1. februára 2018

Martinus v roku 2017 poriadne zabral a redizajnoval vlastný web. Tím vlastných vývojárov spoločne s externým štúdiom Lighting Beetle na projekte pracovali deväť mesiacov tak, aby sa nová webstránka stihla k zákazníkom dostať ešte pred Vianocami 2017 (viac o tom, ako sa prerábal web Martinusu si prečítajte vo februárovom vydaní Forbesu). CEO Martinusu Michal Meško magazínu Forbes prezradil aj to, čo chystá kníhkupectvo v roku 2018 a aké sú jeho dlhodobejšie plány.

Rok 2017 bol v Martinuse rokom webu, máte za sebou štvrtú a zároveň najväčšiu prerábku webu od vzniku kníhkupectva. Čím budete žiť v roku 2018?

Máme pred sebou podobný projekt, redizajn Gorily (Martinus knižný web gorila.sk kúpil v roku 2017, pozn. red.), ale veríme, že bude oveľa jednoduchší. Gorila beží na starom webe a potrebujeme ju ešte viac integrovať s našimi systémami, aby sme mohli ľuďom poskytnúť plnohodnotný zážitok a servis. To si potrebujeme upratať.

CEO Martinusu Michal Meško a šéf vývoja v Martinuse Tomáš Ulej. Vlani prerobili web Martinusu, tento rok majú v pláne prerábku webu menšieho kníhkupectva Gorily. Foto: Miro Nôta

Identita Gorily teda zostane zachovaná?

Áno. A veríme, že prerábku dokážeme zvládnuť kompletne in-house, lebo sme si už týmto procesom prešli pri redizajne webu Martinusu. Web Gorily nie je taký komplexný.

Reklama

Hľadáme startupy II. Sú na Slovensku nejaké aspoň medzi malými firmami?

Prečo ste sa rozhodli identitu Gorily ponechať?

Dôvod je segmentácia zákazníkov. Gorila je zároveň veľa rokov na trhu, má svoju vernú zákaznícku bázu. Je to menší web ako Martinus, ale dokáže osloviť trochu inú cieľovú skupinu, v istých aspektoch má aj väčší vplyv ako Martinus, napríklad vo filmoch. A myslíme si, že zlúčením by sme mohli viac stratiť, ako získať. V Čechách sme napríklad menší knižný web arara.cz (Martinus ho tiež kúpil vlani, pozn. red.) zlúčili pod martinus.cz a veľkú časť ich zákazníkov a tržieb sme tým stratili.

Prezradíte viac z vašich plánov a stratégie do budúcnosti? 

Máme v pláne nové kníhkupectvá v niektorých ďalších mestách na Slovensku, no už ich pravdepodobne nebude viac ako 5-6. Chceli by sme tiež rozvíjať takzvané BookSpoty, čo sú mini kníhkupectvá s bestsellermi a osobným odberom internetových objednávok, pričom prvý sme otvorili na Vianoce v Prahe. To najväčšie, čo nás čaká, je kníhkupectvo na novej (bratislavskej autobusovej) stanici Nivy, kde chceme v roku 2020 otvoriť našu druhú najväčšiu prevádzku. Ale nové predajne máme rozpracované aj v Prešove a ďalších mestách.

Najpredávanejšie biznis knihy roka podľa Martinusu. Čítali ste ich?

Ako financujete nové kamenné predajne?

Z vlastných zdrojov. Preto vieme, že máme kapacitu otvoriť do roka 2-3 kníhkupectvá. Nikdy sme nechceli rásť príliš rýchlo a za každú cenu, aby nás to nezomlelo. Martinus by stratil veľmi veľa zo svojho ducha. Aj teraz máme čo robiť, aby sme zvládali súčasný rast, ak si chceme zachovať našu kultúru fungovania. Nikdy sme nechceli byť najväčší. To nie je to, čo nás poháňa. V tom, čo robíme, chceme byť najlepší.

Hlavná fotografia: Miro Nôta