7. januára 2020

Jar v európskych metropolách, leto na spoznávanie, jeseň pre tých, ktorí nemajú radi preplnené miesta a zima na Slovensku. Aj takto môže vyzerať cestovateľský plán 2020.

Mnoho ľudí si aj tento rok dalo ako novoročné predsavzatie viac cestovať. Či už ste fanúšikom bielych pieskových pláží tisíce kilometrov od domova alebo skôr radi objavujete zákutia miest, Forbes pre vás pripravil odporúčania na cestovanie v každom ročnom období v novom roku.

Jar

S prvými teplými slnečnými lúčmi sa mnohým ľuďom spájajú prechádzky mestami. Preto sú práve jarné mesiace ideálne na návštevu svetových metropol. Ako pre Forbes vysvetľuje CEO cestovnej kancelárie Pelikán.sk Tatiana Ondrejková, tento rok by mohli turtisti skúsiť napríklad menej navštevované mestá ako Kodaň či Göteborg. Ak ste však už na jar nedočkaví a cnie sa vám za morom, ideálne podmienky sú v tomto obodbí napríklad na Madeire.

„Ak máte viac ako dva či tri dni, ideálne aspoň týždeň, po ceste na Madeiru alebo po ceste späť sa môžete zastaviť aj v Lisabone, čo je ďalšie z krásnych európskych miest a na jar ponúka príjemné teplé počasie,“ hovorí Ondrejková. Ďalšou alternatívou môže byť aj samotné Portugalsko, respektíve pobrežné mesto Cascai, ktoré je ako vyšité pre milovníkov kitesurfovania, windsurfovania a surfovania.

Filozofia slow travel? Ide o zodpovedné a uvedomelé cestovanie, ktoré rozvíja

Reklama

Pre tých, ktorí sa potrebujú po zime poriadne ohriať odporúča Ondrejková dovolenku v máji na Seycheloch. V prípade, že nie ste náročný cestovateľ sa aj táto exotika dá zvládnuť s rozumným rozpočtom. „Pre náročnejších odporúčam stráviť aspoň dve, tri noci v rezorte Six Sences na ostrove Felicite a dopraviť sa tam aspoň jednu cestu z hlavného ostrova helikoptérou,“ dopĺňa šéfka cestovanej kancelárie.

Tatiana Ondrejková tvrdí, že aj exotika sa dá zvládnuť za rozumné peniaze. Foto: Archív Forbes

Leto

Leto, a najmä teda školské prázdniny, sú pre mnohých symbolom skôr klasických, rodinných dovoleniek v rezortoch. Ako tvrdí Tatiana, ideálnou voľbou pre jej rodinu je Turecko či Grécko — či už kvôli priamemu letu z Bratislavy, krásnym plážam, jedlu, ale aj ponuke hotelov s rôznym programom pre deti.
No na druhej strane sú tieto mesiace ideálne na spoznávanie Spojených štátov. „Nádhernú prírodu v Yellowstone, Yosemitoch, Kings Canyone, Sequoia National Parku a mnohých ďalších je možné spojiť s rušnými veľkomestami,“ dopĺňa Ondrejková. Avšak mimo klasických veľkomiest ako New York, San Francisco či Los Angeles, odporúča americký Forbes napríklad taký Nashville. V meste sa totiž otvorilo množstvo nových hotelov a aj atrakcií. Za všetko sa dá spomenúť napríklad Národné múzeum afroamerickej hudby, alebo klasika v podobe Nashvillskej ZOO, ktorá sa dvojnásobne zväčšila.
Vinice v Sonoma County začínajú byť v kurze. Foto: Pixabay
Pre milovníkov vína, ale aj pokoja zasa magazín odporúča vrámci návštevy USA Sonoma County. Toto miesto v blízkosti San Francisca ponúka výhľad na vinice, eleganciu a luxusné reštaurácie ako v Napa Valley, avšak bez takého návalu ľudí.

Jeseň

Podľa šéfky Pelikánu je dobré zostať v Severnej Amerike aj po letných mesiacoch. „Začiatok jesene je nádherný na Aljaške alebo v Britskej Kolumbii. A opäť sa táto nádherná príroda dá spojiť aj s návštevou veľkých miest,“ hovorí. Toto obdobie sa okrem toho vyznačuje aj výpredajom leteniek, takže je to ideálny čas na zaoceánske cesty.
Medzi top destinácie patrí podľa amerického Forbesu napríklad aj ruský Petrohrad, v ktorom sa okrem pestrofarbenej architektúry v posledných rokoch rozbehol aj nočný život v podobe originálnych barov a reštaurácií. Prvé chladné týždne sú podľa Ondrejkovej opäť výborným obdobím na cestu do exotiky. „Singapur ponúka pastvu pre oči po architektonickej stránke, výborné jedlo, nákupy, zábavu a 45 minút katamaranom od Singapuru je ostrov Bintan, kde si môžete užiť aj indonézske more,“ dodáva.
V neposlednom rade netreba zabúdať ani na slovenskú prírodu, v ktorej sa dajú jesenné prechádzky užiť najlepšie. Zároveň je v tomto období počasie v Tatrách stabilné a nával turistov je stále znesiteľný.

Zima

V čase, keď sme už všetci prejedení vianočného šalátu, kapra, kapustnice a medovníkov, množstvo z nás vychádza na hory. Aj keď sa na silvestrovskej lyžovačke treba spoliehať skôr na umelý sneh, okrem klasiky ako Donovaly či Jasná odporúča Ondrejková napríklad lyžovačku na Martinských holiach. „A keď mi už od zimy drkocú zuby a potrebujem sa ohriať, poškuľujem po Maldivoch, Dubaji, Ománe. Dubaj a Omán nie sú až tak ďaleko,“ vysvetľuje.

Nové akvizície aj zmiešané triedy leteniek. Čo ešte pripravuje letenkový gigant Kiwi?

Práve aj Dubaj patrí medzi top 20 destinácií amerického Forbesu. Do rebríčka sa dostal hlavne pre to, že mesto ponúka neustále niečo nové. Okrem toho sa bude aj počas zimy v Dubaji konať Expo 2020. A toto podujatie je už samé o sebe prísľubom vzniku plejády nových hotelov, reštaurácií a ďalších megalomanských atrakcií.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk