25. marca 2020

Pracovať z domu je v čase karantény ideálny nápad pre všetkých tých, ktorí majú tú možnosť. Ak ste rodič, váš inokedy presne naplánovaný harmonogram sa isto zrútil ako domček z karát.

Ako docieliť to, aby sa domov nepremenil na bojisko, kde je všetko hore nohami, a vy ste dokázali popritom ešte venovať dosť času deťom aj práci?

Máme pre vás niekoľko tipov, aby sa to neskončilo napríklad takto:

Vytvorte si priestor určený len na prácu.

Mať vyhradený priestor na prácu je pri home office podstatné, či už ste doma sami, alebo s deťmi. Vyhraďte si doma priestor, ideálne stôl, ktorý bude používať striktne len k práci – pomôže vám to aj k lepšiemu sústredeniu. Deťom vysvetlite, že pokiaľ sedíte na danom mieste, nemajú vás rušiť, prípadne majú najskôr zaklopať. Možno to niekoľkokrát nevyjde, ale ak budete dostatočne dlho s nimi cvičiť, ako túto situáciu zvládnuť, iste si ju to nakoniec zapamätajú.

Reklama

Sme doma, a čo teraz? Už to nie je len home office…
Máme šancu, ktorú treba využiť

Vyvážený harmonogram.

Naplánujte si pracovný deň do krátkych časových blokov. Vymedzte si napríklad 30 minút, keď sa budete naplno sústreďovať na prácu. Ďalší blok 30 minút venujte svojmu potomkovi. Presný deadline vám pomôže mať danú úlohu hotovú o niečo skôr a vy sa potom budete môcť v pokoji sústreďovať na hranie s deťmi.

Urobte si zoznam úloh.

Musíte počítať aj s variantom, že vás niekto vyruší. Aby ste nezabudli, čo máte urobiť, pripravte si zoznam úloh, ktoré chcete počas dňa zvládnuť. S každou ďalšou odškrtnutou položkou budete mať lepší pocit.

Pracovné voľno či home office.
Aké práva majú v týchto prípadoch zamestnanci?

Zamestnajte aj deti.

Ak vám to práca umožňuje, urobte si z detí pomocníkov. Úlohy voľte s prihliadnutím na ich vek. Menšie deti môžete poprosiť, aby zarovnali dokumenty, dali ceruzky na jednu stranu, opečiatkovali papier. Staršie vám isto rady pomôžu nájsť a nainštalovať zaujímavé aplikácie, ktoré môžu zvýšiť váš pracovný výkon.

Upriamte pozornosť detí na niečo iné.

Deti majú vlastnosť pripomínať sa a vyrušovať, keď sa to hodí úplne najmenej. Potrebujete byť úplne sústredený alebo práve máte dôležitý pracovný hovor? Aby ste zvládli oboje naraz, upriamte pozornosť detí na niečo iné – dajte im za úlohu spočítať knihy v knižnici alebo vybrať tri knižky, ktoré by si chceli prečítať. Prípadne im povedzte, nech nakreslia, kým by chceli byť, keď budú veľké. Možno nakreslia práve vás.

Nezabudnite na pauzy a pohyb.

Je to dôležité pre vás aj pre deti. Po pracovnom bloku si urobte s deťmi prestávku a zacvičte si doma. Deťom to nielen prospeje, ale navyše ich to aj unaví.

Autorkou je redaktorka Anna Beránková z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?