16. októbra 2019

Dnes ráno dostali viaceré slovenské médiá 39-hodinovú nahrávku, ktorá je pravdepodobne záznamom kauzy známej ako Gorila. Druhý najbohatší Slovák a spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák (majetok 960 miliónov eur) na nej v niektorých pasážach diskutuje s politikmi a funkcionármi. Časti, ktoré sme si v redakcii vypočuli, sa zhodujú s prepismi Gorily, ktoré na internete ktosi anonymne zverejnil už v roku 2011.

Prepisy kauzy Gorila hovoria o prepojeniach a korupčných zámeroch politikov a finančnej skupiny Penta. Rozhovory v byte na Vazovovej ulici v Bratislave sa podľa prepisov odohrali v rokoch 2005 až 2006. V texte aj na nahrávke sa objavuje tiež bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek, bývalá šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková a zo stále aktívnych politikov aj predseda najsilnejšej vládnej strany Smer-SD Robert Fico.

Kauza vyvolala v roku 2012 masové protesty verejnosti voči aktérom kauzy a viedla k porážke pravicových strán v parlamentných voľbách v roku 2012. K moci sa dostal Smer-SD, ktorý vtedy ako jediná strana v ponovembrovej ére zostavil jednofarebnú vládu. Penta celé roky spochybňovala pravosť prepisov a na súdoch žiadala, aby sa nahrávky zlikvidovali, keďže boli podľa finančnej skupiny zhotovené nezákonne. Fico sa celý čas od zverejnenia prepisov odmietal vyjadriť, či v byte na Vazovovej s Haščákom bol aj on.

Penta kupuje desiatky ďalších lekární v Rumunsku.
Rozširuje sa aj v Taliansku

Vyšetrovanie prípadu počas vlád Smeru-SD viazlo, k posunu došlo až po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Polícia pri prehliadke domu Mariána Kočnera, podozrivého z objednávky vraždy, našla USB kľúč, na ktorom mala údajne byť nahrávka akcie Gorila. Haščák sa okrem prepisov Gorily objavil aj v prepise súkromných správ s Kočnerom.

Reklama

Haščák je najväčší partner Penty, ktorá robí biznis na stredoeurópskych trhoch, no rozkročila sa aj na Balkán a do Talianska. Penta vlani vytvorila historicky najvyšší zisk a Haščáka ako aj Čecha Mareka Dospivu, druhého významného partnera skupiny, to majetkovo vytiahlo do globálneho rebríčka miliardárov amerického Forbesu. Obaja sa dostali v prepočte na doláre nad miliardu.

Najviac k 288-miliónovému vlaňajšiemu zisku prispeli značky Dr. Max, Fortuna a projekty Penta Real Estate. Darilo sa aj obom bankám v portfóliu Penty Prima banka a Privatbanka. Na Slovensku má Penta aj veľkú zdravotnú poisťovňu Dôvera, v Česku a na Slovensku nemocnice a vo viacerých stredoeurópskych krajinách spomínanú sieť lekární Dr. Max. Predvlani ju rozšírila o stovku miest v Srbsku a potom pridala vyše 600 lekární v Rumunsku. Pár ich kúpila aj v Taliansku. To jej obrat v nich posunulo za vlaňajšok na 2,6 miliardy eur.

Skupina tiež stavia bytové veže blízko centra Bratislavy aj byty a domy v okrajovej štvrti Bory. Penta Real Estate sa tiež stará o výstavbu novej nemocnice v Bratislave. Jednu si už Penta vyskúšala predtým v Michalovciach.

Penta investovala aj do médií, vlastní News Media Holding, ktoré vydáva napríklad týždenníky Trend a Plus 7 dní, denník Plus jeden deň a viacero magazínov a webov, menšinový podiel vlastní aj v denníku SME. Dospiva pre české Hospodářske noviny označil kúpu médií za atómový kufrík pre finančnú skupinu. „Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. To, že vlastníme médiá, nám dáva istotu, že pre kohokoľvek bude horšie nás iracionálne napádať. To iracionálne by som podčiarkol,“ dodal.

Penta k zverejneniu nahrávky vydala stanovisko, podľa ktorého sa k nej nebude vyjadrovať a reagovať bude len na oficiálne vyšetrovanie. „Spôsob, akým mali byť údajné zvukové nahrávky sprístupnené redakciám, nesie zjavné znaky páchania trestnej činnosti, a preto podávame trestné oznámenie,“ napísali v stanovisku.

Opozičné strany PS/Spolu a KDH v reakcii na zverejnenie nahrávky zvolávajú protest pred domom Jaroslava Haščáka.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk