8. apríla 2020

Ubehol už mesiac odkedy Slovensko zaznamenalo prvý prípad nákazy novým koronavírusom: 6. marca mal pozitívny test 52-ročný muž. Nakazil ho syn, ktorý predtým navštívil Benátky. Počas ďalšieho mesiaca u nás pribudlo ďalších 533 prípadov. Ako je na tom Slovensko v porovnaní s inými krajinami v šírení nákazy, v testovaní, ale aj v prijatých a plánovaných opatreniach? 

Slovensko

Pomohli včasné prísne opatrenia vlád aj rúšková disciplína

Prvý prípad: 6. marca
Po mesiaci: 534 nakazených (98 prípadov na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 581 prípadov / 2 úmrtia
Počet vykonaných testov: 3 231 na 1 milión obyvateľov

Prvý prípad sme zaznamenali 6. marca. Ešte v ten deň vláda oznámila zákaz odletov a príletov do a z Talianska, od 13. marca boli zatvorené školy, bary, zábavné podniky, medzinárodné letiská, zrušené kultúrne podujatia. O dva dni neskôr bol vyhlásený núdzový stav, zavreli sa aj reštaurácie a obchody (s výnimkami). Od 30. marca dostali výnimku viaceré typy obchodov, obmedzil sa však počet ľudí v predajniach. Slovensko za relatívne pomalé šírenie nákazy vďačí rýchlej reakcii vlád, ako aj disciplíne ľudí pri nosení rúšok.  Ďalšie uvoľňovanie podľa premiéra Igora Matoviča zatiaľ nie je v pláne.

Exkluzívna reportáž z New Yorku:
Nemocnice sú preplnené a takmer dva milióny ľudí bez práce

Reklama

USA

Zmena od žite ako doposiaľ“ k pripravte sa na ďalší Pearl Harbor“

Najviac postihnutým koronavírusom v USA sú štát a mesto New York. Foto: SITA/AP

Prvý prípad: 21. februára*
Po mesiaci: 19 367 nakazených (59 prípadov na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 400 540 prípadov / 12 857 úmrtí
Počet vykonaných testov: 6 291 na 1 milión obyvateľov

Od prvého prípadu 20. januára, štatistiky mesiac uvádzali len 15 prípadov. Prezident Donald Trump situáciu podceňoval, testovanie bolo minimálne. V krajine skončili veľké športové ligy, odporúča sa sociálna izolácia. Opatrenia riešia jednotlivé štáty – v najviac postihnutom New Yorku od 8. marca začali zatvárať školy, od 17. zavreli aj bary a reštaurácie. Starosta New Yorku pritom ešte 2. marca radil obyvateľom aby „žili úplne normálne“. V nedeľu 5. apríla minister zdravotníctva hovoril, že USA pre koronavírus čaká „ďalší Pearl Harbor“. V súčasnosti majú USA najviac prípadov ochorenia na svete. 

Slováci v zahraničí: Opatrenia vlád prišli neskoro,
ľudia si z nich robili prázdniny

Španielsko

Problém zostať doma, napriek najvyššiemu číslu nakazených v Európe

Prvý prípad: 24. februára*
Po mesiaci: 35 126 (747 prípadov na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 141 942 prípadov / 14 045 úmrtí
Počet vykonaných testov: 7 593 na 1 milión obyvateľov

Prvé španielske prípady ochorenia Covid-19 súviseli s dovolenkárom z Talianska, ktorý koncom februára navštívil ostrov Tenerife. O necelé dva týždne sa koronavírus rozšíril takým spôsobom, že tamojšia vláda vyhlásila mimoriadny stav. Do práce a von smú chodiť len ľudia, ktorí sú potrební na zabezpečovanie chodu štátu, ostatní musia zostať povinne doma v izolácii. Toto nariadenie platí 14 dní od 29. marca. V tom čase začal počet mŕtvych prevyšovať oficiálne čísla z Číny. Napriek tomu v krajine denne zatýkali stovky ľudí, ktorí porušovali zákaz vychádzania. V súčasnosti je Španielsko najpostihnutejšou krajinou v Európe. Reálne počty nakazených či mŕtvych však môžu byť podľa úradov ešte vyššie, keďže v krajine netestujú každého, kto prejavuje symptómy a takisto nebolo možné pri niektorých prípadoch z dôvodu nedostatku prostriedkov ani určiť príčinu smrti.

Taliansko

Do karantény zavreli celú krajinu, aj tak majú najviac mŕtvych

Prvý prípad: 20. februára*
Po mesiaci: 41 035 nakazených (680 prípadov na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 135 586 prípadov / 17 127 úmrtí
Počet vykonaných testov: 12 495 na 1 milión obyvateľov

Dvaja nakazení čínski turisti sa v Ríme objavili už 31. januára, nákaza sa začala výraznejšie šíriť od 20. februára. Už o dva dni dali do karantény viaceré okresy v Lombardsku a Benátsku, od 9. marca sa do karantény dostal už celý štát. Covid-19 si v Taliansku vyžiadal doposiaľ globálne najvyššiu daň — takmer 16-tisíc ľudských životov, posledných pár dní ale počet úmrtí začal klesať. Hoci aj epidemiológovia potvrdzujú, že najhoršie má Taliansko zrejme za sebou, uvoľňovanie opatrení nie je zatiaľ v pláne. Nepriateľom je teraz i teplejšie počasie, s ktorým sa viaže čoraz viac porušení karantény.   

Nemecko

Vírus sa šíri, no krajinu chvália za testovanie aj nízke percento úmrtí

Prvý prípad: 24. februára*
Po mesiaci: 29 056 nakazených (349 prípadov na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 107 663 prípadov / 2 016 úmrtí
Počet vykonaných testov: 10 962 na 1 milión obyvateľov

Nový koronavírus sa dostal do Nemecka už 27. januára, šíriť sa začal približne o mesiac neskôr. Karanténu ako prvá zaviedla najväčšia spolková krajina Bavorsko – 20. marca. V celom Nemecku platia od 22. marca o čosi menej prísne opatrenia na zabezpečenie sociálnej izolácie – podobné ako tie na Slovensku. Vláda ale plánuje opatrenia zmierniť po 19. apríli, zvažuje sa aj otvorenie škôl. Ľudia by mali na verejnosti povinne nosiť rúško, naďalej budú zakázané väčšie zhromaždenia. Nemecko chce ešte zvýšiť už aj tak vynikajúce počty testov, pozornosť sveta púta aj nízke percento úmrtí.  

Francúzsko

Nový koronavírus zavítal v Európe najskôr do Francúzska

Policajtka v Paríži kontroluje povolenie na opustenie karantény. Foto: SITA/AP

Prvý prípad: 25. februára*
Po mesiaci: 22 304 nakazených (332 prípadov na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 109 069 prípadov / 10 328 úmrtí
Počet vykonaných testov: 3 436 na 1 milión obyvateľov

Prvá potvrdená nákaza v Európe bola práve vo Francúzsku (24. januára). So zatváraním škôl sa začalo v polovici marca, keď sa už počet nakazených blížil k siedmym tisícom. V tom čase sa takisto zatvárali aj všetky prevádzky služieb či zábavného priemyslu, zakázali sa zhromaždenia nad sto ľudí. Ľuďom bolo v tom čase prikázané zostať doma na najbližších 15 dní. 27. marca rozšíril francúzsky premiér Édouard Philippe lockdown, zatiaľ do 15. apríla.

Príbeh z Číny: Tri mesiace s karanténou. Ako sa vraciam do normálu?

Reklama

Čína

Nad skutočným počtom nakazených visí otáznik

Prvý prípad: zdroje sa rôznia – 17. november, 10. december, 26. december – prvá potvrdená vzorka neznámej choroby
Po mesiaci: 1 975 nakazených (25. januára) (34 prípadov na 1 milión obyvateľov provincie Hubei,  Čína – 1,3 prípadu na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 81 802 prípadov / 3 333 úmrtí
Počet vykonaných testov: neznámy údaj

Informácie o prepuknutí nového ochorenia prichádzajú z Číny až po dlhých týždňoch. Za kolísku nákazy sa považuje hlavné mesto provincie Hubei, Wuhan. Prvé informácie o neznámej chorobe spôsobenej koronavírusom sa začali v Číne objavovať až koncom roka. Do mesiaca bola rozšírená po celej krajine, kedy WHO vyhlásilo aj stav pohotovosti. V husto zaľudnených častiach miest, ako napríklad stanice metra, sa začala ľuďom merať teplota, vláda zrušila aj hromadné podujatia, napríklad aj oslavy Čínskeho nového roka. Do dnešného dňa sa vedú polemiky o skutočnom čísle nakazených a mŕtvych.

