29. júna 2019

Po prvý raz zostavil britský portál Business Insider rebríček Top 100 ľudí barovej a gastro scény na svete. Nechýba medzi nimi ani Erik Lorincz, rodák z okolia Nitry, ktorý sa hrdí aj titulom najlepší barman sveta spred niekoľkých rokov. 

Business Insider zaradil do prvej stovky ľudí, ktorí za posledný rok dokázali niečo významné – či už spustili nevídaný produkt, otvorili nový podnik alebo predstavili svetu inovatívny koncept, ktorý prevrátil naruby spôsob, akým sme si doposiaľ vychutnávali nápoje a jedlá.

4 tipy na exkluzívne letné drinky od najlepšieho barmana sveta. Miešal martini aj pre Jamesa Bonda

Erik Lorincz sa umiestnil na 44. mieste tohto rebríčka. Business Insider opisuje, ako sa Lorincz rozhodol pre dráhu barmana ako 21-ročný v čase, keď na jeho rodnom Slovensku neexistoval ani jeden koktejlový bar. Pri zrode toho prvého stál ešte ako elév a následne sa presťahoval do Londýna, kde naberal ďalšie zručnosti.

Erik Lorincz napustil túto fontánu pred slávnym londýnskym hotelom Savoy miešaným drinkom pri príležitosti diamantového výročia vládnutia kráľovnej Alžbety II. Foto: Ondřej Pýcha

Po rokoch sa vyšvihol na pozíciu niekdajšieho hlavného barmana v American Bare v luxusnom hoteli Savoy, kde strávil osem rokov. Počas toho obdobia zožal množstvo úspechov: britský bar priviedol k prvenstvu v súťaži o najlepší bar sveta a miešal drinky pre filmového Jamesa Bonda alebo pre kráľovnú Alžbetu II. k diamantovému výročiu jej vládnutia.

Po tom, ako vlani z American Baru odišiel a objavil sa na obálke slovenského Forbesu, otvoril v centre Londýna vlastný bar Kwant, ktorého je spolumajiteľom.

Erik Lorincz otvoril v Londýne nový bar.
Má pripomínať Casablancu

Na prvé miesto v rebríčku zaradil portál pôvodom indickú šéfkuchárku Asmu Khan, majiteľku britskej siete reštaurácií Darjeeling Express. Khan sa prisťahovala do Británie začiatkom 90. rokov a pustila sa do štúdia práva na Kings College London.

Podporuje druhorodené

Prvú reštauráciu otvorila v Kensingtone v roku 2012, o tri roky nato spustila pop-up koncept v londýnskej štvrti Soho. Jej slávna sieť reštaurácií Darjeeling Express otvorila svoju prvú pobočku v júni 2017 v srdci Londýna.

Prvenstvo v rebríčku však tejto 49-ročnej šéfkuchárke zrejme vyniesla aj jej služba komunite: väčšinu pomocníc v jej kuchyni tvoria ženy z juhovýchodnej Ázie, ktoré sú často, podobne ako Asma, druhorodenými dcérami, čo ich v ich rodných mestách znevýhodňuje oproti chlapcom či prvorodeným dcéram.

Aby ich Khan podporila ešte viac, založila aj špeciálny fond, ktorý pomáha týmto ženám financovať vysokoškolské vzdelanie. Najnovšie plánuje v severnom Iraku vytvoriť kaviareň iba pre ženy, ktoré utiekli zo zajatia Islamského štátu, povedala pre Business Insider.

Na obrázku je 49-ročná Asma Khan, britská šéfkuchárka indického pôvodu, ktorá sa tento rok ako prvá Britka vôbec stane súčasťou populárnej americkej kulinárskej šou Chef´s Table, ktorú vysiela Netflix. Foto: Asma Khan (archív)

Na ďalších priečkach skončilo mnoho slávnych kuchárov. Napríklad 93-ročný japonský šéfkuchár Jiro Ono (49. miesto), majiteľ reštaurácie Sukiyabashi Jiro, ktorú počas výletu do Tokia navštívil Barack Obama aj Katy Perry. Jeho reštaurácia, ktorá je držiteľkou až troch michelinských hviezd, vraj servíruje “najlepšie suši na tejto planéte”.

Taktiež sa v rebríčku na 19. priečke umiestnil aj Hawker Chan zo Singapuru, majiteľ jediného street foodu na svete, ktorý je držiteľom michelinskej hviezdy. Preslávené je najmä jeho kurča na sójovej omáčke, ktoré je s cenou necelé dva doláre zároveň najlacnejším jedlom na svete od michelinského šéfkuchára.

V rebríčku aj kráľovská rodina

Do rebríčka sa dostalo aj množstvo známych ľudí, napríklad princ Charles (63. priečka), ktorý je už 25 rokov majiteľom druhej najväčšej britskej značky organických jedál. Jeho značka Duchy Organic ponúka až 300 rôznych bio produktov. Výťažok z ich predaja ide na podporu vzdelávania či rôznym marginalizovaným komunitám.

Toto je 5 gastro trendov pre rok 2019.
Nájdete tu marihuanu i laboratórne proteíny

Členkou rebríčka je aj Meghan Markle (32. priečka), manželka princa Harryho, ktorá je autorkou kulinárskej knihy “Together: Our Community Cookbook”. Tá predstavuje 50 receptov žien z komunitnej kuchyne, ktoré servírovali jedlo preživším a rodinám obetí po tragickom požiari Grenfell Tower na západe Londýna spred dvoch rokov.

Do rebríčka sa dostali aj traja kamaráti: herec George Clooney, Rande Gerber a Mike Meldman (9. – 11. priečka), ktorí pred dvoma rokmi predali ich mexickú tequilu Casamigos za miliardu amerických dolárov. Kupujúcim bol gigant Diageo.

George Clooney a Rande Gerber popíjajú ich tequilu Casamigos. Foto: Casamigos

Medzi ďalšími relatívne známymi menami v rebríčku sú Leyla Moushabeck, autorka zbierky receptov amerických imigrantov “The Immigrant Cookbook” (80. priečka), Irving Fain, spoluzakladateľ Bowery Farming, najväčšej indoorovej bio farmy na svete, kde pestuje úrodu za pomoci smart technológií (75. priečka) alebo partia okolo Nilsa Leonarda (34. priečka), ktorá vytvorila úplne prvé plne biodegradovateľné kapsule na kávu na svete.

Hlavné foto: SITA/AP, Ondřej Pýcha

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk