2. októbra 2020

Americký prezident Donald Trump skoro ráno nášho času na Twitteri oznámil, že bol spolu s manželkou pozitívne testovaný na koronavírus. V Amerike pritom vrcholí predvolebná kampaň, prezidentské voľby majú byť 3. novembra. Trhy reagovali nervozitou.

Trumpovcov zrejme nakazila prezidentova poradkyňa Hope Hicks, ktorej vírus potvrdili pár hodín predtým a bola s prezidentom v blízkom kontakte. Trump, známy zľahčovaním pandémie, ktorý sa s rúškom na verejnosti objavoval len veľmi výnimočne, patrí do ohrozenej skupiny obyvateľstva, má totiž 74 rokov a trpí obezitou. Len pár hodín pred oznamom ešte Trump vyhlasoval, že „koniec pandémie je na dohľad.“ USA sú pandémiou silne zasiahnuté, doteraz tam počet úmrtí v dôsledku ochorenia Covid-19 presiahol 207-tisíc, najviac na svete.

Reklama

Neistota, nepriateľ investorov

Oznámenie výrazne znervóznilo investorov. V obchodovaní na ázijských trhoch futures Nasdaq 100 klesli o 1,6 percenta, S&P 500 o 1,3 percenta a Dow Jones futures o 0,9 percenta.

Správa ovplyvnila aj európske burzy, krátko po otvorení tam akcie klesli o 1,3 percenta v prípade francúzskeho indexu CAC 40, londýnsky FTSE 100 index a paneurópsky STOXX 600 zhodne o percento. Americké obchodovanie sa ešte len začne.

Za touto reakciou je obava investorov z neistoty, ktorú priniesol Trumpov test – a to len mesiac pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch. Ako podľa Reuters povedal stratég Yako Sera z tokijskej Sumitomo Mistui Trust Bank: „Poškodí to Trumpovu schopnosť viesť kampaň a čas pred voľbami uteká. Či už to bude Trump alebo (jeho demokratický vyzývateľ vo voľbách) Biden, najväčší problém je neistota. Kým si nebudeme istí,  kto zvíťazil vo voľbách, pre trhy bude ťažké sa upokojiť.“

Majetok 2,5 miliardy, zaplatená daň 750 dolárov.
Tak platí daniarom Donald Trump

Prezident s manželkou zostávajú v izolácii v Bielom dome. Melania Trump napísala, že sa obaja cítia dobre. Potvrdil to aj Trumpov lekár Sean Conley. Trump bude musieť v najbližšom čase prehodnotiť, ako pokračovať s kampaňou. Je vyznávačom veľkých zhromaždení, na ktoré chodia tisícky jeho priaznivcov, mnohí bez rúška. Tie bude musieť na čas odložiť.

Americký prezident je ďalší z množstva lídrov, ktorí sa nakazili koronavírusom. Z Európy to bol britský premiér Boris Johnson, ruský premiér Michail Mišustin, v Južnej Amerike napríklad známy odporca rúšok, brazílsky prezident Jair Bolsonaro.

Autorka Isabel Togoh pre forbes.com pokrýva breaking news.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?