29. októbra 2019

Rozdiel medzi zárobkom muža a ženy je v priemere takmer 20 percent. Medzi dôvodmi nie je len to, že ženy pracujú v nižšie platených odvetviach. Nižšiu plácu dostávajú, aj keď pracujú na rovnakej pozícii a v rovnakej firme. 

Prečo ženy zarábajú na rovnakých pozíciách v rovnakých firmách menej peňazí? Ako na podujatí venovanému ku Dňu rovnosti v odmeňovaní uviedla manažérka pre ľudské zdroje vo firme Philip Morris Marcela Krajčová, môže za to aj materská dovolenka a nižšie sebavedomie. Výpadok z pracovného života pre ženu často znamená, že sa jej kariérny rast zastaví, a teda zarobiť viac je pre ňu nereálne. Túto tému pripomína aj Deň rovnosti v odmeňovaní, ktorý tento rok pripadol na 28. októbra.

Stigma a staré myšlienky o duševnom zdraví na pracovisku pretrvávajú.
Je načase zmeniť to

Podľa dát spoločnosti Trexima je na Slovensku vo všeobecnosti rozdiel medzi platom ženy a muža na úrovni 18 – 19 percent. To znamená, že ženy dostávajú iba približne 82 percent z mužovej mzdy, a preto od tohto pondelka pracujú do konca roku 2019 v podstate zadarmo. Toto číslo zaradilo Slovensko na šieste miesto krajín Európskej únie s najväčším rozdielom medzi platmi žien a mužov. Európsky priemer sa pritom pohybuje na úrovni 16 percent.

Zakázané zákonom

Index segregácie EIGE poukázal aj na konkrétnejšie prípady. Čísla ukázali, že ženy zarábajú v priemere od 4,46 percenta do 8,62 percenta menej aj napriek tomu, že pracujú u rovnakého zamestnávateľa na rovnakej pozícii. Deje sa tak aj napriek tomu, že to zákon zakazuje, a hovorí sa tomu aj takzvaná sankcia za materskú.

Reklama

Dôvodov, prečo tieto rozdiely vznikajú, je pritom hneď niekoľko. Na Slovensku je totiž rozšíreným predsudkom domnienka, že ženy okolo 30 chcú mať deti. S ich kariérnym rastom sa teda nepočíta a automaticky sa stávajú zamestnankyňami druhej triedy.

Na druhej strane, keď už sa rozhodnú založiť rodinu, výchova dieťaťa je posudzovaná ako takzvaná „neplatená práca“. Prieskum Eurostatu totiž ukazuje priepastné rozdiely medzi mužmi a ženami aj v tejto sfére. Za všetko sa dá spomenúť príklad, že k primárnej starostlivosti o dieťa sa prihlásilo 87 percent opýtaných žien a len 55 percent mužov.

Čo sa týka domácich prác, tak zhruba 60 percent žien v dotazníkoch tvrdilo, že sa upratovania chopí skôr ako ich polovičky. Naopak, len 16 percent mužov tvrdí, že skôr sa domácim prácam venujú oni. Už teda spomínané stereotypy sú potom odrazovým mostíkom k tomu, že ženy sa skôr zamestnávajú v zdravotníctve, sociálnej oblasti či vo verejnom sektore – teda v horšie platených oblastiach. Muži sú naopak sústreďovaní v priemysle či na informačno-technologických pozíciách.

Niekoľko dôvodov

Avšak ako upozorňuje Andrej Kuruc z Inštitútu pre výskum práce a rodiny, nedá sa posúdiť, ktorá pozícia je „typicky mužská“ či naopak „typicky ženská“. „Väčšinu prác dokážu robiť ženy aj muži rovnako dobre. Problémom je, ako je táto práca vnímaná. Podľa rodových stereotypov sa ženy majú starať o domácnosť a deti, sú emocionálne a nemajú technické zručnosti. Muži sú nezávislí a silní, racionálni a logicky mysliaci. Negatívom je, ak tieto presvedčenia vplývajú na posudzovanie žien a mužov na pracovisku,“ vysvetľuje.

Týmto sa však zoznam dôvodov, prečo ženy zarábajú menej, nekončí. Odborníci na HR upozorňujú, že ženy si v neposlednom rade aj pýtajú za svoju prácu nižšiu plácu. Ako podotkla Krajčová, ženy si často vypýtajú menej peňazí po návrate z materskej dovolenky, pretože majú znížené sebavedomie. „Veľakrát žiadajú menej peňazí. Žena vypadne z pracovného procesu, zníži očakávania aj na seba, aj na plat,“ vysvetľuje Krajčová.

Ženy a kariéra v tech priemysle. Julie Korenko radí,
ako sa pripraviť na pohovor do firmy z tejto oblasti

Mnohé firmy majú pritom niekoľko modelov, ako uľahčiť ženám návrat do pracovného kolotoča či už po skončení rodičovskej dovolenky, alebo ešte skôr. Podľa Kuruca by mali podniky zvážiť napríklad otvorenie firemných škôlok alebo jaslí, prípadne umožniť prácu na skrátený úväzok.

Rozdelená materská

Ďalšou možnosťou, aby žena mohla ďalej kariérne rásť, je rozdeliť si materskú, respektíve otcovskú dovolenku s partnerom. V súčasnosti je takto doma s dieťaťom takmer 17 percent mužov. Podľa Kuruca to môže byť podmienené aj tým, že tieto príspevky tvoria 75 percent zo mzdy a otcom sa v podstate oplatí zostať s dieťaťom doma.

Väčší rozdiel však nastáva už pri neskoršej rodičovskej dovolenke, keď sa príspevok neodvíja od platu. V prípade, že sa otec alebo matka rozhodne, že zostane s dieťaťom doma aj po uplynutí materskej dovolenky, dostáva dávku vo výške takmer 215 eur. Dnes je v tomto modeli doma s dieťaťom len 2,6 percenta otcov. Toto číslo vysvetľujú odborníci jednoducho – muži zarábajú viac a zostať doma sa im neoplatí.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk