14. októbra 2021

„Nosia“ sa ešte spoločné firemné aktivity aj v tejto covidovej dobe? Majú ľudia vôbec chuť stretávať sa s kolegami aj mimo práce? Ako budovať súdržnosť tímu? Aj na tieto témy sme sa zhovárali so súrodencami Ondrejom Michalíkom a Katarínou Schlosser, spolumajiteľmi eventovej agentúry Teamspirit, ktorá sa špecializuje na teambuildingy a športové podujatia. 

„Ľudia majú pod vplyvom pandémie obavy – nevedia, či a kedy majú začať chodiť do práce, alebo radšej pracovať z domu. Dlho sa s kolegami nevideli a mnohí sa ani nepoznajú, keďže nastúpili počas pandémie. Teambuilding im môže pomôcť posilniť firemnú kultúru,“ myslí si Michalík.

Mnohé firmy dnes vplyvom pandémie bojujú s tým, že ich zamestnanci o spoločné aktivity v podstate nestoja. Zvykli si na individuálnu prácu z domu a nemajú potrebu na nej nič meniť.

„Najviac sa nám osvedčilo, keď sa na výbere a tvorbe programu podieľali aj oni,“ hovorí šéf eventovej agentúry. Dodáva, že je dobré zapojiť do príprav aj HR alebo marketingový tím. „Vtedy aj zamestnanci vidia, že teambuilding má pridanú hodnotu a zmysel.“

Správne očakávania

Keď v roku 2006 súrodenci Ondrej Michalík a Katarína Schlosser zakladali Teamspirit, obaja už mali skúsenosti z iných eventových agentúr. Rozhodli sa ale veci robiť inak.

Reklama

„Našou myšlienkou od začiatku bolo, aby si klienti nemuseli kupovať ‚mačku vo vreci‘. Keď si pozrieme ponuky väčších agentúr, nájdeme výzvu: Napíšte nám a my pre vás vytvoríme teambuilding na mieru,“ hovorí Ondrej. No dodáva, že na to by musela agentúra klienta a jeho zamestnancov osobne poznať.

„Klient potom zbytočne oslovuje desať agentúr, aby ‚zbieral ponuky‘. Obe strany to stojí veľké množstvo času a energie. A výsledok je často ďaleko od očakávaní firmy. My máme svoje overené ponuky zverejnené na webe aj so stručným popisom aktivít. Klient si vyberie s tým, že vie, pre koľko ľudí je to vhodné, pozrie si fotky a videá. Samozrejme, že niektoré veci upravíme na mieru, ale už sa bavíme konkrétne.“

Online to nejde

V začiatkoch lockdownov ich firmy oslovovali aj s prosbami o online teambuilding. „Podľa nás to nie je úplne reálne. Na to, aby si ľudia medzi sebou vybudovali vzťah, potrebujú sa vidieť, podať si ruku, pozrieť si do očí,“ hovorí Katarína Schlosser.

Teamspirit je špecifická aj tým, že ju vedú súrodenci. Ondrej a Katarína (na fotografii) majú vlastný systém spolupráce. Foto: archív Teamspirit

„Školenia a konferencie môžu byť online, tam ide o výmenu informácií. Ale pri teambuildingoch a veľtrhoch je dôležité, aby sa ľudia osobne stretli.“

Hovorí, že cieľom agentúry Teamspirit je dostať zamestnancov od monitorov počítačov. „Ľudia boli pre pandémiu ochotnejší robiť temabuildingy vonku. To nám vyhovovuje. Chceme, aby sa prepli do offline režimu a sústredili sa na prítomnosť,“ pokračuje spolumajiteľka.

Dopĺňajú sa

Súrodenci sa zhodujú, že podnikať s bratom či sestrou môže byť niekedy náročné, no podarilo sa im vybudovať si fungujúci systém. Vďaka tomu sa dopĺňajú.

„Na začiatku si povieme, kto je za čo zodpovedný. Každé naše podujatie má hlavného šéfa, ktorým je len jeden z nás. Ten má vždy posledné slovo,“ vysvetľuje Katarína Schlosser.

„Je veľká výhoda, keď sa na váš plán pozrie ešte niekto ďalší, kto má od neho odstup. Každý z nás je dobrý v niečom inom,“ dopĺňa Ondrej Michalík. „Keby sme ako súrodenci nedokázali spolupracovať, asi by sme nemohli robiť teambuildingy pre ostatných,“ zhodujú sa.

Silný zážitok

Teambuilding v pravom zmysle slova je podľa nich štruktúrovaná aktivita, pri ktorej si zamestnanci prostredníctvom zážitku budujú tímové kompetencie.

„Napríklad menšiu skupinku postavíme pred lanovú prekážku, ktorú musia prekonať spolu. Jednotlivec to nedokáže. Keďže sa navzájom istia, budujú si aj dôveru,“ vysvetľuje Ondrej.

Podľa majiteľov agentúry je dôležité, aby si v programe každý našiel niečo svoje. Foto: archív Teamspirit

Pri tomto type aktivít je dôležitá aj spätná väzba, v ktorej si zamestnanci vyhodnotia, čo vlastne robili a čo sa naučili. „Zážitok je o to silnejší, o čo viac svojej energie musí zamestnanec do aktivity vložiť,“ vysvetľuje Katarína.

„U nás je populárnejší tzv. teamspirit, ktorého primárnym cieľom je zabaviť sa, vyskúšať si niečo nové, napríklad kajakárstvo. Z tohto slova pochádza aj názov našej firmy,“ dodáva.

Zbytočné napätie

Za ideálnych okolností by podľa majiteľov agentúry bol na teambuildingoch aj psychológ, ktorý by okrem spätnej väzby pomáhal zamestnancom riešiť konflikty.

„Za jeden deň sa veľký konflikt reálne vyriešiť nedá. Takže nám zostáva ľudí len zabaviť a ukázať im, že aj keď možno nemajú najlepšie vzťahy, dokážu spolupracovať,“ hovorí Katarína.

K napätej atmosfére ale podľa nej niekedy prispievajú aj firmy, ktoré chcú svojich zamestnancov až príliš motivovať alebo zapojiť do aktivít, ktoré robiť nechcú.

„Keď nám firma povie, že tím, ktorý vyhrá, dostane deň dovolenky navyše, vznikne zbytočné napätie až agresivita. Príjemný spoločný deň sa tak zmení na deň v bojovej atmosfére. Preto sa skôr snažíme, aby tímy namiesto súťaženia spolupracovali.“

Pre každého niečo

Program teambuildingu by podľa spolumajiteľov agentúry mal byť vyskladaný tak, aby sa každý mohol prejaviť v tom, v čom je dobrý.

Reklama

„Aktivity sa vždy snažíme vyskladať tak, aby každého niečo bavilo. Nemôžu byť zamerané iba na fyzickú zdatnosť alebo na umelecké cítenie,“ vysvetľuje Katarína Schlosser.

Atmosféru na teambuildingu veľmi ovplyvňuje aj zamestnávateľ. Foto: archív Teamspirit

„Je tiež dobré, keď ľudia do aktivity nie sú vyslovenie nútení. A to aj v prípade, že na teambuilding ísť musia. Malo by byť na nich, do akej miery sa naozaj zapoja. A do akej miery sa len porozprávajú s kolegami a užijú si to aj podľa svojich predstáv,“ dodáva Katarína.

Menej je viac

K nereálnym očakávaniam firiem patria aj akcie pre stovky zamestnancov. „Sme zameraní na temabuildingy v malých skupinách. Maximálny obvyklý počet je u nás sto ľudí. To je asi aj hranica, pri ktorej ešte môžeme hovoriť o teambuidingu, potom je to už skôr neformálny firemný deň alebo deň pre zamestnancov a ich rodiny,“ vysvetľuje Ondrej Michalík.

„Tváriť sa, že robím teambuilding pre päťsto ľudí nie je reálne. Aj do budúcnosti budeme uprednostňovať tie pre malý počet ľudí,“ uzatvára.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?