17. januára 2020

Ak sa poriadne pozriete, tak na mape nájdete niečo lákavé takmer pri každom meste. Skvelé na zozname 10 destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť v roku 2020 je, že ich kalendáre budú v nasledujúcich 12 mesiacoch také plné, že zaujímavosti či udalosti nebudete vôbec musieť namáhavo hľadať.  

Nech už ide o jednu z najväčších svetových športových udalostí či masívne hotelové projekty, tieto globálne destinácie sú skrátka trendom. Ak hľadáte cestovateľskú inšpiráciu, ktorou by ste mohli odštartovať nové desaťročie, editori Forbes Travel Guide pre vás pripravili nasledujúci zoznam. Nižšie sa dozviete, ktoré mestá v roku 2020 zažiaria:  

Tel Aviv

V Tel Avive sa môžete vybrať na pláž. Foto: Unsplash/Adam Jang

V tomto rušnom plážovom meste, ktoré sa tiahne pozdĺž izraelského pobrežia Stredozemného mora, sa stretáva dávna história s moderným životom. Žiadny deň v Tel Avive by nebol úplný bez niekoľkých hodín strávených na pláži (ubytujte sa napríklad v hoteli The Setai, Tel Aviv, z ktorého máte priamy výhľad na more).  

Jar vo veľkomestách, exotika až po prázdninách.
Toto sú cestovateľské hity na rok 2020

No mali by ste navštíviť aj White City Center. Ku 100. výročiu pamiatky architektonického hnutia Bauhaus vznikla v tejto lokalite zóna, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa v nej viac ako 4-tisíc budov v štýle Bauhaus a ide o najväčšiu zbierku tohto druhu na svete.  

Macao 

Macao ponúka návštevníkom možnosť zájsť do kasín. Foto: Unsplash/Macau Photo Agency

Macao si 20. decembra 2019 pripomenulo 20. výročie, odkedy sa stalo špeciálnou administratívnou oblasťou Číny. Do roku 1999 bolo portugalskou kolóniou. Macao si stihlo vybudovať identitu ako destinácia s bohatou kultúrou, luxusnými hotelmi, svetovými reštauráciami a extravagantnými kasínami. Vyzerá to však tak, že by toto mesto chcelo nalákať viac zahraničných návštevníkov. A je dostupnejšie, než kedykoľvek predtým. 

Americké Panenské ostrovy a Britské Panenské ostrovy

V roku 2020 môžete vyraziť napríklad i do lokalít Panenských ostrovov. Foto: Unsplash/ Kellie Klumb

Hurikán Irma síce zdevastoval región, avšak tento karibský raj prežíva znovuzrodenie. Dva z najlepších hotelov v tejto lokalite, The Ritz-Carlton, St. Thomas, ktorý opäť otvoril svoje brány po renovácii za 100 miliónov amerických dolárov, a Rosewood Little Dix Bay, ktorý otvorí počas januára, sa tešia, keď budú môcť predviesť nový vzhľad a opätovne sa spojiť s návštevníkmi prostredníctvom katamaranových plavieb či výletov na plachetniciach.  

Okinawa 

Okinawa si vás získa krásnymi plážami. Foto: Unsplash/ Ryo Yoshitake

Vďaka plážam, ktoré sú zaliate slnečnými lúčmi, a modrej zóne (ide o regióny, v ktorých sa ľudia dožívajú vyššieho veku, než je ten priemerný), by mal byť v tomto roku japonský Havaj na špici vášho cestovateľského zoznamu. Táto prefektúra bude pred júlovým slávnostným otvorením olympijských hier v Tokiu hostiť dvojdňovú štafetu s olympijským ohňom. Môžete tak sledovať pochodeň, ktorá poputuje z mesta Naha na severe až do južnej lokality Itoman 

Filozofia slow travel? Ide o zodpovedné a uvedomelé cestovanie, ktoré rozvíja

Vyberte sa do tohto mesta na wellness pobyt (navštívte Hyakuna Garan či sofistikovaný The Ritz-Carlton, Okinawa) alebo si to namierte do novootvorených ubytovacích zariadení (Halekulani Okinawa, čo je prvá zámorská základňa havajskej značky) naprieč ostrovnou reťazou.  

Dubaj 

V roku 2020 by ste na svoj cestovateľský zoznam mali zaradiť aj Dubaj. Foto: Unsplash/ David Rodrigo

V meste plnom luxusu je vždy niečo nové. Dubaj tento rok usporiada výstavu World Expo, čo bude najväčšia udalosť na Blízkom východe, a vôbec prvá tohto typu v regióne. Výstava, ktorá sa bude konať od 20. októbra do 10. apríla, by mala prilákať milióny návštevníkov. V lokalite by ste teda mohli navštíviť napríklad prvú emirátsku operu, viac ako 200 zastávok s jedlom a nápojmi či pútavú architektúru a umenie. A je toho oveľa viac. Mesto sa na toto veľké podujatie pripravuje aj množstvom nových hotelov, akými sú napríklad Mandarin Oriental Humeira, Dubai, The Royal Atlantis a St. Regis 

Tokio 

Veľká športová udalosť na vás tento rok čaká v Tokiu. Foto: Unsplash/ Jezael Melgoza

Svet obracia pozornosť smerom k hlavnému mesta Japonska a letným olympijským hrám, ktoré sa v tejto metropole budú konať od 24. júla do 9. augusta. No aj keď sa po záverečnom ceremoniáli odubytujete z hotela The Peninsula Tokyo, toto mesto sledujte aj naďalej. Bude totiž kráčať po svojej víťaznej ceste otváraním nových hotelov (vrátane Four Seasons Hotel Tokyo at Otemachi) a debutmi očakávaných atrakcií (Super Nintento World).  

Kapské Mesto je pre turistov o niečo dostupnejšie.
Stále ho však sužujú problémy s nedostatkom vody

Rijád 

Saudská Arábia sa snaží prilákať viac turistov. Foto: Pixabay/ Apriltan18

Saudská Arábia nedávno prvýkrát zaviedla turistické víza v nádeji, že do roku 2030 pritiahne viac ako 100 miliónov návštevníkov. Pozrieť sa môžete na lokalitu Diriyah, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, a mení sa na kultúrne a zábavné centrum s množstvom reštaurácií, hotelov (vrátane hotelového projektu pod siete Aman), múzeí, golfovým ihriskom či závodnou dráhou Formula E s 15-tisíc miestami na sedenie. Mesto netrpezlivo očakáva nárast cestovného ruchu a ubytovať sa môžete napríklad vo Four Seasons Hotel Riyadh či The Ritz-Calrton Riyadh 

Maldivy 

Na nejednom cestovateľskom zozname sa v roku 2020 objavia Maldivy. Foto: Unsplash/ Ishan @seefromthesky

Vydať sa na výlet do tohto magického reťazca atolov v Indickom oceáne je vždy dobrý nápad. V novom roku však o Maldivách počuť ešte väčšmi vďaka renováciám hotelov (napríklad COMO Cocoa Island, Maldives), novootvoreným ubytovacím zariadeniam (Capella Maldives) a wellness ponukám zavedených letovísk (The St. Regis Maldives Vommuli Resort). 

Petrohrad

V roku 2020 sa oplatí navštíviť i Petrohrad. Foto: Unsplash/ Puja Lin

Toto romantické ruské mesto je plné farebných budov, veľkolepej architektúry, nespočetného množstva múzeí a v posledných rokoch i rozkvitajúceho nočného života. Petrohrad je centrom ruskej kultúry a v roku 2020 ukáže aj svoju športovú stránku. Hostiť bude totižto triatlon Ironman (19. júla) a štyri futbalové zápasy Ligy majstrov UEFA (v júni).  

Ubytovať sa môžete napríklad vo Four Seasons Hotel Lion Palace St. Petersburg, kde si medzi športovými zápasmi môžete zaistiť VIP prístup do múzea Ermitáž alebo prehliadku zákulisia Michailovského divadla, kde môžete sledovať, ako sa na svoj výkon pripravujú baletní tanečníci či operní speváci.  

Kapské Mesto

Na vašom cestovateľskom zozname by nemalo chýbať ani Kapské Mesto. Foto: Unsplash/ John O’Nolan

Vďaka svojej fotogenickej oblasti Winelands, neustále sa vyvíjajúcej umeleckej scéne a prílivu špičkových hotelov (vrátane Taj Cape Town, The Silo) by malo byť Kapské Mesto na vrchole vášho cestovateľského zoznamu pre rok 2020.  

Tento článok vyšiel na stránke Forbes.com ako súčasť účtu Forbes Travel Guide.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk