18. októbra 2020

Pre niektorých miliardárov sú príspevky pre prezidentských kandidátov rodinnou záležitosťou. Mnohé manželské páry sa zhodnú a podporia jedného kandidáta. Napríklad realitný a ropný magnát John Catsimatidis spolu s manželkou Margo a ich dvoma deťmi, Andreou a Johnom ml., darovali tisíce dolárov na podporu Donalda Trumpa. No nie všetky rodinné klany majú jednoznačný názor na to, koho podporiť.

Napríklad dedička realitného impéria Jane Goldman finančne podporila prezidentskú kampaň demokrata Petea Buttigiega, kým jej manžel Benjamin Lewis dal 100-tisíc amerických dolárov komisii, ktorá podporuje Donalda Trumpa.

Prípad Bosarge. Takto boháči skrývajú miliardy pred exmanželkami,
veriteľmi či partnermi v biznise

Miliardár a bankár Ronald Perelman dal v roku 2017 na podporu Trumpovej kampane 125-tisíc dolárov, kým jeho manželka Anna Champan prispela skromnejšou sumou: 6-tisíc dolármi pre politickú kampaň podporujúcu demokrata Joea Bidena.

Rupert Murdoch je majiteľom konzervatívnej televíznej stanice Fox News, ktorá je známa svojím priateľským postojom k prezidentovi Trumpovi. Avšak jeho manželka, niekdajšia supermodelka Jerry Hall, symbolicky prispela na Bidenovu kampaň sumou 500 dolárov.

Reklama

Kým nás voľby nerozdelia…

Americkému Forbesu sa však podarilo vypátrať miliardársky manželský pár, ktorý priamo a otvorene podporuje rozdielnych prezidentských kandidátov. Ronald Lauder, kráľ kozmetického impéria Estée Lauder, ktorého majetok Forbes odhaduje takmer na 4,9 miliardy amerických dolárov, nalial státisíce dolárov do komisií, ktoré podporujú republikánsku stranu a úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa.

No jeho manželka Jo Carole darovala viac ako 50-tisíc dolárov rôznym skupinám, ktoré podporujú demokratov a Joea Bidena. Vyplýva to zo záznamov, ktorými disponuje Federálna volebná komisia (FEC).

Ronald Lauder sa netají svojou podporou prezidentovi Trumpovi. Na fotografii sa lúčia pred Trumpovým rezortom Mar-a-Lago krátko po jeho zvolení v roku 2016. Foto: SITA/AP/Evan Vucci

Rodina Lauderovcov je s Trumpovcami prepojená už celé desaťročia. Ronald Lauder bol spolužiakom Donalda Trumpa na Pennsylvánskej univerzite, čiže sa poznali ešte pred tým, ako obaja vstúpili do čela ich rodinných impérií.

Donald Trump vo svojej biografii z roku 1987, ktorá vyšla pod názvom Umenie urobiť dohodu, spomína na Ronaldovho brata Leonarda, ktorý ho jedného dňa pozval na obed, ktorý hostil, a posadil ho hneď vedľa ruského veľvyslanca.

Napokon, Lauderovci radi udržujú kontakty vo svete medzinárodnej politiky. Ronald sám pôsobil v roku 1986 ako veľvyslanec v Rakúsku za vlády Ronalda Reagana.

Medicína pre prezidenta.
Alebo ako Trump neberie žiadne z liekov na Covid-19, ktoré mesiace odporúčal

Ronald Lauder zostal verný republikánom a počas rokov prispieval viacerým prezidentským kandidátom, napríklad Bobovi Doleovi, Orrinovi Hatchovi či Mittovi Romneymu. V novembri 2017 prispel 100-tisíc dolármi organizácii Trump Victory, ktorá oficiálne podporovala Donalda Trumpa a republikánov.

Už o rok nato vydal vyhlásenie, v ktorom amerického prezidenta označil za „muža neuveriteľného vzhľadu a inteligencie“. No a vlani dal ďalších 100-tisíc dolárov tej istej organizácii na podporu Trumpa.

Nezhoda je v celej rodine

Podpora pre Trumpa spôsobila rozruch v kozmetickom kráľovstve Estée Lauder so sídlom v New Yorku, v ktorého správnej rade Ronald Lauder pôsobí.

Začiatkom tohto roka sa zamestnanci spoločnosti pokúsili Ronalda Laudera z predsedníctva spoločnosti odstrániť a s týmto cieľom ohlásili aj petíciu. Dôvodom bola, ako inak, deklarovaná podpora Donalda Trumpa. Nič sa však nestalo, miliardár zotrval v čele svojej rodinnej spoločnosti.

A hoci hovorcovia rodinného klanu Lauderovcov nezaujali k otázkam amerického Forbesu žiadne stanovisko, je možné, že podpora Trumpa rozčúlila aj jeho manželku Jo Carole, s ktorou sú svoji vyše pol storočia.

Majetok 2,5 miliardy, zaplatená daň 750 dolárov.
Tak platí daniarom Donald Trump

Síce v minulosti podporovala kandidátov na oboch stranách politického spektra — v roku 2012 dala peniaze na kampaň Mitta Romneyho a v roku 2016 zas Hillary Clinton, tento rok je jej jasnou voľbou demokrat Joe Biden.

Na jeho podporu poslala v januári 2 800 dolárov a rovnakú sumu prihodila aj v apríli. No a v júni nasledovala vyššia suma, a to 50-tisíc dolárov, ktorú naliala do komisie na podporu tohto bývalého viceprezidenta z čias, keď bol v Bielom dome ešte Barack Obama.

Jo Carole nie je pritom jedinou podporovateľkou Bidena v rodine Lauderovcov. Eric Zinterhofer, investor a zať Ronalda Laudera, prispel na Bidenovu kampaň a rovnako urobila aj jeho švagriná Judith Glickman Lauder.

Štart dynastie Trumpovcov?
Starý otec prezidenta dodával druhom Jacka Londona pijatiku a dievčatá

Presne to isté sa dá povedať o jeho synovcovi Garym Lauderovi a jeho manželke Laure. Dokonca brat Rona Laudera, Leonard, na ktorého spomínal vo svojej autobiografii aj sám Donald Trump, daroval počas tohto volebného cyklu vyše 100-tisíc dolárov na podporu rôznych demokratických kandidátov, ktorí sa uchádzali o kreslo v Kongrese. Hoci je pravda, že na jeho priamu podporu Biden ešte stále čaká.

Reklama

Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Michela Tindera, ktorá píše o prepojení politiky a peňazí.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?