12. mája 2020

Zažite naše prvé online podujatie, na ktorom budú hosťami minister hospodárstva Richard Sulík či spolumajiteľ pivovaru Urpiner Branislav Cvik. Zapojte sa do podujatia a položte našim hosťom otázky cez aplikáciu sli.do. Viac info TU

Štyri začínajúce firmy sa už po štvrtýkrát zúčastnili na národnom finále súťaže pre startupy pod názvom PowerUp! Na prvom online evente odprezentovali finalisti svoje inovácie v oblastiach ako smartcity, energetika, mobilita či cybersecurity.

Víťaz národného kola poputuje na virtuálne finále 13 krajín strednej a východnej Európy. Minuloročný víťaz, Danubia Nanotech, presvedčil nielen národnú, ale aj medzinárodnú porotu a odniesol si cenu v hodnote 50-tisíc eur. 

30pod30: Predal s partiou firmu za 100 miliónov a chcel investovať.
Nemal ako, tak založil ďalší startup

Dnešnému finále predchádzal dvojdňový online bootcamp, počas ktorého zástupcovia startupov absolvovali množstvo rozhovorov a tréningov. Štyria zástupcovia nádejných startupov sa porote predstavili v krátkej videovizitke, následne museli počas troch minút odpovedať na niekoľko otázok. 

Víťazom minuloročného grand finále sa stal slovenský startup Danubia Nanotech. Foto: Facebook/archív Civitta

Nielen nabíjačky, ale aj ich miesto

Hlavnú cenu a 10-tisíc dolárov si odniesol startup Biotron Labs, ktorý vyvíja platformu Mobilyze. Podľa jeho CEO Pavla Magica je úlohou platformy zlepšovať mobilitu budovaním siete nabíjačiek pre elektromobily. Platforma umožní zákazníkom, či už mestám, celým regiónom alebo energetickým firmám, nájsť vhodné miesta na umiestnenie elektronabíjačiek. Systém sľubuje vyhodnocovanie presunu obyvateľstva a na základe neho navrhne, kde by bolo vhodné umiestniť zariadenie.

Iniciatíva startupistov prepája nemocnice s dobrovoľníkmi.
V databáze sú ich stovky

Druhým predstaveným finalistom, ktorý zároveň získal cenu publika a 5-tisíc dolárov je startup E-Vision Systems. Divákov zaujal technológiou, ktorá regeneruje olovené batérie. Robert Čepka, CEO spoločnosti, si od tejto technológie sľubuje predĺženie životnosti jednotlivých batérií, čo podľa neho veľkým firmám dokáže ušetriť stovky tisíc eur ročne.

Medzi súťažiacimi, ktorí sa dostali do posledného národného kola, bol aj startup Grissp vyvíjajúci komplexnú platformu priemyselného internetu vecí. O priazeň divákov a poroty sa okrem toho uchádzala aj začínajúca firma 3Dimension, ktorá vyvinula rameno pre 3D tlač stavieb s dosahom šesť metrov.

Takzvané grand finále, na ktorom sa zúčastnia finalisti zo všetkých krajín strednej a východnej Európy, sa uskutoční takisto online 3. júna.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?