25. júna 2020

Pokiaľ sa už nejakú chvíľu snažíte posunúť svoj startup na trh, je veľmi pravdepodobné, že ste sa už zamýšľali nad jeho potenciálom. Predsa len, práve ten rozhoduje o tom, či uspejete alebo nie. Ako však prídete na to, či má váš produkt šancu uspieť?

Pomôže vám, keď si spíšete kroky, ktoré musíte urobiť, aby ste uspeli a vyznačíte míľniky, pomocou ktorých viete zmerať, ako sa vášmu nápadu darí. Dostanete odpovede, vďaka ktorým sa už viac nebudete umárať pochybnosťami a neistotou.

Prečítajte si, akých osem základných znakov vám napovie, či sa vám už podarilo validovať nápad na váš startup.

1. Našli ste problém, ktorý stojí za to vyriešiť.

Nápad na startup nie je ničím iným, než riešením na existujúci problém. Preto sú dvoma základnými piliermi akékoľvek startupu problém a nápad na jeho riešenie.

Platí, že riešenie bez problému je bezcenné, bez ohľadu na to, aké inovatívne je. Na druhú stranu, problém bez riešenia je príležitosťou na to, aby mali vaši potenciálni zákazníci záujem ho vyriešiť. Aj keby to malo znamenať, že je to riešenie potrebné najprv vytvoriť.

Startup, ktorý vymaže vaše údaje z webových databáz,
získal od investorov 25 miliónov dolárov

Zároveň je však potrebné si uvedomiť, že nie všetky problémy sú dostatočne dôležité na to, aby mali zákazníci chuť zadovážiť si ich riešenie. Preto ak ste identifikovali problém, ktorý stojí za to vyriešiť, ste na správnej ceste k vytvoreniu úspešného startupu.

Ako však viete, na čom ste? Pomôže vám prieskum trhu, sledovanie správania zákazníkov u konkurencie a tiež rozhovory s možnými zákazníkmi. Na základe toho môžete lepšie prispôsobiť váš startup očakávaniam a potrebám zákazníkov a lepšie tak pochopíte ich problémy, ktoré ste sa podujali so svojim startupom vyriešiť.

2. Poznáte svoju konkurenciu a viete, čo vás od nej odlišuje.

Predtým, ako sa pustíte do rozbehu vlastného startupu, je kľúčové zistiť, kto sú vaši konkurenti a čo ponúkajú. Až keď máte tieto informácie, viete sa rozhodnúť, či bude vaše riešenie iné vďaka radikálne inovatívnemu prístupu, užšiemu zameraniu alebo jednoducho vďaka odlišnému biznis modelu.

Záleží len na tom, aby ste vedeli, čo ponúka vaša konkurencia, v čom tkvie hodnota ich nápadu a ako dokážete odlíšiť svoj startup od toho ich. Prvým krokom je online rešerš, po ktorom nasleduje dotazovanie vašich potenciálnych zákazníkov.

3. Rozprávali ste sa s vašimi budúcimi zákazníkmi.

Každý startup, bez ohľadu na veľkosť, potrebuje získavať nových zákazníkov. To je dôležité ešte pred tým, ako svoj produkt uvediete na trh. Kľúčové je rozprávať sa so svojimi budúcimi zákazníkmi a tiež s tými, ktorí používajú konkurenčné riešenia.

Česko-slovenský startup získal dva milióny dolárov.
Chce zmeniť videopriemysel

Pokiaľ ste si našli čas a získali ste cenné informácie o trhovom potenciále vášho riešenia, spoznali ste očakávania svojich zákazníkov a tiež ste identifikovali prvky vášho produktu, ktoré sú pre nich najcennejšie, máte našliapnuté na úspech.

4. Našli ste si ideálneho zákazníka.

Ak ste sa už rozprávali so svojimi budúcimi zákazníkmi, tak viete, že ste získali cenné dáta o trhu a o vašom produkte. Možno ste už zistili, že z nich dokážete vyčítať charakteristické črty vášho ideálneho zákazníka.

Nielenže vám to pomôže lepšie sa orientovať na trhu, ale aj zacieliť svojho budúceho zákazníka.

5. Máte neodolateľnú ponuku, na ktorú ľudia reagujú.

Ak chcete jednoducho a rýchlo otestovať váš nápad, zamerajte sa na to, ako súrne ľudia potrebujú váš produkt. Môžete ho napríklad ponúknuť ešte v predpredaji, skôr, ako ho oficiálne uvediete na trh.

Hoci je jedným z najväčších signálov úspechu to, že sú ľudia za váš produkt ochotní zaplatiť, nemusíte od nich chcieť iba peniaze. Najmä pokiaľ nemá predpredaj veľký význam pre váš biznis model, pozrite sa naň skôr ako na spôsob, ako otestovať svoju myšlienku.

Zvíťazili vďaka stávke na elektromobilitu.
Najlepším slovenským startupom je Biotron Labs

Pokiaľ ponúknete svoj produkt hoc aj zdarma, zistíte, či sú vaši budúci zákazníci ochotní zaviazať sa k vášmu riešeniu, či už prostredníctvom kúpy, predobjednávky alebo akéhokoľvek iného záväzku.

6. Viete, ako na tom zarobíte peniaze.

Možno ste už zistili, že nestačí len, aby ste prišli s riešením na problém, ktoré ľudia ocenia. Potrebujete vymyslieť aj biznis model, ktorý bude dávať zmysel.

To, aký spôsob monetizácie sa najlepšie hodí pre váš startup, zistíte počas predchádzajúcich krokov jeho validácie, napríklad počas skúmania trhu.

7. Prišli ste na to, ktoré prvky vášho nápadu sú kľúčové.

Zoberte si ako príklad e-mail. Spomeňte si, aké všetky funkcie má vaše e-mailové konto. A teraz si predstavte, že by ste prišli o dve či tri základné funkcie, ktoré používate najčastejšie, avšak všetky ostatné možnosti by ste mali aj naďalej k dispozícii. Používali by ste ešte také e-mailové konto?

Pochybujeme o tom. Práve kľúčové funkcie sú dôvodom, pre ktorý užívatelia zostávajú pri nejakom produkte. Pokiaľ nefungujú, produkt nemá pre nich viac význam.

30pod30: Predal s partiou firmu za 100 miliónov a chcel investovať.
Nemal ako, tak založil ďalší startup

Preto by ste mali pri prvej verzii vášho produktu otestovať najmä jeho kľúčové funkcie. Táto verzia nemusí byť ešte perfektná ani napríklad plne automatizovaná, pokiaľ vám umožní vyriešiť problém zákazníka a zároveň tak otestovať, že fungujú všetky hlavné funkcie vášho produktu.

8. Máte víziu a viete, kam chcete svoj startup posunúť.

Prevažná väčšina startupistov zmení svoju pôvodnú myšlienku, a teda aj svoju víziu. Nejaký čas potrvá, kým si všetko ujasníte, no keď sa to stane, mali by ste vedieť načrtnúť, akou cestou sa má váš startup vydať, aby pokračoval vo svojom raste.

Ak váš produkt získava pozornosť, mali by ste pomerne skoro zistiť, akým smerom sa chcete ďalej vydať. Na druhú stranu, aj tie najlepšie nápady môžu stroskotať a nikdy sa nepretavia do úspešných a ziskových startupov.

Nezabudnite preto najprv poriadne otestovať svoj nápad. Pomôže vám to vyhnúť sa chybám a získať lepšiu predstavu o ceste, ktorú musíte podstúpiť na to, aby ste uspeli.

Prispievateľ Abdo Riani píše pre Forbes o startupoch a podnikaní. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?