8. októbra 2020

Forbes už po ôsmykrát zostavil rebríček najbohatších ľudí na Slovensku. Zoznámte sa s prvou desiatkou.

Aj po vlaňajšku zoznamu najbohatších Slovákov kraľuje väčšinový majiteľ developerskej skupiny HB Reavis Ivan Chrenko. Jeho majetok sa zväčšil o 260 miliónov eur na vyše 1,6 miliardy. Minulý rok bol v jeho biznise silný, no vzali sme do úvahy mierne zníženie čistej hodnoty jeho aktív k polroku tohto roka, ktoré developer zverejnil koncom uplynulého mesiaca. Náš vlaňajší odhad majetku vychádzal z hodnotenia celého roka 2018.

Kompletný rebríček najbohatších Slovákov 2020 nájdete tu. 

Čo sa medzičasom udialo v biznis živote Ivana Chrenka? Jeho skupina stavia v Poľsku najvyššiu budovu EÚ (aktuálne už nad 220 metrov), v Bratislave pokračuje vo štvrti Nivy (aj keď s avizovaným oneskorením otvorenia nového nákupného centra spojeného s autobusovou stanicou), v Londýne uskutočnila zatiaľ posledný predaj projektu a nákup nového (už v prebiehajúcej pandémii). A veľké plány má aj v Berlíne, kde navzdory situácii podľa plánov pokračuje vo svojom prvom tamojšom projekte – a ďalšie by mali nasledovať. Samozrejme, treba spomenúť aj plánovaný a neuskutočnený vstup investora do časti Chrenkových developerských aktivít. Malo ísť o miliardovú sumu, obchod so zámorskými investormi prekazila práve koronakríza.

Reklama

Najbohatší Slovák Ivan Chrenko zarába
– a propaguje tak firmu, do ktorej investoval

Rovnako druhá priečka zostala medziročne nezmenená. Je na nej najväčší partner skupiny Penta Investments Jaroslav Haščák, ktorého odhadovaný majetok sa tiež  zveľadil o trojciferné miliónové číslo a je tak už eurovým miliardárom (odhadovaných 1,07 miliardy eur). Pente sa darilo aj vlani, jej najdôležitejšie súčasti z oblasti zdravotníctva a developmentu sa úspešne rozvíjali. Ako sa v biznise investičnej skupiny prejaví pandémia, ukážu až výsledky zverejnené budúci rok. Zasiahnuté môžu byť napríklad aktivity v stávkovej firme Fortuna či podiel v hlinikárni Slovalco.

Tretie miesto v rebríčku Najbohatších Slovákov 2020 podľa magazínu Forbes obsadil Miroslav Trnka z Esetu, ktorého sme mali aj na júnovej obálke. Foto: Miro Nôta

Výrazné posuny

Zaujímavejšie zmeny sa medziročne ukázali na ďalších priečkach. Na tretie miesto postúpil spoluzakladateľ spoločnosti zameranej na digitálnu bezpečnosť Eset Miroslav Trnka, ktorý v nej má spomedzi šiestich partnerov najväčší podiel. V tesnom závese za prvou trojkou sú ďalší dvaja pôvodní spoluzakladatelia Esetu Peter Paško a Rudolf Hrubý. Aj oni ťažia z neustáleho rastu tržieb tejto najúspešnejšej slovenskej firmy vo svete a jej vysokej ziskovosti. Práve tento posun ukazuje, ako rôznorodo sa darilo v poslednom období tradičným odvetviam, ako sú napríklad hutnícke závody, v porovnaní s technologickými sektormi. A ako sa ukazuje, technológie v tomto súboji víťazia.

Októbrový Forbes: Záchranca hokejového Slovana,
rebríček najbohatších Slovákov a práva pre AI

Rovnako ako Miroslav Trnka, ani Peter Paško a Rudolf Hrubý už nie sú činní v každodennom biznise Esetu, každý si našiel nové záujmy. Kým Trnka rozbehol napríklad nadáciu Zastavme korupciu a jeho rodina pôsobí v reštauračnom biznise, Paško má známu galériu Nedbalka a Hrubý najnovšie kúpil bratislavský hokejový klub Slovan.

A čo druhá päťka? V nej sa objavujú mená zo spomínaných tradičných odvetví i finančníci. Delené číslo 6 rebríčka obsadil Tomáš Chrenek s rodinou (vlaňajšia trojka), ktorý spoluvlastní hutnícke závody v Česku (cez Moravia Steel) či ťažobné rudné kapacity na Ukrajine (cez Minerfin). No Chrenek pôsobenie čoraz viac diverzifikuje do zdravotníctva, rozvíja ho na oboch stranách rieky Morava v skupine Agel.

O pozíciu sa s ním delia predstavitelia známej finančníckej rodiny Tkáčovcov, otec Jozef so synom Patrikom, ktorí spoluvlastnia J&T Finance Group s hlavnými aktívami J&T Banka a Poštová banka.

Medzi tradičných priemyselníkov zas patrí Milan Fiľo (číslo 8), spoluvlastník ružomberských papierní Mondi SCP. Ten svoj biznis už riadi z Prahy, kam presmeroval svoju holdingovú firmu Eco-Investments. Desiatku dopĺňa Ivan Jakabovič, partner Tkáčovcov v J&T Finance Group a  uzatvára ju Martin Kúšik, ex-partner skupiny Penta, ktorý sa pred siedmimi rokmi osamostatnil a investuje cez svoju firmu Odyssey 44.

Celý rebríček, ktorý má tento rok 32 priečok a obsiahol majetok takmer 12 miliárd eur, nájdete už teraz v novom októbrovom vydaní magazínu Forbes, kúpiť si ho môžete tu, a onedlho na našom webe.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?