Pokojne tomu hovorte efekt Instagramu, no vyzerá to tak, ako keby v poslednej dobe všetci mysleli len na cestovanie. Ak ale aj máte pas, tak to ešte neznamená, že robíte všetko bezchybne.
Ponúkam vám preto päť tipov vo forme chýb, ktoré som odpozorovala za viac ako päť rokov života v zahraničí a cestovania po celom svete.
Moje rady sú vhodnejšie pre dlhodobé výlety či turistiku, no nájde sa tu niečo pre každého cestovateľa.
Nesnažte sa napríklad:
1. Zameniť si hotovosť ešte pred odchodom
Ak necestujete do krajín, kde nefungujú bežné debetné karty, tak nemáte dôvod na to, aby ste si peniaze zamieňali pred odchodom.
Lietate veľa? Dajte si pozor na týchto 15 začiatočníckych chýb
Napriek tomu, že o tejto tematike existuje mnoho článkov, stále vidím, ako túto chybu robí veľa cestovateľov.
Pokiaľ chcete cestovať do zahraničia, mali by ste si zohnať dobrú debetnú kartu, na ktorej vám nebudú účtované zahraničné transakcie. Následne si po príchode do krajiny vyberte hotovosť. Banka vám automaticky poskytne ten najaktuálnejší kurz.
Použitie bankomatov, ktoré sa nachádzajú na letisku je zvyčajne drahšie, takže radšej skúste počkať, kým sa nedostanete do centra mesta. Množstvo taxi spoločností dnes prijíma už aj karty.
2. Nastúpiť do lietadla oddýchnutí
Možno sa vám to zdá byť nezmyselné, no moja odskúšaná metóda na dlhé cesty je jednoduchá: nastúpte do lietadla vyčerpaní.
Čo si zbaliť na služobnú cestu? Týchto 10 rád vám pomôže
Ak som bola deň pred cestou v noci dlho hore, zvyknem zaspať ešte pred štartom. Driemanie skutočne pomáha, ak hľadáte spôsoby, ako sa počas cesty zabaviť. Najmä pokiaľ vaša cesta do zahraničia trvá dlhé hodiny. Existuje totiž len malý počet filmov, ktoré si môžete pozrieť na štvorpalcovej obrazovke.
3. Používať cestovný vankúš
Viem, že mnohí ľudia cestujúci na služobky by na ne nedali dopustiť. Ale úprimne povedané, môžu vás obmedzovať. Ak ste sa na cestu okolo sveta vybrali iba s batohom, tak toto bude len jedna vec navyše, ktorú so sebou budete musieť vláčiť. Namiesto nich si skúste poskladať pod hlavu bundu.
4. Zbaliť si priveľa kníh
Vždy, keď cestujem, bojím sa, že nebudem mať dosť kníh na čítanie. Práve preto si ich vždy zbalím priveľa. Je to šialený zvyk, pretože ak cestujete do mesta, tak sa tam zvyčajne nachádza aspoň jedno kníhkupectvo s knihami v anglickom jazyku, kde si môžete vyzdvihnúť „čerstvý“ zväzok. Je to skvelý spôsob, ako zažiť kultúru vybranej destinácie – môžete si všimnúť, aké jazyky alebo druhy sekcií sú tam populárne.
Teraz som sa však odhodlala a začala som používať čítačku kníh. Okrem nej si zbalím jednu alebo dve knihy v mäkkej väzbe pre situácie, v ktorých by bolo použitie čítačky nevhodné. Povedzme, že na pláži alebo niekde inde, kde sa bojíte nechať elektroniku bez dozoru. Hoci budem mať vždy radšej skutočné knihy, moja batožina a chrbát túto zmenu oceňujú.
5. Zobrať si len lieky na predpis
Je samozrejmé, že by ste si na cesty mali zabaliť lieky, ktoré máte na predpis. Často ale cestujúci zabúdajú na balenie obľúbených voľnopredajných liekov. Vždy si preto do batožiny zoberte lieky, ktoré užívate v prípade, že vás chytia alergie, žalúdočné ťažkosti alebo bolesti hlavy.
I keď pravdepodobne nájdete aj lokálnu verziu týchto liekov, bude vám trvať niekoľko hodín, kým v zahraničí nájdete čo najlepšiu náhradu. Ak kempujete v divočine, alebo sa nachádzate ďaleko od lekárne, tak vám lieky poruke poskytnú dostatok času na návrat do mesta.
Hlavná foto: Pexels
Prispievateľka Alexandra Talty píše pre Forbes.com o cestovaní a osobných financiách.