31. augusta 2021

Jaroslav Haščák si nateraz môže vydýchnuť. Generálny prokurátor Maroš Žilinka v utorok 31. augusta totiž zrušil stíhanie spolumajiteľa finančnej skupiny Penta a jedného z najbohatších ľudí Slovenska, hoci ministerka spravodlivosti Mária Kolíková koncom apríla podala mimoriadne dovolanie, aby Haščák išiel do väzby. 

Ako sa píše na stránke Generálnej prokuratúry SR, Maroš Žilinka zrušil uznesenie vyšetrovateľky NAKA, pretože sa po preskúmaní veci stotožnil s názorom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Ten v uznesení zo dňa 7. 1. 2021 píše, že „orgánom činným v trestnom konaní sa v predmetnej veci nepodarilo zabezpečiť dôkazy v takom množstve a kvalite, ktoré by v tomto štádiu trestného konania umožňovali vyvodiť podozrenie v určitej rozumnej  miere pravdepodobnosti, že obvinení sa skutkov tak, ako sú im kladené za vinu, dopustili.“

Prečo bol Haščák vo väzbe?

Finančník skončil vlani 1. decembra vo vyšetrovacej väzbe po tom, čo ho vyšetrovateľ po výsluchu zadržal a obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. V ten istý deň uskutočnila NAKA policajnú raziu v sídle Penty v bratislavskom Digital Parku. Obvinenia súvisia s kauzou Gorila, okrem Haščáka boli obvinení aj bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš a jeho manželka Dana.

S firmou pod kontrolou Jaroslava Haščáka mali Arpášovci v septembri 2006 uzavrieť zmluvu na fiktívne poradenské služby za 194-tisíc eur. V skutočnosti išlo podľa polície o odmenu za predaj nahrávky Gorila. Arpáš, ktorý je vo väzbe za inú trestnú činnosť, bol obvinený aj zo zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Haščák, ktorý je považovaný za významného strojcu úspechov Penty, sa krátko po zadržaní vzdal všetkých výkonných funkcií vo firme. Spolumajiteľom (s najvyšším podielom, podobným, ako má Čech Marek Dospiva) zostal. Vianoce 2020 síce strávil Haščák ešte vo väzbe, no v januári 2021 jeho právnici na Najvyššom súde dosiahli prepustenie z väzby.

Reklama

„Senát 4T Najvyššieho súdu 7. januára na neverejnom zasadnutí, na podklade sťažností obvinených Jaroslava H. a Dany A., zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu zo 4. decembra 2020 a prepustil oboch obvinených z väzby na slobodu. Senát dospel k záveru, že existencia väzobných dôvodov u obvinených nie je daná,“ uviedla vtedy hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová. Práve tohto verdiktu sa týka mimoriadne dovolanie ministerky spravodlivosti.

Penta a Jaroslav Haščák

Penta má rozsiahle aktivity v zdravotníctve, nehnuteľnostiach, stávkovaní, financiách, priemysle i v médiách, a to nielen na domácom trhu. Pôsobí vo viacerých krajinách strednej Európy a Balkánu. Od roku 2015 dokázala každoročne produkovať zisk prevyšujúci 200 miliónov eur.

Z pohľadu majetku je Jaroslav Haščák slovenskou dvojkou vo Forbes rebríčku. Zároveň je druhým Slovákom, ktorý patrí aj medzi najbohatších ľudí sveta. Do globálneho rebríčka amerického Forbesu sa dostal v roku 2019. Podľa vlaňajších údajov o hodnote Penta Investments jeho majetok odhadujeme na 1,07 miliardy eur.

V roku 2013, keď slovenský Forbes priniesol prvý rebríček najbohatších Slovákov, jeho odhad majetku dosahoval 480 miliónov eur. Odvtedy kontinuálne rástol.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?