31. decembra 2021

Dobré správy v roku 2021: nie je to irónia ani oxymoron. Aj uplynulých 365 dní so sebou prinieslo niekoľko pozitívnych momentov. Či už išlo o viaceré vedecké objavy, stály pokles emisií, kyslík na Marse, alebo aj expanziu slovenských startupov do sveta. Všetko sú to správy, ktoré mohli aspoň na chvíľu odpútať našu pozornosť od neprestajne zúriacej pandémie.

Pripravili sme pre vás prehľad 10 dobrých správ z uplynulého roka, aby aj vám vyčarili úsmev na tvári. Niektoré z nich možno ušli vašej pozornosti.

1. Ľudský mozog sa podarilo bezkontaktne napojiť na počítač.

V marci 2021 sa vedcom z Brownovej univerzity podarilo po prvýkrát previesť signály z mozgu do počítača a to dokonca bezkontaktne. Ide o prelomový objav, ktorý pomôže najmä ľuďom pripútaným na lôžko v domácej opatere. V minulosti sa podobné rozhrania používali hlavne pri ovládaní robotických protéz napríklad pri písaní alebo pri pohybe. Najnovší objav však podľa magazínu Input Mag pomôže ľuďom používať túto technológiu aj doma, nielen v laboratórnych podmienkach. 

2. United Airlines odviezli prvých pasažierov 100 percent udržateľne.

Americká aerolinka v decembri využila počas letu zo Chicaga do Washingtonu DC po prvýkrát 100 percentne udržateľné palivo, ktorého zložkami bola cukrová voda a kukurica. Táto alternatíva by mala byť o 75 percent čistejšia ako ktorékoľvek ropné palivá. Síce sa objavili polemiky, že ide len o greenwashing a propagandu, pretože na toto palivo išiel len jeden z dvoch motorov, v každom prípade môžeme hovoriť, že ide o prelomový moment v leteckom priemysle. 

Reklama

3. Obnoviteľná energia zažila rekordný rok.

Obnoviteľné zdroje energie a ich vzostup boli témou aj v roku 2021. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) v decembri uviedla, že rok 2021 bol najlepším v histórii. Celosvetovo sa totiž generovalo 290 GW obnoviteľnej energie (oproti roku 2020 to predstavuje trojpercentný nárast), to znamená, že naplno išli všetky veterné turbíny či solárne panely. A to aj napriek pandémii a vzrastajúcej cene materiálov, ktoré sú na stavbu takýchto elektrární potrebné. 

Okrem toho počas tohto roka Portugalsko prestalo generovať elektrinu uhlím, a to dokonca dva roky oproti plánovanému predpokladu. Nasledovalo tak prvé Belgicko, ktoré sa s uhlím rozlúčilo v roku 2016, či Rakúsko a Švédsko, ktoré sa pridali v roku 2020. Slovensko by sa malo uhlia zbaviť v nasledujúcich rokoch, spolu s Francúzskom, Írskom či Talianskom.  

Veterné mlyny.
Foto: Unsplash

Všeobecne dobrou správou je, že v Európskej únii klesajú aj celkové čísla uhlíkových emisií. Emisie oxidu uhličitého generované elektrárňami spaľujúcimi čierne uhlie poklesli v porovnaní s rokom 2018 o takmer štvrtinu. A napríklad emisie z výroby elektriny klesli v Únii v porovnaní s rovnakým rokom o 12 percent. 

4. Umenie starých mám ako senzácia sociálnych sietí.

Všetko sa to začalo ako projekt, ktorý mapoval talianske staré mamy pri výrobe tradičných cestovín. Vďaka filmárke Vicky Bennison sa viac ako 200 žien zviditeľnilo na YouTube a predviedlo svoje kuchárske umenie. Takzvané Pasta Grannies sa v roku 2021 stali hitom. Na sociálnej sieti majú viac ako 450-tisíc odberateľov a z ručnej výroby tradičných cestovín, od špagiet až po gnocchi, sa stala celosvetová senzácia. Ako hovorí zakladateľka Bennison, nie je to len bežná kuchárska show, je to akoby ste dostali od každej vrúcne objatie. 

5. Prvá vakcína proti HIV sa testuje na ľuďoch.

AIDS stále patrí ku chorobám, na ktoré doteraz neexistuje účinný liek. Avšak v končiacom sa roku nastal prelom. Vedci sa totiž priblížili k svojmu cieľu, a to úspešným testovaním vakcíny na ľuďoch.

Medzinárodná iniciatíva pre AIDS (IAVI) a výskumný inštitút Scripps Research v San Diegu zverejnili výsledky prvej fázy klinických testov novej vakcíny a sú veľmi sľubné — vedci totiž testovali látku na prevenciu infekcie, ktorá stimuluje produkciu výnimočných imunitných buniek potrebných na správne vytvorenie protilátok a boj s HIV. To by malo tvoriť základ pre nový koncept vakcíny proti HIV. 

6. Diamanty sa začali vyrábať v laboratórnom prostredí.

Čoraz viac žien má dnes možnosť nosiť na svojom prste zásnubný prsteň s diamantom, ktorý bol vytvorený v laboratóriu. Ich výrobcovia tvrdia, že sa od „tradičných“ kameňov líšia len jedinou vecou. Nebolo ich potrebné vydolovať zo zeme, čo často robili ľudia, ale aj deti v nehumánnych podmienkach.

Na to, aby vedci vytvorili diamant v laboratórnych podmienkach, simulovali presne rovnaké podmienky ako pod zemou. Geológovia, ktorí takto vytvorené diamanty skúmali, údajne nedokázali rozlíšiť umelý drahokam od toho vydolovaného. 

7. Zákaz chovu úžitkových zvierat v klietkach.

V polovici roka 2021 Európska komisia oznámila, že vyhovie občianskej iniciatíve a zakáže chov hospodárskych zvierat v klietkach. Znamená to, že v priebehu najbližších šiestich rokov by sa mali zmeniť podmienky, v akých sú chované zvieratá naprieč kontinentom. Okrem toho sa bude regulovať aj dovoz produktov z klietkového chovu. Ochranári označili tento krok za prelomový. 

Sliepka beží po tráve.
Foto: Unsplash

8. Odovzdávanie Oscarov bolo najrozmanitejšie v histórii.

Cena Akadémie bola dlhodobo kritizovaná pre slabú diverzifikáciu nielen medzi víťazmi, ale aj medzi nominovanými umelcami či snímkami. Tento rok získal svoju prvú nomináciu v kategórii najlepší herec ázijský Američan. Chloé Zhao sa stala prvou ženou nie eurázijského pôvodu, ktorá vyhrala ocenenie v kategórii najlepší režisér. Svojho prvého Oscara si okrem toho odniesla aj kórejská herečka Yuh-jung Youn za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe. 

Chloé Zhao získala sošku v kategórii najlepší režisér
Chloé Zhao získala sošku v kategórii najlepší režisér. Foto: SITA

9. NASA na Marse vytvorila kyslík.

Aj keď sme stále nenašli mimozemský život a ani nás žiadny mimozemšťania nenavštívili, dokázali sme niečo iné. Vozidlu NASA Perseverance Rover sa úspešne podarilo premeniť časť atmosféry bohatej na oxid uhličitý na Marse na kyslík. Tento experiment predstavuje krok k tomu, čo sme doteraz poznali len zo sci-fi filmov, a to, aby mohli ľudia kolonizovať Mars. 

10. Zo Slovenska do sveta.

Viacerým slovenským startupom sa v roku 2021 nadmieru darilo. Ešte začiatkom roka oznámil zmenu majiteľa startup Exponea. Jeho dovtedy väčšinovým vlastníkom bol najbohatší Slovák Ivan Chrenko. Startup je už dnes súčasťou spoločnosti Bloomreach, a aj keď ani jedna zo strán transakciu nekomentovala, Bloomreach v čase uskutočnenia obchodu dostal investíciu 150 miliónov dolárov a jeho celková valuácia sa vyšplhala na 900 miliónov dolárov.

Nového majiteľa dostal aj startup Petra Komorníka (Osobnosť roka podľa Forbesu 2021) Slido. Startup odkúpil americký technologický gigant Cisco ešte koncom roka 2020, no transakcia sa uzatvorila až v roku 2021.

CEO slovenského startupu Slido Peter Komorník zostáva na čele svojho tímu aj po akvizícii so Ciscom. Foto: Michal Lukáč

Slovenským startupom priali aj investori. Za všetko sa dá spomenúť desaťmiliónová investícia pre spoločnosť Surglogs Petra Zajaca, 21 miliónov pre Photoneo pod vedením Jána Žižku či 57 miliónov pre startup Pex Rastyho Tureka, ktorý dlhodobo pôsobí v USA, no ide o najvyššiu investíciu pre slovenského zakladateľa. 

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?