15. júla 2021

Bude to už takmer rok, čo populárne bratislavské bistro Žufaňa zatvorilo svoje brány na Dulovom námestí. Hoci vynovený vlastný podnik zatiaľ jeho zakladateľky neotvárajú, značku držia pri živote hosťovaniami v iných prevádzkach. Jedna z nich, Eva Takáčová, sa s nami podelila o svoje tipy na podniky, kde si môžete vychutnať ľahké letné jedlá. 

Fach, Ventúrska 10, Bratislava

Bistro v historickom centre Bratislavy, ktoré nie je turistickou pascou. Za posledné roky sa stalo priam synonymom „fresh“ menučka. „Zrejme sa tento podnik nachádza v každom zozname tohto typu, ale určite sem patrí, máme ich menu odskúšané a naozaj si tam viete vybrať príjemné ľahké jedlo,“ hovorí Takáčová. Letný šalát z Fach bistra, to je zmes kelu, cukety, baklažánu, jogurtu, raže a mäty.  

Con Forchetta, Púchovská 12, Bratislava

Talianska trattoria, ktorá okrem týždennej obedovej ponuky každý víkend prináša aj špeciálne menu šéfkuchára Tomáša Siku. „Je to príjemný podnik v Rači, zameraný na taliansku domácu kuchyňu aj s výbornými domácimi čerstvými cestovinami,“ odporúča Eva. V lete dobre padne aj chutná bruschetta – napríklad al pomodoro s marinovanými paradajkami, bazalkovým pestom, mozarellou a rukolou.  

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa conforchetta (@conforchetta)

See U, Košická 39, Bratislava

Len pár krokov od Dulovho námestia, kde kedysi sídlila Žufaňa, sa na mieste bývalej gréckej reštaurácie nachádza nový podnik See U, ktorý sa profiluje ako foodbar. „Musím sa priznať, že som tam ešte nebola, no mám na ten podnik len fajn ohlasy,“ hovorí Takáčová. V ponuke zaujme napríklad šalát s ovčím syrom, nakladaným kalerábom, reďkovkou, lieskovými orechmi, malinami, bazalkou a mätou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SeeU (@seeu_foodbar)

Hollerung káva & koloniál, Harmónia, Modra 

V centre modranskej Harmónie nájdete príjemnú kaviareň, kde si môžete dopriať aj raňajky. „Podnik sa nachádza v peknom domčeku a odporúčam jeho návštevu spojiť s túrou v Karpatoch, napríklad na neďalekú vyhliadku Veľká Homoľa,“ hovorí Eva. V meniacej sa sezónnej ponuke sa vyskytol napríklad poskladaný brunch tanier s avokádovým maslom a bylinkami či kváskovým chlebom s bryndzou.  

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa HOLLERUNG (@hollerung_harmonia)

Concept Coffee Roasters, Námestie J. Murgaša 3, Piešťany 

Niektorí kávomilci si plánujú návštevu Piešťan aj preto, aby sa mohli zastaviť v tejto kaviarni, ktorá patrí k rovnomennej pražiarni. „Na svoje si tam neprídu len kávičkári, ale aj tí, ktorí si v lete radi doprajú niečo sladké. V ponuke je vždy výber super raw koláčov,“ dodáva Takáčová. Ponuka sa pravidelne mení, určite si pri výbere nechajte poradiť a kávu či koláč si môžete zobrať aj domov. 

Reklama


Mimochodom, dobroty od Žufane si môžete najbližšie vychutnať 24. júla od 10. hodiny počas ich hosťovania v Renesančnom vinohradníckom dome vo Svätom Jure. Podávať sa budú – ako inak – ľahké letné jedlá: lečo, cukinová polievka a „žufaňácke“ kaše a praženice.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Žufaňa (@zufanabistro)

Text je súčasťou série článkov, ktorá prináša praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto:

Ako zabaviť deti? Niekedy pomôže aj tablet, no lepšie je, ak im venujete svoj čas

Rozhýbte sa: 6 účinných cvikov, ktoré si môžete zacvičiť aj doma

Je vám teplo a potrebujete sa schladiť? Lekárka poradí, ako prežiť horúce dni

Kam na výlet? Týchto 6 netradičných múzeí na Slovensku si vás získa

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?