5. januára 2019

Aj gastronómiu zasahujú trendy, a tak sa pozrime na to, ako sa ľudia budú tento rok stravovať. Od zvýšenia automatizácie cez nové príchute až po laboratórne mäso. Predstavujeme vám najdôležitejšie gastro trendy pre rok 2019. Tie pochádzajú zo správy od spoločnosti Baum + Whiteman.

1. Doma sa budú ľudia stravovať viac

Prečo by ste mali jesť v podnikoch, keď existuje mnoho dôvodov na to, aby ste sa stravovali doma? Vzhľadom na rastúce ceny potravín si viac ľudí bude v roku 2019 variť v pohodlí svojej domácnosti. Keď sa nepozeráme len na to, že domáca strava je finančne prijateľnejšia, tak ďalším dôvodom nárastu tohto trendu je skutočnosť, že mileniáli sa neboja pripraviť si jedlo doma.

Majiteľ slovenskej pražiarne: Toto sú tipy a aktuálne trendy v oblasti kávy

Štúdia spoločnosti Better Homes & Gardens naznačuje, že 93 % mileniálov v Spojených štátoch amerických sa štyrikrát do týždňa navečeria doma. V tejto súvislosti nemôžeme zabudnúť napríklad ani na narastajúcu obľúbenosť surovín v krabičkách, ktoré si môžete zakúpiť a následne doma podľa receptu pripraviť.

2. Zvýši sa automatizácia

Keďže skúsenosti s automatizovaným stravovaním sú vo svete čoraz bežnejšie, tak sa v budúcom roku môžete pripraviť na viac robotov. Nepôjde o tých, ktorí automaticky rozpoznajú vašu tvár, a ani o umelú inteligenciu, ktorá má na starosti systém objednávok v reťazcoch rýchleho občerstvenia.

Reklama

Od ananásu po zázvor. Káva môže mať 110 chutí a o väčšine ani netušíte

Hovoríme o robotoch, ktorí vám jedlo sami pripravia, doručia do hotelovej izby alebo vás usadia v reštaurácii a prijmú vašu objednávku. Vzhľadom na túto novú posilu v pracovnom svete sa teda nemôžeme čudovať, prečo sa podľa nedávneho článku New York Times zamestnanci hotelov obávajú svojich nových konkurentov.

3. Za veľkou mlákou sa marihuana dočká začlenenia do nápojov a jedál

Keďže marihuana sa v mnohých častiach Severnej Ameriky stáva legálnou, tak dôjde k veľkému spotrebiteľskému posunu od sódy a piva k nápojom s obsahom konope a marihuany. Obsahovať ale budú látku kanabidiol (pomáha pri bolestiach) a nie THC.

I napriek tomu je však zrejmé, že tento trend s radosťou neprijmú všetci. Cieľovou skupinou sa stanú pravdepodobne mileniáli, za ktorými budú nasledovať vegáni a vegetariáni. Takéto začlenenie marihuany do gastra sa deje prevažne v reštauráciách a baroch. Tam môžete vidieť menu od šéfkuchárov s obsahom kanabidiolu či kokteily, ktoré z tejto prísady pripravia barmani.

4. Narastie množstvo laboratórneho mäsa

Už tak populárna rastlinná strava bude v roku 2019 ešte obľúbenejšia, no iným spôsobom. Namiesto toho, aby ste konzumovali tradičné mäso, budete mať možnosť ochutnať to laboratórne. Okrem toho sa do popredia dostanú i s tým súvisiace proteíny, ktoré môžu zmeniť váš pohľad na jedlo.

Tu je zjednodušený popis tohto konceptu: Namiesto toho, aby ste zviera zabili, si z neho vezmete jednu alebo dve bunky. Následne ich v obrovskom rozsahu rozmnožíte. Priaznivci prírody a zvierat budú všetky potenciálne výhody takéhoto mäsa a ďalších produktov milovať. Zmiznú farmy a bitúnky, znížia sa skleníkové plyny a tiež energie.

5. Vládnuť bude kyslosť

Pokiaľ ide o trendovú chuť, tak tento rok ovládne všetko kyslé. A viac takýchto chutí očakávajte na tanieroch vďaka popularite a vplyvu kórejskej, filipínskej a perzskej kuchyne. Množstvo ich receptov totiž stojí na báze octu alebo kyslého ovocia.

Hlavné foto: Praženica v sendviči z rastlinných vajec (vľavo), kokteil s kanabidiolom (vpravo). Foto: Justforall.com, Unsplash/Justin Aikin

Prispievateľka Eustacia Huen píše pre Forbes.com o jedle i luxuse.