20. apríla 2018

Osemhodinový pracovný deň je zastaraným a neefektívnym prístupom k práci. Ak chcete byť čo najproduktívnejší, musíte túto „relikviu“ nechať tak a nájsť si nový prístup.

Pracovný deň trvajúci osem hodín bol vytvorený v priebehu priemyselnej revolúcie. Cieľom bolo znížiť počet hodín manuálnej práce, ktoré boli pracovníci v továrni nútení vydržať. Tento prelom predstavoval humánnejší prístup k práci pred 200 rokmi, dnes však má pre nás len malý význam.

Je 7.30 ráno. Čo všetko pred touto hodinou stíhajú úspešní ľudia?

Rovnako ako od našich predkov sa dnes od nás očakáva, že budeme pracovať osem hodín počas dňa, a to v nepretržitých časových blokoch s krátkymi alebo žiadnymi prestávkami. Do čerta, veď väčšina ľudí dokonca pracuje aj cez obed!

Tento zastaraný pracovný prístup nám nepomáha, drží nás späť.

Reklama

Najlepší spôsob, akým usporiadať svoj deň

Štúdia, ktorú nedávno uskutočnila Draugiem Group, použila počítačovú aplikáciu na sledovanie pracovných návykov zamestnancov. Tá konkrétne merala, koľko času venovali ľudia rôznym úlohám a údaje porovnala s úrovňami ich produktivity.

Osem znakov, že váš perfekcionizmus sa vám úplne vymkol spod kontroly

V procese merania aktivity ľudí narazili výskumníci na fascinujúce zistenie: na dĺžke pracovného dňa veľmi nezáležalo, no podstatné bolo to, ako si ľudia usporiadali svoj deň. Tí, ktorí si dávali kratšie prestávky, boli omnoho produktívnejší než tí, ktorí pracovali dlhšie.

Ideálny pomer teda predstavoval 52 minút práce a 17 minút prestávky. Ľudia, ktorí si tento rozvrh udržiavali, mali počas práce jedinečnú úroveň pozornosti. Počas zhruba jednej hodiny boli 100-percentne oddaní úlohe, ktorú potrebovali dokončiť. Neprezerali si facebook ani ich nerozptyľovali emaily. Keď pocítili únavu, dali si krátku prestávku, počas ktorej sa úplne vypli od práce.

Váš mozog potrebuje hodinu pracovať a 15 minút oddychovať

Ľudia, ktorí objavili tento magický pomer, zdolali svoju konkurenciu, pretože naplnili základnú potrebu ľudskej mysle. Mozog totiž prirodzene funguje na vysokých dávkach energie, zhruba hodinu, po ktorej nasledujú fázy s nižšou energiou (15 – 20 minút).

Namiesto toho, aby ste pracovali hodinu alebo viac a následne sa snažili prekonať rozptýlenie, keď vaša produktivita začne klesať, vezmite to ako znamenie, že je čas na prestávku. Urobiť si skutočnú prestávku je jednoduchšie, keď viete, že vďaka nim bude váš deň produktívnejší. Často nechávame vyhrať únavu, pretože aj počas nej pracujeme (aj dlho po tom, čo strácame energiu a sústredenie), a prestávky, ktoré si robíme nie sú skutočné (kontrolovanie emailov a sledovanie videí na YouTube vám energiu nedobije rovnako, ako napríklad taká prechádzka).

Prevezmite kontrolu nad svojím pracovným dňom

Osemhodinový pracovný deň môže vo vašom prípade fungovať, ak svoj čas rozdelíte na strategické intervaly. Akonáhle zjednotíte vašu prirodzenú energiu s úsilím, veci začnú plynúť oveľa jednoduchšie a hladšie. Tu sú štyri tipy, ktoré vás dostanú do perfektného rytmu:

Rozdeľte si deň na hodinové intervaly. Prirodzene plánujeme, čo potrebujeme dokončiť do konca dňa, týždňa alebo mesiaca, no sme oveľa efektívnejší, keď sa zameriame na to, čo môžeme dokončiť práve teraz. Okrem toho, aby ste sa dostali do správneho rytmu, plánujte svoj deň v hodinových intervaloch. Náročné úlohy teda zjednodušíte tak, že ich rozdelíte na jednotlivé zvládnuteľné kúsky.

Rešpektujte svoju hodinu. Intervalová stratégia funguje len preto, že používame maximálne energetické úrovne na dosiahnutie mimoriadne vysokej úrovne sústredenia, a to v relatívne krátkom čase. Ak nerešpektujete svoju hodinu napríklad posielaním správ, kontrolou e-mailov alebo Facebooku, pokazíte tak celý účel tohto prístupu.

Doprajte si skutočný oddych. Oddeľte svoju prácu od prestávky. Odchod od počítača, telefónu a zoznamu vašich úloh je pre zvýšenie vašej produktivity nevyhnutnosťou. Prestávky vo forme prechádzky, čítania a rozhovorov s ľuďmi sú najúčinnejšie, pretože vás odvedú od práce. Počas náročného dňa môže byť lákavé myslieť si, že riešenie e-mailov či telefonáty sú prestávkami, no opak je pravdou. Na takéto myšlienky preto zabudnite.

Nečakajte, kým vám vaše telo napovie, že je čas na prestávku. Ak budete čakať na prestávku až dovtedy, kým sa budete cítiť unavení, tak už je neskoro – už ste totiž zmeškali okno s najvyššou produktivitou. Dodržiavanie harmonogramu zabezpečuje, že pracujete vtedy, keď ste najproduktívnejší a odpočívate v čase, ktorý by bol inak neproduktívny. Pamätajte si, že je oveľa produktívnejšie dávať si krátke prestávky, než pracovať, keď ste unavení a roztržití.

Autor Travis Bradberry píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii a o leadershipe.