20. apríla 2020

Celosvetová pandémia nám všetkým prevrátila život naruby. Sme uväznení v našich domovoch a o cestovaní alebo večerách v reštauráciách si môžeme nechať len snívať. Naše deti tento rok s veľkou pravdepodobnosťou už do školy nepôjdu. Nikto pritom nevie, ako dlho to bude ešte trvať.

Celé hospodárske odvetvia stoja. Nikto nikam nelieta, obchody sú, až na pár výnimiek, zatvorené, na americkej burze sa prepadli ceny akcií, finančné trhy sú rozkolísané. To, že sme v kríze, je jasné.

Uhol pohľadu

V čínštine má slovo kríza dva významy. Jeden je nebezpečenstvo a druhý je príležitosť. Túto príležitosť reprezentuje remote alebo práca z domu. Je fascinujúce vidieť, ako sa celý svet musel zmeniť z jedného dňa na druhý. Rokmi pretrvávajúce bariéry a námietky proti tomuto spôsobu práce sú lusknutím prsta preč.

5 tipov pre firmy,
ako motivovať zamestnancov počas home office

Vďaka koronavírusu sa nemožné stáva možným. Riadenie štátov a organizácií sa presunulo do sveta videokonferencií. Nemecká kancelárka Angela Merkelová bola v karanténe a britský premiér Boris Johnson pracoval z domu, odkedy mu testy na Covid-19 vyšli pozitívne (s výnimkou týždňa, ktorý strávil kvôli zhoršenému zdravotnému stavu v nemocnici a riadením štátu poveril  spolupracovníkov).

Reklama

Dokonca aj členovia Európskej únie diskutovali prvýkrát cez videokonferenciu o tom, ako skoordinovať sily na potlačenie vírusu. Ak sa nám zdalo, že takéto významné funkcie sa nedajú riadiť na diaľku, mýlili sme sa.

Akú príležitosť predstavuje táto skutočnosť pre podnikateľov?

Mária Sztarovics v minulosti pracovala pre firmu Microsoft z domu, čo vyústilo do založenia vlastnej remote agentúry Wings4U. Foto: Ondřej Pýcha pre Forbes

Naša firma funguje remote už od úplného začiatku. Počas 13 rokov sme sa učili, ako vytvárať prostredie, v ktorom sa pracuje síce na diaľku, ale profesionálne, pomocou technológií, procesov a inkluzívnej firemnej kultúry. Denne sa stretávame na video konferenciách, posielame si správy cez Facebook Messenger, pracujeme na zdieľaných dokumentoch.

Práca na diaľku sa oplatí. Neukazuje to len môj príklad, ale aj skúsenosti mnohých zahraničných firiem a aj viaceré štúdie. Tu sú dôvody, pre ktoré by mali firmy zvážiť prechod na prácu na diaľku aj po skončení pandémie.

1. Nižšie náklady na život

Jeden z najväčších benefitov práce na diaľku sú znížené náklady. Podľa amerického PGI reportu, organizácie ušetria približne 10-tisíc amerických dolárov ročne na jedného zamestnanca na nákladoch spojených s kanceláriami.

Tieto čiastky sa u nás budú líšiť, ale nedá sa poprieť, že ak by časť zamestnancov mohla viac pracovať z domu, náklady by sa masívne zmenšili. Z nákladov sa dajú škrtať napríklad firemné autá, kancelárske potreby, firemné off-site stretnutia.

Zdieľajú svoje know-how o práci na diaľku.
Ako byť efektívny v tímoch a aké nástroje využiť?

V tomto období budú firmy nútené prehodnocovať každú jednu nákladovú položku. Veľa zamestnávateľov bude preto, aby prežili, nútených znižovať platy a hrozí aj prepúšťanie.

Vo firmách s vysokou pridanou hodnotou najväčší kapitál tvoria technológie a ľudia. Preto je podľa mňa dobré sa zamyslieť, či je lepšie prísť o ľudí alebo o časť budovy, v ktorej firmy sídlia.

2. Vyššia produktivita

Jeden z mýtov o práci z domu je, že ľudia chodia po dome v pyžamách a namiesto práce prokrastinujú. Opak je však pravdou. Na začiatku minulého mesiaca som bola na pracovnej ceste v USA a stretla som sa s riaditeľkou marketingovej agentúry s 250 zamestnancami.

Prieskum o home office:
Slováci tvrdia, že pracujú rovnako alebo sú produktívnejší

Na otázku, ako sa vyrovnali s tým, že nemôžu chodiť do práce a musia pracovať z domu, mi odpovedala: „Skvelo, naša produkivita sa enormne zvýšila“.

Podobné výsledky ukazujú aj štúdie. Napríklad portál Flexjob, ktorý poskytuje flexibilné pracovné príležitosti, zmapoval štúdiu, podľa ktorej sa až 65 percent ľudí cíti produktívnejšie, keď pracujú z domu.

3. Ochrana životného prostredia

V posledných rokoch je témou číslo jedna dopad nášho správania na planétu. V kanceláriách sme síce zaviedli ekologické opatrenia, v ktorých je napísané, že máme zhasínať, keď ideme domov, tlačiť na papier obojstranne, nepoužívať plastové kelímky a zbytočne nepúšťať klimatizáciu a kúrenie. Napriek tomu tieto opatrenia nestačia na to, aby sme zastavili deštrukciu planéty.

Bojujete s prokrastináciou počas home office?
10 tipov od kouča, ako sa jej vyhnúť

Nenápadne na pozadí správ o počte nakazených a mŕtvych, ekonomickej kríze a nedostatku respirátorov, sa objavili správy o tom, že nad priemyselnými centrami Francúzska, Talianska a Číny sú emisie na historicky najnižších hodnotach. Jazdí omnoho menej áut a lietadiel, čo radikálne zmenšilo množstvo uhlíkových emisií vypúšťaných ľuďmi.

Podľa výskumu Global Workforce Analytics, ak by ľudia, ktorí majú prácu kompatibilnú s prácou z domu, mohli takto pracovať, ušetrilo by sa 54 milión ton na emisiách ročne (ekvivalent 10 miliónov áut na cestách ročne).

Reklama

4. Medzinárodné prostredie

Pre podnikateľov otvára práca na diaľku možnosti medzinárodného rastu. Naša firma má aj vďaka práci na diaľku a globálnemu tímu aj globálnych zákazníkov.

Na donedávna presýtenom pracovnom trhu bolo málo ľudí s potrebnou kvalifikáciou. Prečo si však neskúsiť pridať do tímu človeka z inej časti sveta?

Nie pre všetky slovenské firmy je toto možnosť, ale čo ak práve človek, ktorý by sa vám do tímu hodil, nežije v Bratislave, ale v Trenčíne? Nestálo by za to zamyslieť sa? Nastaviť nové procesy a zamestnať ho?

Deti a home office.
Ako efektívne zvládnuť prácu aj zabaviť ratolesti?

Je tu dokonca šanca, že by vás stál menej peňazí, pretože má menšie náklady na život. Nehovoriac o tom, že ak umožníte zamestnancovi flexibilnú prácu, je vysoko pravdepodobné, že si to bude vážiť a bude vám veľmi lojálny. Vaša pridaná hodnota a atraktivita ako zamestnávateľa rapídne stúpne.

Pre tých, čo si naopak zamestnanie hľadajú, by som doporučila poobzerať sa po práci v zahraničí. Ak viete jazyky, je to skvelá možnosť pracovať v medzinárodnom prostredí z bezpečia domova.

Ja som pred 15 rokmi pracovala pre francúzsku centálu Microsoftu, ale žila som v Prahe. Mala som plat porovnateľný s Francúzmi, ale náklady na život mnohonásobne nižšie. A to sa už oplatí, nie?

Autorka je spoluzakladateľka a spolumajiteľka B2B marketingovej agentúry Wings4U. Začínala popri materskej dovolenke v časoch krízy, napriek tomu dokázala svoju firmu dostať do celého sveta. Dnes pôsobí v 94 krajinách a okrem Česka sídli aj v Singapure a Seattli. Medzi jej klientov patria Microsoft, Twitter či Oracle.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?