3. decembra 2019

I keď sa priepasť medzi mužmi a ženami vo vedúcich funkciách firiem zmenšuje, niektoré rozdiely stále pretrvávajú. Podľa tohoročnej štúdie Lean In, ktorá sa venovala ženám na pracoviskách, je len 21 % z nich vo vedúcich pozíciách.  

Štúdie ale ukazujú, že keď ženy nastúpia na pozície líderiek, tak v nich excelujú. Často dokonca prekonávajú mužov, pretože si vyvinuli mäkké zručnosti potrebné na efektívne manažovanie. Empatia, komunikácia či schopnosť počúvať sú vlastnosti, ktoré ženám vo vedúcich pozíciách dobre slúžia.  

Ženy to majú na LinkedIne ťažšie, no nesmú sa vzdať. Toto sú 3 spôsoby, ako na platforme zažiaria

Iróniou je, že mäkké zručnosti sa v minulosti používali ako ospravedlnenie toho, prečo ženy nie sú schopné viesť. Keď sme príliš mäkkí, sme príliš empatickí. To viedlo k domnienke, že vo firme „potrebujete muža, ktorý sa ujme vedenia a bude robiť ťažké rozhodnutia, ktorých sa ostatní boja“.  

Prečo ženy zarábajú menej? Je to daň za materskú

Reklama

Teraz však vieme, že „silný“ líder nie je nevyhnutne človek, ktorý robí všetky ťažké rozhodnutia sám. Je to skôr vedúci pracovník, ktorý zhromažďuje všetky názory v rámci spolupráce, aby dospel k tomu najlepšiemu postupu. A to je výborná správa pre budúcnosť žien vo vedení, keďže štúdia informuje, že ženy majú prirodzený sklon spolupracovať.  

Cesta začína v detstve

Aj keď sme sa v priebehu rohov dosť rozvinuli, pokiaľ ide o detstvo, tradičné sociálne normy pretrvávajú. Dievčatá sú vedené k tomu, aby spolupracovali a zaoberali sa vzťahmi už pri hraní. Napríklad čajové večierky s bábikami. Na druhej strane chlapci sú pri hraní vedení k tomu, aby boli súťaživí a žijú vo svete, v ktorom existuje víťazstvo alebo prehra.  

S nárastom rodovo neutrálnych hračiek a zvyšovaním povedomia o tom, ako tieto špecifické činnosti ovplyvňujú deti smerom k určitému správaniu, sa normy menia. Napríklad ružová a modrá farba už nie sú rozdelené medzi dievčatá a chlapcov. Kamióny a bábiky nie sú špecifické hračky.  

Ako to ovplyvní manažment?

Takéto skúsenosti so skorou socializáciou ovplyvňujú dievčatá i chlapcov. A to pozitívnym ale tiež negatívnym spôsobom. Pozitívne je, že firmy, ktoré zamestnávajú na vedúcich pozíciách viac žien, majú tendenciu spolupracovať.  

Štúdia z roku 2013 potvrdila, že ženy sú viac zamerané na spoluprácu, zatiaľ čo mužov láka tímovo orientované pracovné prostredie iba vtedy, keď sa ukáže ako efektívnejšie. Podľa vedcov majú muži pesimistický pohľad na potenciálne schopnosti kolegov.  

Nebezpečná pre ženy je však nadmerná spolupráca. V takýchto firemných kultúrach obyčajne nesú bremeno spolupráce skôr ony ako muži. Častejšie sa vzdávajú svojho času a súčasne nepovažujú vlastné potreby za priority. To môže viesť k vyhoreniu a vyššej úrovni stresu. Preto je dôležité, aby ženy vyvážili kooperatívnu stránku s tou sebeckou. A to všetko v záujme väčšie dobra, čo je pre ne postupom rokov čoraz ľahšie.  

Tohoročná štúdia Zenger | Folkman odhalila, že v sebahodnoteniach ohľadom leadershipu majú ženy tendenciu hodnotiť sa nižšie ako muži. Nemusia sa nevyhnutne podceňovať, no skôr si zachovávajú realistický pohľad na vlastné schopnosti. Muži sa naopak nadhodnocujú.  

Takéto realistické sebahodnotenie môže ženám vo vedúcich pozíciách pomôcť. Je lepšie mýliť sa, než mať nadmerné sebavedomie, ktoré môže lídra oslepiť a prinútiť ho hľadať výlučne riešenia, ktoré podporujú iba jeho nápady.  

Spolupracujte, no nestrácajte sa

Ženy by pri spolupráci nemali prekročiť bod, v ktorom sa už necítia sebavedomé ohľadom vlastných rozhodovacích schopností. Ak sa príliš nakláňate smerom ku spolupráci, bolo by rozumné trochu upraviť váš štýl. Cestu na vrchol predsa nezískate iba spoluprácou. Potrebujete na to sebavedomie, nezávislosť a schopnosť pracovať samostatne.  

Používajte spoluprácu, aby ste zhromaždili všetky názory, no zároveň rozvíjajte vlastné sebavedomie, aby ste mohli pohodlne vyjadrovať a podporovať svoje názory. A to bez toho, aby ste potrebovali dosiahnuť skupinový konsenzus.  

Pokiaľ máte pocit, že by ste na svojom sebavedomí potrebovali zapracovať, skúste podniknúť tieto dva kroky:  

  • Zožeňte si kouča. Správny kouč odhalí miesta, v ktorých nie ste práve silní alebo si v nich neveríte, a potom vás bude motivovať, aby ste vystúpili z komfortnej zóny.  
  • Povedzte „áno“ tomu, čo chcete, aj keď vás to trochu desí. Ak ste sa realisticky, avšak chybne zhodnotili, tak možno nastal čas, aby ste skrátka povedali „áno“ pozícii alebo úlohe, o ktorej si myslíte, že je mierne mimo vašej komfortnej zóny. Očakávanie je zvyčajne oveľa náročnejšie ako realita. S najväčšou pravdepodobnosťou zistíte, že ste dokonale schopní urobiť to, o čom ste si pôvodne mysleli, že je to mimo vašich schopností.  

Čo to všetko znamená

Všetky tieto tvrdenia neplatia všeobecne. Teda nie všetci muži sú proti spolupráci a nie všetky ženy sú altruistickými tímovými hráčkami. Ak však ženy nezahodia za hlavu vlastnú intuíciu a sebavedomie pre prístup založený na spolupráci, budú vytvárať také firemné kultúry, v ktorých sa zamestnanci budú cítiť cenní a vypočutí. 

Prispievateľka Nicole Lipkin píše pre Forbes.com o sile psychológie. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk