7. decembra 2021

Ich 3D kamera má dať strojom oči a nahradiť monotónnu prácu miliónov ľudí. Mladá slovenská technologická firma Photoneo, ktorá sa venuje automatizovaniu systémov pre online predajcov, najnovšie dostala od investorov 21 miliónov dolárov. Ide o jednu z najväčších investícií, akú v Európe získal startup pôsobiaci v oblasti automatizácie.

Medzi investorov patrí IPM Group Mariána Bočeka, ktorá kolo viedla. Ďalšími investormi sú fond rizikového kapitálu Venture to Future Fund, ktorý spolu zakladali ministerstvo financií a Európska investičná banka, Across, Earlybird, AI Capital či Credo Ventures.

Rýchlejšie vybavovanie objednávok

Photoneo plánuje peniaze použiť na rozvíjanie 3D senzorovej technológie a zároveň umožniť expanziu plne robotizovaných riešení na fyzické vybavovanie a odosielanie objednávok e-shopov.

„Vidíme veľké medzery v oblasti vybavovania e-commerce objednávok. Kombináciou našich technológií – priemyselných 3D skenerov, autonómnych robotov a algoritmov umelej inteligencie – sme vytvorili svetový unikát, systém kompletnej automatizácie vychystávania objednávok e-shopov,“ hovorí Ján Žižka, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti.

Spoluzakladateľ startupu Tomáš Kovačovský sa ocitol v rebríčku Forbes 30pod30 v roku 2017. Foto: Forbes archív

„Potenciál tohto hypermoderného riešenia automatizácie skladov je obrovský, vzhľadom na jeho flexibilitu, škálovateľnosť a maximalizáciu množstva vybavených objednávok s minimálnym vynaloženým úsilím. Pomáha optimalizovať procesy, šetriť miesto a zvýšiť efektivitu 3- až 5-násobne v porovnaní s manuálnym vychystávaním objednávok,“ dodáva.

Reklama

Výhodou riešenia s názvom Brightpick je podľa Žižku aj jeho modulárna štruktúra, vďaka ktorej sa dá použiť vo veľkých centrálnych aj v malých skladoch.

3D kameru, ktorá je vlajkovou loďou Photoneo, v roku 2018 ocenili ako top inováciu v medzinárodnej súťaži Vision Award. Uspela v konkurencii 50 ďalších technológií z oblasti Machine Vision. Spoluzakladateľ a CTO firmy Tomáš Kovačovský je členom rebríčka Forbes 30  pod 30 za rok 2017.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?