20. septembra 2020

Rozhodol sa pre návrat ku koreňom. Štefan Slezák mal dobre rozbehnutú kariéru vo svete financií, vďaka čomu mal možnosť pracovať v New Yorku, Londýne, no vždy mu čosi chýbalo. Ako keby bol jeho život skladačkou puzzle, v ktorej absentuje jeden dôležitý kúsok. Ten našiel až vtedy, keď založil značku Včely svätého Ambróza a nadviazal v nej na rodinnú tradíciu včelárenia.  

Predstava spálených úľov ho zaskočila

Vlastnému podnikaniu predchádzal rozhovor, ktorý viedol s otcom zhruba pred siedmimi rokmi. Vtedy ešte pracoval vo svojej poslednej korporátnej funkcii a netušil, že všetko sa radikálne zmení.

„Bol už na dôchodku a povedal mi, že plánuje spáliť staré úle. Vtedy ma zasiahlo, že tým sa mohla skončiť dlhoročná rodinná tradícia,“ vysvetľuje. Ťaživé myšlienky nedokázal odohnať. Stratili sa v momente, keď sa nadobro rozhodol, že takýto koniec nedopustí.  

Otec so synom ponúkajú oceňovaný med.
Vo svojej včelnici dnes majú už 220 rodín

Preto sa Štefan zaviazal, že radšej opustí svoju korporátnu prácu a nadviaže na poctivé remeslo, ktorému sa v rodine venovali po mnohé generácie. Bol to moment, v ktorom položil základný kameň vlastnej značky Včely svätého Ambróza.

Reklama

S odstupom času hodnotí, že v predchádzajúcom zamestnaní síce nebol vyslovene nešťastný či nespokojný, no necítil akési naplnenie. 

Štefan sa v podnikaní nesústreďuje iba na med, pridal tiež kozmetické produkty. Foto: Včely svätého Ambróza

„Trochu som sa obával toho, že mi život unikne pomedzi prsty, že ho obetujem nejakej korporácii, ktorej budem zlepšovať čísla vo výkazoch. Nechcel som, aby môj život spočíval v tomto,“ upresňuje. Jeho snom bolo vybudovať si niečo vlastné, skrátka túžil byť sám sebe pánom. Zároveň chcel prispieť spoločnosti pozitívnym spôsobom.

A tak sa o sedem rokov neskôr vo svojej včelnici stará o približne 50 rodín. Filozofia jeho podnikania je jednoduchá, záleží mu na každej jednej včele. „Prebral som to po svojom starom otcovi a otcovi. Keď pracovali so včelami a náhodou jednu pripučili, to zdesenie v ich očiach bolo väčšie, ako keď ich poštípala,“ vysvetľuje.

Základom Štefanovho prístupu k včelám je rešpekt. Váži si ich, pretože ako s úsmevom dodáva, to ony odvádzajú väčšinu práce.  

Manželia sa držia ekologického včelárstva.
V Belianskych Tatrách vyrábajú balzamy a elixíry

Keďže sa svojmu včelstvu snaží zabezpečiť čo najlepšie podmienky, celoročne necháva úle na jednom mieste. Nechodí za rôznymi znáškami na takzvanú „kočovku“.

„Myslím si, že im takéto presúvanie spôsobuje stres. A toho majú aj tak dosť, keď musím občas otvoriť úle a miešam sa im do práce. Nechcem im pridávať viac tým, že ich budem presúvať hore-dole,“ vraví. 

Sústreďoval sa na med i prírodnú kozmetiku

V značke Včely svätého Ambróza ponúka Štefan rôzne druhy medov, napríklad z bieleho agátu, divých kvetov s cejlónskou škoricou, lesných kvetov či lipový, slnečnicový a medovicový med. O ich kvalitu sa dokáže postarať silné a zdravé včelstvo.  „Med by sa mal predávať v surovom stave. Ja ho nezohrievam a nerobím ani homogenizáciu, v každom vedre mám po znáške iný med,“ dodáva. Homogenizácia je proces, v ktorom sa medy z rôznych znášok zmiešajú do jedného.  

Poctivé včelárenie, v ktorom Štefan stavil na organickú a nefiltrovanú podobu medu, sa mu skutočne vypláca. Jeho slnečnicový a medovicový med sa totiž môžu pochváliť prestížnym gastro ocenením Great Taste. „Je to jediná súťaž, na ktorej sa zúčastňujem,“ vraví a hneď dodáva, „existujú rôzne súťaže, na ktorých vystavujú včelári, hodnotia včelári, navštevujú ich včelári. Sú to také zatvorené včelárske súťaže, kde sa chrlia zlaté medaily pre víťazov. Ja sa im vyhýbam.“

Keď vidí, že sa mu podaril vskutku špeciálny med, rád sa ním pochváli práve vo Veľkej Británii.  

Ekologické obaly a nulový odpad.
Mladý pár rozbehol biznis s voskovými obrúskami

Okrem medu sa od začiatku v značke Včely svätého Ambróza tiež venuje výrobe prírodných kozmetických produktov. Keďže z medu samotného by pre neho bolo ťažšie uživiť rodinu, rozhodol sa svoje podnikanie diverzifikovať.

„Nechcel som ísť cestou medoviny, výroby alkoholu, keďže ide o pôžitok. Radšej som išiel cestou prírodnej kozmetiky, vďaka čomu môžem ľuďom poskytnúť ďalšiu pridanú hodnotu,“ konštatuje.  

Do včelárenia sa pustil po korporátnej práci. Foto: Včely svätého Ambróza

Do balzamov na pery, bradu, ruky či päty a tiež mydiel, krémov na tvár, strie či prsia pridáva med, propolis a včelí vosk, teda produkty jeho včelstva. Od začiatku fungovania má dva výrobné priestory, jeden na med, druhý na kozmetiku, ktoré mu pravidelne kontroluje veterina a hygiena. „Je to prísne. Hygiena má nastavené podmienky pre veľkých výrobcov, fabriky, v ktorých sú ľudia zodpovední iba za hygienu, ale tie isté podmienky platia aj pre mňa, malého podnikateľa,“ dopĺňa.

Zima pre včelstvo? To je vždy lotéria

A čo výzvy, s ktorými bojuje? Najviac zo všetkého ho mrzí, že si ľudia kupujú med v obchodných reťazcoch a považujú ho za pravý. „Hlavne ten dovážaný med. Ide buď o hmotu z cukru a farbív, alebo o takzvaný mŕtvy med, ktorý bol zohriaty na vysokú teplotu a všetko prospešné v ňom bolo vyhubené. To je skoro rovnaké, ako keď si dá človek do čaju cukor,“ približuje.

Štefan by bol oveľa radšej, ak by aj v oblasti včelárenia ľudia stavili na trend lokálnosti, a med nakupovali od včelárov, ktorých majú nablízku.  V podnikaní robí všetko sám, v prípade potreby mu vypomáha najbližšia rodina. A akú sezónu má tento rok za sebou? „Tento rok je môj rekordný. Ani tie predošlé neboli zlé, no tento je veľmi dobrý,“ hodnotí.

Dlhodobé plány so značkou nemá, vraj si zobral ponaučenie z korporátneho života, kde sa plánovanie na niekoľko rokov vopred ukázalo často ako bezpredmetné. „Budúcnosť si to vždy zariadila po svojom. Takže plánujem iba to, čo viem ovplyvniť,“ dopĺňa. 

Reklama

Momentálne teda dokončuje zazimovanie svojho včelstva a upravuje okolie stanovišťa. Cez zimné obdobie nechá včely oddychovať a otvorí ich až na jar. „To je vždy taká lotéria, ako tie včely prežijú zimu. Ja urobím všetko pre to, aby mali dostatok potravy a tepla. A potom uvidím, čo bude ďalej,“ vysvetľuje.

Ako vyzerá rok zakladateľa značky Včely svätého Ambróza a včelára Štefana Slezáka? 

Sezóna sa začína skoro na jar, keď začne svietiť slnko a oteplí sa. Na rade je prehliadka, ktorá odhalí, ako dopadla zima. Neskôr prichádza prvá znáška, včely sa začínajú rojiť, takže Štefan chodí po okolí, kontroluje ho, a chytá roje. Chytá iba svoje roje, tie cudzie ho nezaujímajú, pretože by si spoločne s nimi mohol priniesť do včelstva rôzne ochorenia. Nasledujú ďalšie znášky, kvety, agát, slnečnica, lesné kvety. Sezóna sa končí v auguste, potom sa už včely zazimujú.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?