5. októbra 2020

Staré porekadlo hovorí, že najhoršiu liečbu dostanú tí najchudobnejší… a najvplyvnejší. Ľudia bez prostriedkov preto, že si lieky nemôžu dovoliť. A bohatí preto, že pre nich neplatia žiadne pravidlá. Posledné správy o liečbe amerického prezidenta Donalda Trumpa napovedajú, že porekadlo môže platiť aj v jeho prípade.  

Hneď na druhý deň po pozitívnom teste Trumpovi naordinovali dve experimentálne terapie – antivirálny liek remdesivir a monoklonálnu protilátku od Regeneronu. Skombinovali to celé s vitamínom D, famotidínom, zinkom a melatonínom. V nedeľu popoludní lekári oznámili, že do liekového kokteilu pridali ešte steroid dexametazón. Mimochodom, ani hydroxycholorchín, ani rekonvalescenčná plazma, dve z terapií, ktoré prezident dlhodobo a horlivo podporoval, nie sú súčasťou jeho aktuálnej liečby. 

Trhy sú nervózne, Trump s manželkou majú koronavírus.
Môže to výrazne ovplyvniť voľby

Jeho zmes liekov je výnimočne nezvyčajná. Prezident je možno vôbec prvým človekom na Zemi, ktorému sa naraz dostal do tela kokteil remdesiviru, monoklonálnych antilátok a dexametazónu. Podľa vyhlásení lekára Bieleho domu Seana Conleyho je síce práve takáto liečba nevyhnutná, nesmieme zabudnúť na to, že v tomto prípade nejde o obyčajný vzťah medzi doktorom a pacientom. Trump je Conleyho nadriadený, rovnako ako je veliteľom všetkých lekárov, ktorí ho ošetrujú vo vojenskej nemocnici Walter Reed National Military Medical Center.   

Donald Trump vyšiel z nemocnice pozdraviť svojich fanúšikov v terénnej limuzíne. Mnohí tento jeho krok kritizovali. Foto: SITA/AP

Vyjadrenia Conleyho o zdravotnom stave prezidenta obsahovali mnoho ubezpečení, že je v poriadku, no len málo klinických detailov. Je teda ťažké usudzovať, či mix liečív naozaj slúži na zmiernenie nastupujúcich príznakov Covidu-19 alebo skôr na upokojenie znepokojeného prezidenta. Možno sa nikdy nedozvieme pravú príčinu nasadenia daných liekov, ale môžeme využiť vedecké poznatky, aby sme vedeli predpokladať ich účinok.   

Reklama

O lieku od Regeneronu veľa nevieme

Začnime s monoklonálnou antilátkou od Regeneron Pharmaceuticals. Tento typ liečiv je navrhnutý tak, aby produkoval jedinú, vysoko neutralizujúcu protilátku a tú reprodukuje znova a znova vo veľkých objemoch. Stovky vedeckých tímov po svete, niektoré sám veľmi dobre poznám, vyvíjajú takéto protilátky, ktoré by fungovali proti proteínu SARS-CoV-2, ktorý vírus používa na svoje množenie. Regeneron môžeme v tomto kontexte nazvať protilátkovým kokteilom – dve neutralizujúce protilátky spoločne pracujúce proti vírusu.     

Je možné ochorieť na Covid-19 dvakrát?
Odpoveď nie je jasná, imunita nefunguje ako vypínač

Ako nariaďuje americká Správa potravín a liečiv (FDA), na využitie ešte neschválených liekov pre experimentálne terapie mohli Trumpovi podať až 8 gramov protilátok od Regeneronu. Jediné dáta o bezpečnosti a účinnosti tejto látky boli zverejnené ani nie týždeň pred tým, než ich podali prezidentovi, a to iba v tlačovej správe spoločnosti a nie vo vedeckej publikácii. Vedci sa na základe klinických testov domnievajú, že liek pomáha znížiť množstvo vírusu u pacientov s miernymi príznakmi, nemá však efekt na tých, u ktorých sa už vytvorili prirodzené protilátky. Štúdia takisto nepotvrdila, že liek by sa dal využiť ako prevencia pred ťažkým priebehom ochorenia či smrťou. U dvoch pacientov sa počas testovania prejavili nežiadúce účinky, no neuvádza sa aké.    

Na snímke je 8 gramov soli – pre predstavu, koľko lieku od Regeneronu prezidentovi denne pustia do žíl cez infúziu. Foto: autor článku

Remdesivir funguje pred nástupom symptómov

Druhým experimentálnym liekom, ktorý Trump berie, je antivirálny remdesivir, ktorý má za sebou už viac výskumu ako REGN-COV2. FDA ju pre núdzové prípady odobrila už v máji, v klinických testoch mal však liek slabšie výsledky, ktoré sú skôr sklamaním. Nevýrazný terapeutický efekt môže byť zapríčinený tým, že množstvo vírusu je v tele pacienta na vrchole skôr v začiatočných fázach ochorenia, hneď keď sa prejavia symptómy. Antivirálne lieky vedia pomáhať najmä vtedy, keď vírus naberá na sile. Keď začne ustupovať, škoda už bola napáchaná a hasiť treba skôr následky a nie bojovať s vírusom.

Trumpova liečba remdesivirom by mala trvať päť dní a bude si vyžadovať niekoľko infúzií. V prezidentovom prípade však existuje celkom slušná pravdepodobnosť, že mu bol liek poskytnutý dostatočne skoro, aby pomohol zmierniť príznaky. Špekuluje sa, že Trump sa nakazil vírusom 26. septembra, keď sa v záhrade Bieleho domu konala oslava na počesť jeho nominantky na Najvyšší súd USA – Amy Coney Barrett. Sedem účastníkov oslavy, medzi nimi aj samotný prezident, boli odvtedy pozitívne testovaní na Covid-19.  

Steroidy môžu vyvolať zúrivosť

Keďže však Trumpovi lekári potvrdili, že okrem protilátky REGN-COV2 a remdesiviru prezidentovi nasadili aj dexametazón, je možné predpokladať, že prvé dve liečivá nezaúčinkovali podľa predstáv a na rad prišli zúfalejšie pokusy. Keďže steroidy môžu sabotovať prirodzenú imunitnú reakciu organizmu na Covid-19 (keď sa užijú predčasne), obyčajne sa po nich siaha, až keď je pacient v kritickom stave. Ich úlohou je v tom prípade utíšiť zápal, ktorý je sprievodným znakom ťažkých prípadov ochorenia.   

Podľa rozsiahlej štúdie o dexametazóne v boji s novým koronavírusom (bola publikovaná v júli), má tento steroid najlepší účinok pri pacientoch, ktorí sú v kritickom stave a hospitalizovaní viac ako týždeň. Keďže Trump bol v momente nasadenia tohto lieku v nemocnici ešte len tri dni, účinok lieku je diskutabilný. Ak má Trump príznaky, ktoré vyžadujú nasadenie dexametazónu, môže to znamenať, že mu hrozí aj nadmerná krvná zrážanlivosť, ktorá u niektorých pacientov s Covid-19 viedla k infarktom, pľúcnej embólii a mŕtviciam. Nasadenie liekov proti zrážaniu krvi môže pomôcť, no znamenalo by to pridanie ďalšieho lieku na už dosť dlhý zoznam.     

Treba tiež dodať, že vysoké objemy dexametazónu môžu mať destabilizačné účinky na náladu, rozumné uvažovanie, vyskytnúť sa môžu až stavy zúrivosti. Neodporúča sa, aby jednotlivci, ktorým bola nasadená táto liečba, v čase užívania steroidu robili náročné rozhodnutia, čo je určite aj prípad dennej praxe prezidenta Spojených štátov amerických.      

Asi sa nikdy nedozvieme, či kombinácia remdesiviru, REGN-COV2 a dexametazónu je mix, ktorý Trumpovi naordinovali lekári alebo si ho „vydupal“ sám. V prípade nepriaznivých účinkov však následky dopadnú na plecia všetkých Američanov.  

Autorom článku je prispievateľ William A. Haseltine, ktorý pre americký Forbes píše o zdravotníckych témach. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?