31. marca 2020

Za občianskou iniciatívou Hackvirus stojí skupina slovenských startupistov, ktorá vyvíja technické riešenia pre lepšie zvládnutie pandémie. Oslovuje občanov i odborníkov, aby poukazovala na ďalšie témy, ktoré je potrebné riešiť. Startupisti doteraz zozbierali tisíc nápadov, z ktorých dva sú už v prevádzke. „Pracuje na tom 150 dobrovoľníkov – medici, vývojári, dizajnéri, kreatívci… Venujeme tomu všetok voľný čas, ktorý máme k dispozícii,“ hovorí pre forbes.sk jeden zo zakladateľov Hackvirus Tomáš Brngál.

Slovenské zdravotníctvo dnes stojí pred veľkou výzvou a lekári a sestry sú vyťažení na maximum. Čiastočne odbremeniť ich môžu študenti medicíny, vďaka ktorým by mal personál napríklad viac času na venovanie sa ťažkým prípadom. Doteraz však neexistoval spôsob, ako tieto dve strany efektívne prepájať.

Vírus sa šíri pomalšie, no môže tu byť do roku 2021.
Premiér hovorí o možnosti „vypnutia krajiny“

Platforma Sme pripravení, ktorú predstavila občianska iniciatíva Hackvirus, však prináša jednotnú a funkčnú databázu dobrovoľníkov z radov odborníkov. Jej úlohou je reagovať na aktuálne požiadavky nemocníc a zdravotníckych zariadení. „Zámerom je dať dohromady čo najviac ľudí, ochotných a schopných pomôcť v čase narastajúcej pandémie medikov, zdravotných sestier, záchranárov, zubárov, ošetrovateliek či ďalších zdravotníckych pracovníkov,“ hovorí Brngál.

Zabezpečenie dopytu po pomocnom personáli v nemocniciach patrí v čase narastajúcej pandémie COVID-19 medzi najpodstatnejšie. Foto: Sita

Dobrovoľníci sa cez ich databázu vedia nahlásiť priamo do nemocníc vo svojich regiónoch. Vytvoria si svoj profil a prehľadávajú dopyty od nemocníc alebo ďalších inštitúcií. Zdravotnícke zariadenia zase môžu požiadať o pomoc a zadať svoj aktuálny dopyt.

Reklama

„Platformu manažuje skupina medikov, ktorí si medzi sebou rozhadzujú prácu. Niektorí prijímajú žiadosti dobrovoľníkov, ďalší oslovujú nemocnice,“ vysvetľuje ďalší z iniciátorov Juraj Gago.

Funkcionality

Do dnešného dňa sa im prihlásilo vyše 600 medikov, pričom podľa Gaga už majú vyriešené desiatky žiadostí o pomoc. Napríklad v Ružinovskej nemocnici sú v týchto dňoch dvaja medici, ktorí pomáhajú pri meraní teploty.

Najčastejšie sú dobrovoľníci zapojení práve do prvotného filtrovania pacientov. Okrem merania teploty im tiež zostavujú krátku anamnézu, navigujú pacientov a poučia ich o ďalších krokoch. Všetko však závisí od miesta pôsobenia a aktuálnych potrieb nemocnice. Do pomoci pri nábore sa zapojili aj vysoké školy a univerzity, ktoré oslovujú študentov.

Dokedy budeme žiť v izolácii? Tu sú 4 scenáre,
kedy môžeme čakať koniec pandémie

Garantom projektu sa stal uznávaný virológ Vladimír Krčméry, ktorý je v súčasnosti členom Ústredného krízového štábu a poradcom vlády. „Jeden z troch najdôležitejších pilierov zvládnutia epidémie aj podľa epidemiologických poučiek je zapojenie komunity a dobrovoľníctvo. Preto som veľmi rád, že sa komunita medikov zapojila do pomoci ľuďom,“ povedal.

Ďalšie riešenia

Druhým riešením, ktorý Hackvirus priniesol, je mobilná aplikácia umožňujúcu požiadať o registráciu na vyšetrenie COVID-19. Aplikácia položí používateľovi niekoľko otázok týkajúcich sa príznakov, cestovateľskej anamnézy a výskytu ochorenia v okolí. Potom identifikuje človeka jednoduchým spôsobom cez fotografiu občianskeho preukazu a rozpoznanie jeho údajov. Všetky takto zozbierané údaje odošle bezpečným spôsobom do centrálnej evidencie.

Okrem toho obsahuje dôležité informácie o tom, aké opatrenia je potrebné dodržiavať. Možnosť samoregistrácie je dôležitá aj kvôli odľahčeniu preťažených call centier a linky 155 pri hromadnom náraste počtu nakazených.

Všetky riešenia chce platforma bezplatne poskytnúť štátu, s ktorým už komunikuje. „Pri samoregistrácii pacientov sa už rozprávame s Národným centrom zdravotníckych zariadení, ako prepojiť ich riešenia s tými našimi,“ vysvetľuje ďalší zo spoluzakladateľov Hack Virus Andrej Krúpa.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?