25. mája 2019

Najlepší slovenský barman, Erik Lorincz, ktorý sa pýši rovnakým prívlastkom, ibaže aj v svetovom meradle, otvoril vlastný bar na vychytenej Heddon Street v Londýne. Práve kvôli jeho otvoreniu pred rokom odišiel z postu hlavného barmana luxusného American Baru v historickom hoteli Savoy, ktorý pred dvoma rokmi priviedol k titulu najlepšieho baru na svete.

Podnik s názvom Kwānt, ktorý má vystihovať britskú eleganciu 19. storočia, je inšpirovaný podnebím severnej Afriky, podobne ako rešturácia Momo, ktorá sa nachádza v rovnakej budove (a má toho istého majiteľa, Lorinczovho spoločníka a úspešného gastropodnikateľa Mourada Mazouza).

“Nad barom sa nachádza reštaurácia inšpirovaná Marokom. Dáva mi preto zmysel pokračovať v tomto koncepte. Niečo na štýl: čierno-biely interiér, množstvo dreva a zaujímavá hra so svetlom,” vysvetlil Lorincz v titulkovom rozhovore pre Forbes v auguste 2018.

Na otázku, kedy začal intenzívnejšie premýšľať nad vlastným barom, vtedy odpovedal, že sa tak stalo pred troma rokmi, keď mu Mazouz dal ponuku na spoluprácu. “Pokúšal sa pozdvihnúť bar, ktorý vlastnil, a ja som už roky hľadal vhodné priestory,” opísal Lorincz symbiózu, v akej sa ocitli.

No presvedčili ho až dlhoročné skúsenosti jeho spoločníka: Mazouz je okrem podniku Momo vlastníkom aj londýnskej reštaurácie Sketch, ktorá má michelinskú hviezdu, a tiež reštaurácií Andy Wahloo a Restaurant 404 v Paríži a ďalších v Bejrúte a Dubaji.

Mimochodom, Lorincz si mal podiely v novootvorenom bare deliť s týmto matadorom gastroscény rovným dielom.

4 tipy na exkluzívne letné drinky od najlepšieho barmana sveta.
Miešal martini aj pre Jamesa Bonda

Podľa vlaňajšieho rozhovoru má byť kapacita baru 60 ľudí, pričom sa nachádza v trojuholníku ďalších známych hotelových barov: Artesian, Connaught, kde Lorincz dva roky aj pôsobil, a Termini.

Pritom už pred trištvrte rokom Lorincz hovoril, aké vysoké očakávania ľudí, zákazníkov, ale aj ostatných barmanov a barových kritikov, pociťuje.

“Keď som prechádzal z hotela Connaught do Savoya, ľudia mi gratulovali, no nemal som ešte vytvorené také renomé. Teraz sa celý svet pozerá a sleduje, čo bude ďalej. Nemôžem to len tak odfláknuť, otvoriť bar a pozvať ľudí dnu. Pracujem na tom, aby som im predstavil čo najdokonalejší koncept,” povedal pred necelým rokom pre Forbes.


Barové menu, z dielne samotného Lorincza, obsahuje 24 koktejlov, vrátane menovca celého baru, ktorého hlavnou zložkou je džin, St. Germain, grapefruitový džús a matcha čaj. Príjemným prekvapením je aj cenová dostupnosť kokejtlov, ktorú Lorincz avizoval už predtým.

Pred rokom si taktiež dokázal predstaviť aj medzinárodnú expanziu. “Sú niektoré mestá, kde si viem predstaviť ďalšie bary s vlastným menom. Napríklad sa mi páči Barcelona, Singapur či Tokio a Miami. Pokiaľ by prišla zaujímavá ponuka na priestor, rád sa do toho pustím,” povedal rodák z Nitry.

Erik Lorincz (38)

Reklama

Pochádza z dedinky Branč pri Nitre. Po absolvovaní Strednej odbornej školy gastronómie a cestovného ruchu v Nitre sa rozhodol spraviť si barmanský kurz v Prahe. Následne pracoval v prvom koktejlovom bare na Slovensku – Greenwich na Zelenej ulici v Bratislave. Snaha naučiť sa angličtinu ho dohnala do Londýna, kde vystriedal niekoľko barmanských pozícií. Počas pôsobenia v hoteli Connaught dotiahol hotelový bar k zisku prvenstva v prestížnej medzinárodnej súťaži a sám sa stal v roku 2010 najlepším barmanom sveta. Následne si ho vyhliadol legendárny hotel Savoy. Erik Lorincz bol iba desiatym hlavným barmanom presláveného American baru v jeho vyše 125-ročnej histórii. Počas pôsobenia na jeho čela sa v roku 2017 stal American bar najlepším barom na svete. Dnes žije v Londýne, no do Bratislavy sa pravidelne vracia kvôli tretinovému vlastníctvu Antique American Baru.

Foto: Ondřej Pýcha pre Forbes

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk