27. januára 2020

Približne za každým piatym startupom, ktorý vlani vznikol, stojí žena. Môže sa to zdať málo, no v roku 2009 boli ženy na čele iba každého desiateho startupu. Minulý rok tak vzniklo najviac firiem so ženou – líderkou za uplynulé roky. Rekordný je zároveň aj počet žien na čele startupov, ktoré vlani presiahli hodnotu miliarda dolárov.

Poukazuje na to analýza portálu Crunchbase.

Počas rokov 2009 – 2019 podporili investori celkom 15 105 startupov, ktoré založila alebo spoluzaložila žena. Až dve tretiny z nich pritom vznikli po roku 2014. Je však potrebné podotknúť, že do čísla nie sú zarátané startupy, ktoré získali privátny kapitál nezverejnený na analytickej platforme Crunchbase.

Podľa jej prepočtov získali minulý rok startupy s aspoň jednou ženou v zakladateľskom tíme celkovo 26,7 miliardy dolárov v investíciách. Najväčšiu časť z tejto sumy – až 20,6 miliardy dolárov – získali zmiešané tímy mužov a žien.

Startupy, ktoré založila výlučne žena alebo skupina žien, získali v globále iba 6 miliárd dolárov v investíciách. To sú približne 3 percentá z celkového objemu peňazí, ktoré vlani investori naliali do startupov.

Najviac jednorožcov

Minulý rok zároveň tiež dosiahlo najviac startupov so ženou zakladateľkou status jednorožca, teda valuáciu vyššiu ako miliarda dolárov. Celkovo ju dosiahlo až 21 startupov vedených ženou, čo je nárast oproti 15 jednorožcom spred dvoch rokov. Predchádzajúce roky sa tieto počty pohybovali v jednociferných číslach.

Príkladom startupu, ktorému sa vlani podarilo stať jednorožcom, je kozmetická firma Glossier. Jej zakladateľka Emily Weiss získala v marci minulého roka investíciu vo výške 400 miliónov dolárov v rámci Series D od fondu Sequoia Capital. Aj vďaka tomu dnes prevyšuje hodnota tohto startupu 1,2 miliardy dolárov.

Ďalším príkladom je startup na zdieľanie módnych doplnkov Rent The Runway, ktorého co-founderka a CEO Jennifer Hyman pritiahla pred rokom investíciu vo výške 125 miliónov dolárov od fondov Franklin Templeton Investments a Bain Capital Ventures, čím sa jeho valuácia vyšvihla na miliardu.

Prezidentka a spoluzakladateľka miliardového startupu Airwallex Lucy Liu. Foto: AirWallex (archív)

Podobný príbeh má aj ďalší cirkulárny startup The RealReal so zameraním na módu, doplnky a dekorácie. Pred rokom získal investíciu 115 miliónov dolárov, vďaka čomu sa jeho zakladateľka a CEO Julie Wainwright taktiež dostala na zoznam žien v klube jednorožcov. Počas leta vstúpil jej startup na burzu s valuáciou 2,3 miliardy dolárov.

Nie je to však celé iba o doplnkoch a móde. Príkladom toho je fintechový startup Airwallex, ktorý uľahčuje cezhraničné online transakcie, a ktorý spoluzakladala Lucy Liu (na fotke vyššie), členka rebríčka 30pod30 Forbes Asia.

Prečo sú ženy rodenými líderkami?
Vo vedúcich pozíciách im do karát hrajú mäkké zručnosti

Pred rokom získal investíciu 100 miliónov dolárov od viacerých investorov, spomedzi ktorých bol najväčší fond DST Global. Práve tento známy investor dal v minulosti peniaze aj do Facebooku, Twitteru, Spotify alebo Xiaomi.

Pred dvoma rokmi napríklad zaujal investorov príbeh dizajnérskej platformy Canva z Austrálie, keď do nej investori vložili 40 miliónov dolárov, vďaka čomu sa vyšvihla na miliardovú hodnotu. Melanie Perkins (na titulnej fotografii), jej spoluzakladateľka a CEO, je dnes na čele firmy, ktorej hodnota narástla na 3,2 miliardy dolárov.

Melanie Perkins (na fotografii v strede) je spoluzakladateľkou a CEO dizajnérskej platformy Canva, ktorá sa začiatkom roku 2018 stala jednorožcom, keď dosiahla miliardovú hodnotu. Foto: Canva (archív)

Nepresvedčení investori v USA (a vo svete)

Ďalším míľnikom je aj rekordná suma, ktorú vlani naliali investori do startupov v USA, ktoré založili ženy alebo skupina žien. Podľa analytického portálu Pitchbook získali takéto startupy celkovo 3,3 miliardy dolárov v investíciách.

Hoci je to viac, ako pred dvoma rokmi, keď výška investícií do startupov vedených ženami dosiahla iba 2,1 miliardy amerických dolárov, stále je to iba zlomok celkovej sumy investovanej do startupov v USA.

Pre ukážku: americké startupy, ktoré mali zmiešaný tím zakladateľov mužov a žien, vlani pritiahli 17,2 miliardy dolárov (k začiatku decembra 2019), čo predstavuje 11,5 percenta všetkých venture kapitálových investícií realizovaných v USA v tom roku.

IT firmy zamestnávajú ženy aj kvôli lepšiemu imidžu.
Predsudky však stále existujú

No keď sa pozrieme na mieru investícií do tímov, kde je zakladateľkou iba žena, alebo skupina žien, toto číslo dramaticky klesne na 2,2 percenta. Pritom čisto mužské tímy zakladateľov amerických startupov získali vlani až 85 percent všetkých investícií.

Približne podobné čísla reportuje aj analytický portál Crunchbase pri pohľade na mieru investícií v globálnom meradle, ako už bolo spomínané v úvode článku. Pre pripomenutie: podľa jeho analýzy získali startupy so ženou líderkou na celom svete iba 3 percentá z celkového fundingu, ktorý vlani alokovali investori.

V biznis svete založili projekt podporujúci ženy.
Používaniu slova feminizmus sa však vyhýbajú

Jedným z dôvodov, prečo startupy so ženou líderkou priťahujú nepomerne menej investícií ako startupy ich mužských náprotivkov, je zloženie VC fondov. Podľa CNN je až 88 percent venture kapitalistov mužov, pričom mnohé investičné fondy nemajú medzi partnermi ani jednu ženu.

Pritom podľa dát analytickej platformy Pitchbook majú startupy s aspoň jednou ženou zakladateľkou našliapnuté na rýchlejší exit, či už ide o predaj firmy alebo vstup na burzu (IPO). Kým v priemere startupom trvá vyše sedem rokov, než dokážu úspech speňažiť a vyplatiť investorov, tie startupy, ktoré majú v zakladateľskom tíme ženu, to zvládnu už za šesť rokov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk