metóda, nemôžeme ju meniť.

Máte 8-hodinový pracovný čas? Pozrite sa, prečo tejto klasike odzvonilo

Mnohí manažéri majú plné ústa slov o podpore kreativity a talentu. Ako zamestnanec však rýchlo zistíte, či sa tieto slová premietajú do činov. Keď vám začnú hovoriť, aby ste nespĺňali svoje výkonnostné kvóty tak často a už vonkoncom ich neprekonávali, je čas rozmýšľať nad iným zamestnaním. Vašich manažérov totiž zaujíma len to, ako budú ich riaditelia reagovať na skutočnosť, že nikto iný vo vašom oddelení nedosahuje také výsledky ako vy.

Skutočne dobrí zamestnávatelia si vás zaslúžia preto, že sa správajú inak. Pri riadení spoločnosti nehľadia na bezobsažné štatistiky, naopak sledujú dôležité veci. Nie sú ponorení do malicherných detailov a rozhodne sa pri odmeňovaní zamestnancov neriadia len číslami.

Manažéri, ktorí len zízajú do tabuliek namiesto rozprávania sa so svojimi zamestnancami, sú zlí manažéri. Najlepší zamestnanci majú vždy nové nápady a radi ich skúsia. Naopak, manažéri nie sú vždy ochotní takéto nápady skúsiť či si ich len vypočuť. Nechcú skúšať nové veci čo keď to nebude fungovať? Ako budú vyzerať, keď im niečo nevyjde? Ešte by sa dostali do problémov!

Najlepší zamestnanci majú jasné požiadavky. Vedia, že sa bez problémov zamestnajú inde, keby bolo treba. Mnoho manažérov má strach z nezávislých podriadených, ktorí sa neboja osobne požiadať o zvýšenie platu či prémie, keď uspejú v práci.

Ste ambiciózni? Týchto 10 vecí vás môže sabotovať

Dávajte si pozor na spoločnosti, ktoré ponúkajú prácu s tvrdením, že sú pripravené na nové nápady. Zvyčajne klamú. Keby vážne chceli rozvíjať nové nápady, obrátili by sa najprv na vlastných zamestnancov. Najlepší zamestnanci už dávno opustili spoločnosti, ktoré vyhlasujú: Potrebujeme nové nápady! Predsa nechcete pracovať vo firme, ktorá donútila svojich najproduktívnejších a najkreatívnejších ľudí odísť. Nie je také ťažké manažovať najlepších zamestnancov, ak máte chrbtovú kosť, no tá chýba mnohým manažérom. Na manažérskych kurzoch celkovo hovoria málo o morálnej integrite a prejavovaní vlastného názoru, hoci by mali.

Na základe týchto kritérií v budúcnosti zvážte, akých zamestnávateľov si vyberiete. Nie je náhoda, že tak veľa talentovaných ľudí odchádza z korporátneho sveta, aby pracovali sami pre seba. Koniec koncov, môžeme sa im čudovať, keď chcú sami rozhodovať o svojej kariére a pracovnom živote?

Hlavná foto: Pixabay

Autorka Liz Ryan je CEO a zakladateľka Human Workplace a autorka Reinvention Roadmap. Pre Forbes.com píše o úspechu v práci.