9. septembra 2020

Na materskej si začala plniť sen. Michaela Muráriková sa pustila do podnikania a založila slow fashion značku Donee the Label, v ktorej sa spočiatku venovala tehotenskej móde. Postupne začala portfólio rozširovať, aby jej kúsky ženy nenosili iba v určitom úseku života, a sústreďovala sa na multifunkčné strihy. Vlastný biznis je pre ňu obrovskou vášňou, preto má niekedy problém udržať si správny balans medzi pracovným a osobným životom. „Občas som vorkoholička. Nie je ľahké nájsť správnu hranicu, keď robím to, čo ma robí bytostne šťastnou,“ priznáva. 

Michaela vždy snívala o tom, že z nej raz bude módna návrhárka. Jej cesta za touto kariérou bola netradičná. Štúdium ju priviedlo ku psychológii, a tá zase do oblasti HR. „Drvivú väčšinu kariérneho života som strávila v ľudských zdrojoch, ale vedela som, že keď raz pôjdem na materskú, tak chcem rozbehnúť niečo vlastné, kreatívne,“ spomína. Jej prvotnou víziou bola značka športového oblečenia, od ktorej napokon upustila.

Založili slow fashion obchod. Majú v ňom dizajnové kúsky od Slovákov 

Dôvod? Niekde medzi štvrtým a piatym mesiacom tehotenstva zistila, že s niektorými odevmi pre budúce mamičky na trhu to nie je celkom jednoduché. „Všetky business casual a smart casual oblečenia boli upnuté v páse, takže som mala reálne problém, čo si oblečiem,“ konštatuje.

Postupne prichádzala na to, že nebola jediná. Rovnakú výzvu riešili aj jej kamarátky. Vtedy jej v hlave skrsla myšlienka založiť značku, v ktorej by sa venovala tehotenskej móde a vytvárala kúsky, ktoré nebudú pôsobiť prvoplánovo ako tehotenské, vďaka čomu by ženy nemuseli upúšťať od svojho štýlu. 

Reklama
Kamarátky Michaela (na oboch fotografiách vľavo) a Jana (na oboch fotografiách vpravo) spojili v biznise svoju kreativitu. Foto: archív Donee the Label

S týmto biznis nápadom oslovila svoju kamarátku Janu Homzovú, ktorú nadchol, a ihneď sa spoločne pustili do práce. V úvode napredovali len toľko a takou rýchlosťou, ako to Michaele umožňovali materské povinnosti. Pozvoľna. „Keďže som vedela, že chcem niečo počas materskej rozbehnúť, tak som dávala peniaze bokom. Nebolo ich veľa, preto sme museli dôkladne zvažovať, do čoho ich chceme investovať a do čoho nie,“ približuje Michaela. Napriek tomu vedela, že existujú oblasti, na ktorých šetriť nemieni. Eshop, identita a stratégia značky i kvalitné materiály. Počiatočné náklady na rozbeh biznisu odhaduje na osem až 10-tisíc eur. 

Látky ich oslovili na parížskom veľtrhu

Hneď po založení značky Donee the Label čakala na Michaelu a Janu veľká výzva. Zistili totiž, že na Slovensku je zložité zohnať kvalitné, pekné a originálne látky. „Lokálne metrážne textilky u nás sú, ale iba pre koncového spotrebiteľa. Nájsť dodávateľa, ktorý nám bude dodávať veľké objemy látok, a ešte aj takých, ktoré spĺňali naše predstavy, bol problém,“ konštatuje Michaela. Preto sa rozhodli, že si vhodné materiály nájdu na zahraničných veľtrhoch. Učarovala im francúzska metropola a podujatie Première Vision Paris, ktoré navštevujú pravidelne.  

V tejto slow fashion značke upravujú ženám kúsky i na mieru. Foto: archív Donee the Label

Portfólio značky Donee the Label sa postupne rozširovalo. „Tvorba kopíruje moje životné obdobia,“ vraví Michaela s úsmevom. Keď začínala dojčiť, tak zase rýchlo prišla na to, že veľká časť šatníka sa na tento účel nehodí. „Logicky som tie kúsky tvorila pre seba, a ďalším dôvodom bol dopyt zákazníčok. Keďže už ani nedojčím, ani nie som tehotná, tvorím dámsku kolekciu,“ dopĺňa. A v biznise sa snaží, aby boli odevy vyrobené z prírodných materiálov. Veľa preto pracujú s bambusom, bavlnou, ľanom a modalom. Látky najčastejšie nakupujú priamo od fabrík z Portugalska, Francúzska a Španielska.  

Šaty si ušije aj z obrusu či nohavíc. 10 rád od slow fashion blogerky,
ako spomaliť v móde i v živote

Zároveň si s Janou veľmi dobre uvedomovali, že tehotné ženy a čerstvé mamičky nemajú vždy konfekčnú postavu. Preto sa rozhodli ponúkať úpravy ich modelov na mieru, aby každý kúsok padol tak, ako si to zákazníčky predstavujú. Skrátiť? Zúžiť? Žiadny problém. Približne 35 percent objednávok robia na mieru. „Stále sa u nás vie tehotná a dojčiaca žena obliecť do spoločnosti aj na bežný deň,“ vysvetľuje Michaela. Momentálne vybavia mesačne okolo 100 až 120 objednávok.  

Premýšľa o zriadení dielne

K eshopu si koncom júna Michaela s Janou otvorili vlastný kamenný obchod v Bratislave, vďaka čomu fungujú v online i offline svete. „Nebol to náš sen, naša prvotná idea,“ prekvapuje. Vôbec totiž nemali záujem o obchodný priestor, ale o vlastný showroom. „Ten nie je tak na očiach, a neočakáva sa, že v ňom človek bude každý deň,“ približuje. Napokon sa však dostali k priestoru na Lazaretskej ulici, do ktorého sa na prvý pohľad zamilovali. Nadobudli pocit, že ak by od neho odkráčali, tak by premárnili šancu. Preto sa rýchlo rozhodli chopiť tejto príležitosti.  

V značke Láskovo šijú ekologickú spodnú bielizeň.
Mama s dcérou ju robia na mieru

V tomto kamennom obchode pomáha Michaele a Jane brigádnička, ony dve tvoria a vymýšľajú všetky kolekcie oblečenia, ktoré im podľa potreby šije tri až šesť krajčírok z rôznych častí Slovenska. Komunikáciu a spoluprácu s nimi si Michaela pochvaľuje, no jasným cieľom do budúcnosti značky Donee the Label je zastabilizovanie výroby. „Sme v rovine, že prichádzajúce objednávky riešime, ako len vieme, ale dopyt je stále väčší než výroba,“ vraví. Podľa nej sa už dostali do bodu, v ktorom začala premýšľať o zriadení vlastnej dielne.  

Všetky kolekcie tvoria a pripravujú Michaela s Janou. Foto: archív Donee the Label

Ďalším krátkodobým cieľom sú novinky. „Zákazníčky sú neúprosné,“ zasmeje sa Michaela, a pokračuje, „Aj keď vedia, že sme slow fashion značka a nemôžeme predstavovať každý týždeň nové kolekcie, tak cítime, že čakajú, čo ďalšie príde. Je to milé, pekné a pre nás je to záväzok.“ V dlhodobom horizonte by zase rada so značkou Donee the Label expandovala na český trh, keďže im z tejto krajiny chodí veľa objednávok. „Priznám sa, že tam zatiaľ nerobíme žiadne aktivity, aby sme sa etablovali. Stále cítime, že slovenský trh ešte nemáme ohmataný. Na ňom sa chceme dostať hlbšie.“

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?