15. decembra 2019

V súčasnosti pracuje v IT sektore len deväť percent žien. Aj keď sa hovorí o odbúravaní predsudkov, stále sú medzi nami. Dokonca aj samotné ženy si v tomto smere nastavujú latku vysoko a práce v informačných technológiách sa obávajú. 

Modelový príklad: 19-ročné dievča povie medzi priateľmi, že sa rozhodlo ísť študovať informatiku. Takmer s určitosťou dostane prívlastok čudáčky, introvertky, alebo jej povedia, že je málo ženská a vlastne je muž ukrytý v ženskom tele. Na výber má potom dve možnosti: nechať sa odradiť a ísť „študovať“ niečo „ženskejšie“, aby sa nehanbila pred svojimi priateľmi, alebo nabrať odvahu, a predsa len ísť študovať IT.

Viac žien v podnikaní by mohlo mať pozitívny vplyv na globálnu ekonomiku

Podľa priekopníčok v tomto odbore sa týmto predsudky nekončia, ale práve sa začínajú. A to aj napriek tomu, že najčerstvejší prieskum agentúry AKO o ženách v IT biznise hovorí, že Slováci voči tomu, aby ženy vykonávali toto povolanie, nič nemajú. „Z vlastných skúseností aj zo skúseností mnohých kolegýň v sektore musím povedať, že predsudky stále pretrvávajú. Výsledky prieskumu a výrazná podpora respondentov pre ženy v IT nás v tomto smere príjemne prekvapili,“ hovorí obchodná riaditeľka spoločnosti Ditec Anna Záhorčáková. 

Trend sa zlepšuje

Samotné čísla ukázali, že až 80 percent obyvateľov si myslí, že v sektore informačných technológií by malo byť vyššie zastúpenie žien. A takisto aj viac ako 80 percent opýtaných by svojej dcére odporučilo, aby išla študovať tento smer.

Avšak spomedzi všetkých zamestnancov v tomto sektore je žien ani nie desatina. Trend sa síce podľa Záhorčákovej zlepšuje, avšak prekvapivé boli reakcie študentiek tohto odboru. Tie v rámci prieskumu naznačili, že firmy sa síce rozhodli prijímať viac žien na IT pozície, no obávajú sa, že je to kvôli zlepšovaniu imidžu samotných spoločností. „Zrejme to teda nie je úplne tak, že sa odbúravajú predsudky voči ženám,“ dodáva Záhorčáková. 

Z hlbšej analýzy dát vyplýva, že odmietavý postoj k ženám na pozíciách v informatike má viac ako štvrtina ľudí nad 66 rokov a takmer tretina ľudí s nižším vzdelaním. Ako vysvetlil šéf agentúry AKO Václav Hřích, predsudky boli u opýtaných zakorenené hlboko vnútri. K ich odbúraniu u respondentov podľa jeho slov došlo až vtedy, keď prišla na rad otázka, či by odporučili štúdium výpočtovej techniky svojim dcéram či vnučkám. Tu bolo množstvo otcov a dedkov naklonených tejto možnosti, keďže je všeobecne známe, že sa na týchto pozíciách „dobre zarába“. 

Neveria si

Ako však upozorňuje Záhorčáková, rozdiel je aj medzi pohlaviami a problémom môže byť aj fakt, že ženy si neveria. Na otázku, či sú muži kvôli svojmu intelektu a osobnostným charakteristikám vhodnejší na prácu v IT, odpovedal kladne jeden zo štyroch mužov, ale až skoro tretina žien. 

Spolupráca Googlu a Esetu sa týka 2,5 miliardy ľudí.
Ako sa Eset skamarátil s digitálnym obrom?

„Tento nepomer ukazuje, že ženám často chýba sebadôvera. Stretla som sa s tým viackrát, napríklad na pracovných pohovoroch. Mužskí kandidáti často nedostatok znalostí a skúseností prekryjú sebaprezentáciou. Ženy sú aj v prípade dobrých znalostí na seba oveľa prísnejšie, často akoby sa báli predať,“ tvrdí Záhorčáková. 

Podľa nej je cesta, ako zaplniť prázdne miesta v IT sektore na Slovensku, práve povzbudzovanie žien do štúdia. Ako dodáva, problém obsadzovania miest v oblasti informačných technológií na Slovensku by sa dal vyriešiť zbúraním predsudkov. Namiesto toho, aby sme hľadali pracovnú silu v zahraničí, je podľa nej jednoduchšie poobzerať sa po Slovenkách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk