Kapské Mesto a jeho takmer 3,7 milióna obyvateľov si v roku 2018 prešli obdobím sucha, ktoré nemá v histórii tejto metropoly obdobu. Miestne úrady vyhlásili na začiatku roka 2018 stav núdze, ktorý spôsobili predošlé tri roky s extrémne nízkym objemom zrážok. Navyše, mesto očakávalo, že pre túto vodnú krízu nastane „Deň nula“, teda deň, keď sú hladiny nádrží a priehrad tak nízko, že z nich do vodovodného systému mestskej aglomerácie už nič nevtečie.
Pre nás zo severnej pologule môže byť Kapské Mesto počas zimy príjemnou zmenou. Turistom ponúka teplo a skutočne bohatý výber aktivít a do svojho výberu destinácií, ktoré by ste tento rok mali jednoznačne navštíviť, ho zaradil aj americký Forbes. Okrem tamojšej krásnej krajiny si však turisti budú musieť zvyknúť na to, že niektoré bazény nebudú pre nich k dispozícii.
Keď totiž v roku 2018 hrozilo, že Kapské Mesto ostane bez vody, miestne úrady zaviedli viaceré opatrenia, ktoré mali obmedziť jej dennú spotrebu. Tá sa vtedy v aglomerácii Kapského Mesta pohybovala niečo nad 700 miliónmi litrov denne. Mesto zaviedlo regulačné stupne a pri najvyššom stupni 6 limitovalo dennú spotrebu na maximálne 50 litrov na osobu a deň. Len na porovnanie, denná spotreba na obyvateľa v Bratislave je niekde okolo 140 litrov.
Ak je to žlté, nechajte to tak
Obyvateľom Kapského Mesta bolo odporučené zbierať dažďovú vodu do špeciálnych nádob, v sprche mali občania stáť v nádobe, v ktorej bolo možné sprchovaciu vodu zachytiť a využiť ju na splachovanie vo WC. Aby sa obmedzila spotreba vody na splachovanie, rozbehla sa kampaň „if it is yellow, let it mellow“ (obyvatelia si k tomu kreatívne pridali „if it is brown, flush it down“). Samozrejme bolo zakázané napĺňať bazény v dvoroch obytných domov, polievanie trávnikov a záhrad a zákaz platil aj na umývanie áut.
Zdravie na prvom mieste.
Toto je 5 návykov, ktoré pomôžu aj zaneprázdneným šéfom
Ako Svetové ekonomické fórum opisuje vo svojej analýze, mestské vodárne v Kapskom Meste znížili tlak v potrubí, čo na jednej strane zmenšilo spotrebu, a zároveň vďaka nižšiemu tlaku klesli aj straty z únikov vo vedení a v netesniacich ventiloch. Distribútor pitnej vody a mesto investovali do meracích zariadení, ktoré identifikovali domácnosti, v ktorých neprichádzalo k poklesu spotreby.
Kapské Mesto zmenilo svoje návyky
Vyhlásenie Dňa nula sa tak zároveň stalo kampaňou, ktorá zaujala verejnosť a motivovala obyvateľov a firmy k úsporným opatreniam. Domácnosti, ktoré ušetrili viac ako 10 % voči predchádzajúcemu mesiacu, boli menované na sociálnych sieťach. Reštaurácie motivovali hostí, aby namiesto umývadiel a tečúcej vody použili dezinfekčné dávkovače. Mestská radnica začala pravidelne komunikovať stav hladiny vo vodných nádržiach a priehradách ako aj priemernú dennú spotrebu v meste. Nad diaľnicami sa na informačných tabuliach uvádzal počet dní, ktoré chýbajú ku Dňu nula. Na Twitteri sa pod heslom #thinkwaterCT objavujú príspevky na tému úspory spotrebovanej vody.
Rebríček pre milovníkov dovoleniek a vášnivých cestovateľov.
Toto je 10 najlepších pláží na svete
Mestu sa podarilo všetkými vyššie spomenutými krokmi znížiť spotrebu vody. V marci 2018 sa vďaka tomu denne spotrebovalo približne o 20 % vody menej ako na začiatku roka. V júni 2018 pomohla aj sama príroda a dažde po prvýkrát po 4 rokoch dosiahli dlhodobý normál. Voda v priehradách a nádržiach stúpla a Deň nula sa presunul na neskoršie obdobie. Ako uvádza portál Citylab.com, od tohto obdobia celé Kapské Mesto zmenilo svoje návyky.
Dnes je limit na dennú spotrebu uvoľnený na regulačný stupeň 3, čo znamená 105 litrov na deň. Hladiny jazier a nádrží sú síce stále pod dlhodobým normálom, no ich hladiny sú aktuálne niekde na 84 % kapacity. Krízu sa nateraz podarilo oddialiť, no riziko nízkych hladín vody sa úplne nepodarí eliminovať zrejme už nikdy. Je však potešiteľné, že podľa pravidelných správ o meraní spotreby vody sa teraz v Kapskom Meste namiesto 700 miliónov litrov denne spotrebúva o 25 miliónov litrov menej a vodu do miest museli začať privádzať aj farmári, ktorí museli obetovať časť svojej úrody.
Obmedzenia aj pre turistov
Turistický ruch v poslednom období pod vplyvom správ o Dni nula mierne poklesol, no posledné údaje vravia, že turisti sa opäť začínajú vracať do Kapského Mesta. Každý, kto doteraz Kapské Mesto navštívil, mal možnosť využiť široké spektrum atrakcií, ktoré okolie Stolovej hory ponúka. Či už to sú vinohrady v oblasti Winelands (najstarší vinohrad v údolí Constantia bol vysadený v roku 1685), alebo neďaleký Mys dobrej nádeje, kde sa stretávajú dva oceány.
Pre záujemcov o dovolenku v spomínanom juhoafrickom meste môže byť potešujúcou správou informácia, ktorú priniesol magazín Sunday Times. Pre znížení záujem o návštevu Kapského Mesta tam klesli ceny ubytovania a mnoho hotelov poskytuje izby za zvýhodnenú cenu. Tým chcú podporiť tamojší cestovný ruch, ktorého úpadok má za následok nedostatok vody. A práve tú by mali šetriť nielen domáci, ale aj turisti.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]