Veľká Británia

Z budovania kolektívnej imunity na stovku mŕtvych denne

Prvý prípad: 23. februára*
Po mesiaci: 5 683 nakazených (86 prípadov na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 55 242 prípadov / 6 159 úmrtí
Počet vykonaných testov: 3 929 na 1 milión obyvateľov

Aj Spojené kráľovstvo patrí ku krajinám, ktoré spočiatku zaujali k nákaze vlažný postoj. K zástancom budovania kolektívnej imunity dokonca ešte donedávna patril aj tamojší premiér Boris Johnson. Prvé školy sa v krajine začali zatvárať 11. marca. O pár dní, keď WHO vyhlásilo celosvetovú pandémiu, začali úrady odporúčať, aby ľudia zbytočne necestovali, vyhýbali sa kontaktu či návšteve barov, klubov, divadiel a ak môžu, aby pracovali z domu. 18. marca vláda rozhodla, že všetky deti, okrem tých, ktorých rodičia pracujú na potláčaní ochorenia, zostanú doma. O dva dni neskôr sa nariadilo zatvorenie reštaurácií, barov a ďalších prevádzok. Koncom marca na ochorenie Covid-19 už denne zomieralo približne 100 ľudí.

Belgicko

Nákaza po jarných prázdninách

Prvý prípad: 2. marca*
Po mesiaci od šírenia nákazy: 13 964 nakazených (1 224 prípadov na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 22 194 prípadov / 1 632 úmrtí
Počet vykonaných testov: 6 947 na 1 milión obyvateľov

Napriek tomu, že ochorenie do krajiny priniesli ľudia priamo z Číny, nákaza sa začala šíriť začiatkom marca, po skončení jarných prázdnin, ktoré mnohí trávili práve v severnom Taliansku. Rapídne rozšírenie ochorenia v krajine spôsobilo, že sa testujú len ľudia s vážnejšími príznakmi ochorenia, teda sa predpokladá, že súčasné číslo nakazených je oveľa vyššie. So zatváraním barov či reštaurácii a zákazom podujatí sa začalo ešte v prvej polovici marca. Podobne ako aj iné krajiny aj Belgicko sa pasuje s nedostatkom rúšok či testov a s obrovskou kritikou kvôli pomalému zavádzaniu opatrení proti šíreniu nákazy.

Slovák na Taiwane hovorí, prečo môže byť ostrov
neďaleko Číny vzorom, ako zvládať epidémie

Južná Kórea

Krajina beží ďalej bez lockdownu, v permanencii je vírusová jednotka 

Prvý prípad: 20. januára
Po mesiaci: 58 nakazených (1 prípad na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 10 384 prípadov / 200 úmrtí
Počet vykonaných testov: 9 310 na 1 milión obyvateľov  

Počet nakazených v krajine sa darilo mesiac držať na veľmi nízkych číslach, potom ale prišiel tzv. pacient 31, superprenášačka, ktorá akcelerovala počet prípadov. Na začiatku marca pribudlo za deň rekordných 851 prípadov, krajine sa však podarilo trend zvrátiť a už približne mesiac pribúda len okolo 100 prípadov denne. Južná Kórea pritom nikdy nezaviedla lockdown. V krajine však funguje akási vírusová jednotka, ktorá efektívne vyhľadáva chorých. Tých umiestňujú do izolácie v špeciálnych zariadeniach, vláda dostane prístup k dátam z mobilov a kreditných kariet pacientov.   

Švédsko

Netradičný experiment, ktorý skoro nič neprikazuje, len odporúča

Terasy vo Švédsku počas uplynulého víkendu. Foto: SITA/AP

Prvý prípad: 26. februára*
Po mesiaci: 2526 nakazených (245 prípadov na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 7 693 prípadov / 591 úmrtí
Počet vykonaných testov: 5 416 na 1 milión obyvateľov

Prvý prípad zaznamenali v krajine už 31. januára, až do 26. februára to však bol jediný izolovaný prípad. Švédsko, ako jedna z mála krajín nepristúpila k výraznejším obmedzeniam, vydala však odporúčania, aby ľudia pracovali z domu, držali si odstup do druhých a aby ľudia nad 70 rokov nevychádzali z domu. Od 17. marca vydala vláda odporúčanie, aby stredné školy a univerzity vzdelávali diaľkovo. Bary a reštaurácie fungujú ďalej, akurát sa v nich od 24. marca zrušilo bufetové objednávanie, 27. marca boli zakázané aj zhromaždenia viac ako 50 ľudí. Svet to pozoruje, kritizuje i chváli. A čaká, ako tento experiment dopadne.

Austrália

Bez úplného zatvorenia školských brán

Prvý prípad: 25. januára
Po mesiaci: 22 nakazených (1,13 prípadov na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 6 010 prípadov / 50 úmrtí
Počet vykonaných testov: 12 473 na 1 milión obyvateľov

K protinožcom zavliekol ochorenie, podobne ako aj v iných prípadoch, muž ktorý pricestoval z centra nákazy, koncom januára. Počet prípadov narastal denne o viac ako 300 prípadov. Austrália zakázala vstup cudzincom cestujúcim z Číny do ich krajiny 1. februára. Pre vlastných občanov nariadila 14-dňovú karanténu. O mesiac na to zakázala aj vycestovať do rizikových krajín ako Irán, Južná Kórea aj Taliansko. Vláda síce zaviedla pravidlo sociálneho odstupu – na verejných uzatvorených priestoroch sa môže nachádzať jeden človek na štyri štvorcové metre. Časť austrálskych štátov takisto zatvorila aj „neopodstatnené“ prevádzky. K úplnému uzatvoreniu klubov, reštaurácií, kasín či dokonca kostolov prišlo až 22. marca. Deti môžu do škôl chodiť naďalej, no odporúča sa, aby ich rodičia nechali doma.

Slovenka v severnom Taliansku:
Bojím sa, že Slováci sa nepoučia zo situácie u nás

Dánsko 

Chce uvoľňovať podmienky, hoci denne pribúdajú stovky nakazených

Prvý prípad: 27. februára
Po mesiaci: 1877 (322 prípadov na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 5 071 prípadov / 203 úmrtí
Počet vykonaných testov: 10 086 na 1 milión obyvateľov  

Dánsko zareagovalo približne dva týždne po prvom prípade v krajine – 10. a 11. marca najskôr vláda odporučila nejazdiť verejnou dopravou v špičke a následne zakázala zhromaždenia viac ako 100 ľudí. Od 13. marca vláda odporúčala sociálnu izoláciu a nechodenie do práce, 14. marca zavrela hranice, 16. marca aj všetky školy, bary reštaurácie a časť obchodov. Dánska premiérka Mette Frederiksen však ako jedna z prvých v EÚ avizovala, že po Veľkej noci by sa postupne mohli opatrenia rušiť, od 15. apríla by sa mali deti vrátiť do škôlok a škôl, reštaurácie a služby ako kaderníctva by mali otvoriť najskôr 10. mája.

Česká republika

Prvé experimenty s liečbou

Prvý prípad: 1. marca
Po mesiaci: 3 308 nakazených (309 prípadov na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 5 017 prípadov / 88 úmrtí
Počet vykonaných testov: 8 521 na 1 milión obyvateľov

Bolo to po prvýkrát v ére samostatného Česka, kedy sa v krajine vyhlásil stav pohotovosti. Udialo sa tak 12 dní od zaznamenania prvého prípadu ochorenia koronavírusom. O pár dní na to, 16. marca zatvorili Česi hranice s tým, že tieto opatrenia budú v hre do 24. marca. Platnosť nariadenia museli predlžovať trikrát. Pôvodne mali platiť do 1. apríla, najnovšie však až do 11. mája. Opatrenia ako povinná karanténa ľudí, ktorí sa vrátia zo zahraničia, či zákaz hromadných podujatí platia v Česku od polovice marca. U našich susedov sa od tejto doby testuje aj liek Remdesivir, ktorý bol pôvodne určený na liečbu eboly. Ako prvý ho dostal pražský vodič taxíku, ktorý je označený za prvého roznášača ochorenia na území krajiny.

India

Najväčší lockdown v histórii ľudstva je pohromou pre najchudobnejších  

Najväčší lockdown v histórii ľudstva tvrdo zasiahol najchudobnejších Indov. Foto: SITA/AP

Prvý prípad: 2. marca*
Po mesiaci: 1998 nakazených (1,5 prípadu na 1 milión obyvateľov)
Aktuálny stav: 5 356 prípadov / 160 úmrtí
Počet vykonaných testov: 102 na 1 milión obyvateľov

India zaznamenala prvý prípad už 30. januára, nákaza sa začala šíriť až od 2. marca. Keď počet prípadov v krajine presiahol 500, premiér Narendra Modi nariadil náhly 21-dňový lockdown, ktorý sa dotkol celej 1,3 miliardovej populácie Indie. V druhej najľudnatejšej krajine sveta je zakázané vychádzať z domu, zastavila sa aj doprava a obchody, okrem tých nevyhnutných. Za porušenie nariadení hrozí až rok väzenia. Svetová zdravotnícka organizácia takýto krok označila za „včasný a odvážny“. Médiá však priniesli príbehy najchudobnejších Indov, ktorí sa ocitli v existenčnom ohrození.  

Zdroj dát o počte nakazených a testov: Worldometers.info * Pri údajoch s hviezdičkou neuvádzame ako počiatok epidémie v krajine úplne prvý prípad, ale dátum, odkedy sa vírus začal v krajine reálne šíriť. Rozhodli sme sa k tomu pristúpiť, pretože v niektorých prípadoch boli prvé údaje skreslené, resp. išlo len o turistov v krajine, či výnimočné izolované prípady.

Autormi článku sú redaktori Forbes Slovensko Simona Gulisová a Milan Čupka. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?